44 Je kunt niet alles regelen met protocollen. De praktijk is weerbarstiger 1 44 Er is bereidheid ZEELAND 25 kwijt wilden raken. Maar het Veiligheidshuis staat er en functioneert. Tijdens het overleg over opvang en begeleiding van ex-gedetineer- den met medewerkers van het Leger des Heils, Mozaïek en Tragel blijkt maar weer eens dat elk moment organisaties zich kun nen terugtrekken. „Want we hebben formeel geen uren om hier bij elkaar te zitten", zegt een van hen. Ze geven allemaal toe dat samen overleggen een goede manier is om te voorko men dat ex-gedetineerden zonder enige vorm van opvang op straat worden gezet. Maar het HUISELIJK GEWELD EN VEELPLEGERS blijft volgens hen lastig om directies en mana gers te overtuigen om aanwezig blijven in het Veiligheidshuis omdat zij in de eerste plaats toch kijken naar de eigen kerntaken. Zeker als hun budgetten onder druk staan door bezuini gingen. Eveliene de Groot* werkt namens de reclasse ring in het Veiligheidshuis. Zij ziet grote voor delen van het werken in een gebouw met ver tegenwoordigers van allerlei instanties. „Korte lijnen, je kunt zo even wat aan elkaar vragen." In de praktijk gebeurt dat ook. Ze betreurt het dan ook dat de reclassering door bezuinigin gen in het Veiligheidshuis geen vaste werk plek meer heeft, maar alleen aanschuift bij overleggen. Medewerkers van de verschillende organisa ties hoppen geregeld van bureau naar bureau om zaken te bespreken. Om dat hoppen te ver gemakkelijken staan er overal een soort omge keerde bloempotten die aangeschoven kun nen worden bij een willekeurig bureau. Tij dens elk overleg wordt ook gekeken naar het risico van besmetting; het gevaar dat jonge le den van een gezin het gedrag van ouderen ko piëren. „Als je oudere broer steeds op de nieuwste Nikes naar huis komt en de mooiste smartphones heeft, dan is het risico van be smetting erg groot", zo wordt tijdens een over leg gezegd. Ie kunt niet alles regelen met protocollen en regels. De praktijk is namelijk weerbarstiger dan de theorie. Daarom is een instelling als het Veiligheidshuis zo mooi omdat hier de lij nen kort zijn, er informele overleggen zijn en mensen bereid zijn om kennis te delen, zo zegt politieman Wim Dek er die veel te vin den is. De ouders van een jongen van 13 kwamen een aantal weken terug wanhopig bij de politie omdat hun zoon hen mishandeld had en ze niet meer thuis durfden komen. „Hij had de vader geslagen met een stofzuigerslang en een verhitte aansteker tegen diens hals gehou den", vertelt coördinator Marieke Dekkers van het Veiligheidshuis. „Hij was dus echt mishan deld." Zij hoorde de volgende dag van die zaak tijdens een overleg en besloot direct het crisisteam van Juvent te alarmeren. Dat team ging aan de slag met dat gezin en slaagde erin de verhoudingen tussen ouders en zoon weer te normaliseren. Volgens haar is dat een goed voorbeeld van wat er door de samenwerking binnen het Veiligheidshuis bereikt kan wor den. „Korte lijnen, snelle actie." Kees Barmentlo (Raad voor de Kinderbescher ming) is zeer te spreken over het Veiligheids huis. „Dat samen bij elkaar zitten werkt per fect. Er bestaat bereidheid om elkaar te hel pen. En als er problemen zijn op het gebied van de samenwerking kun je hier je ei kwijt. Bij problemen wordt ook duidelijk afgespro ken wie wat doet en wanneer. We spreken el kaar nu ook aan als iemand iets niet doet." *op verzoek van betrokkenen zijn de namen veran derd. elkaar te helpen. We spreken elkaar ook aan als iemand iets niet doet MAANDAG 2 JUNI 2014 I Officier van Justitie Marco van Leeuwen en directeur Veiligheids huis Bruno van Assche. foto Lex de Meester Politieman Wim Dek In 2013 kwamen in het Veiligheidshuis 1157 ge vallen van huiselijk geweld aan de orde. Het ging om 48 zaken in de gemeente Borsele, 128 in Goes, 68 in Hulst, 27 in Kapelle, 163 in Mid delburg, 35 op Noord-Beveland, 47 in Reimers- waal, 111 op Schouwen-Duiveland, 54 in Sluis, 160 in Terneuzen, 52 op Tholen, 36 in Veere, 218 in Viissingen. In 2013 werden ook gesproken over 210 veel plegers. Het merendeel kwam uit de vier grote Zeeuwse gemeenten: 24 uit Goes, 32 uit Middel burg, 39 uit Terneuzen en 70 uit Viissingen. In 2013 werd in een 202 gevallen gekozen voor een persoongerichte aanpak van mensen die voor overlast zorgden. Het ging om 2 personen uit de gemeente Borsele, 29 uit Goes, 3 uit Hulst, 2 uit Kapelle, 27 uit Middelburg, 0 uit Noord-beveland, 3 uit Reimerswaal, 8 uit Schou wen-Duiveland, 8 uit Sluis, 38 uit Terneuzen, 8 uit Tholen, 4 uit Veere en 70 uit Viissingen. Kees Barmentlo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25