24 ZEELAND VEILIGHEIDSHUIS In het Veiligheidshuis Zeeland in Vlissingen wordt geprobeerd om samen criminaliteit, recidive en overlast tegen te gaan. Huiselijk geweld sluipt erin. Het begint met 'je bent een slechte moeder* We trekken die man die zijn vrouw mishandelde zo snel mogelijk naar binnen Wat doen we als de ze man vrijkomt, vraagt Anita Aernouts*. De me dewerkster van het Blijf-van mijn-lijfhuis noemt de naam van een Zeeuw in voorarrest zit wegens verboden wapenbezit. Hij komt binnenkort vrij en zijn Walcherse vriendin is heel bang dat zij het dan moet ontgelden. Zij tipte namelijk de politie over dat wapen. Hij weet dat en staat erom bekend dat hij geweld gebruikt. Rondom de vergadertafel van het Veiligheids huis zitten mensen van politie, justitie, Steun punt Huiselijk Geweld, Bureau Jeugdzorg en Maatschappelijke Opvang. Ze bespreken de meest recente meldingen van huiselijk geweld en kijken of er iets gedaan moet worden om erger te voorkomen. Tijdens de besprekingen blijkt al direct dat huiselijk geweld overal voor komt. Het eerste geval gaat over een Zeeuwse politicus die verdacht wordt van mishande ling van zijn vrouw. Christiaan Timmermans (Openbaar Ministerie) geeft aan dat die man, als het bewijs rond is te krijgen, voor moet ko men voor bedreiging en mishandeling. Alle aanwezigen hebben de indruk dat ze geen ver dere actie moeten ondernemen. Dat is wel het geval bij de volgende zaak die de code Rood heeft. Een mishandeling van een vrouw die sa men met haar dochtertje aan het fietsen was. Haar ex zag hen, hield hen aan, spuwde en sloeg waarbij de fiets viel en hun dochtertje hard op het asfalt terecht kwam. De dader is een veelpleger. „We trekken hem zo snel als mogelijk naar binnen", zegt Schets. Na zijn ar restatie wordt gekeken of de man een contact verbod kan krijgen. Er wordt een hele lijst van incidenten bespro ken en elke keer wordt bepaald of er iets ge daan moet worden en door wie. En alles wordt vastgelegd zodat iedereen aan te spre ken is op de resultaten. Politieagent Wim Dek geeft in enkele gevallen aan dat ervoor ge zorgd moet worden dat het slachtoffer weer baarder moet worden. Want lang niet alle slachtoffers durven een mishandeling te mel den, laat staan aangifte te doen. Tijdens de rondvraag meldt Aernouts dat ze nog van een zaak heeft gehoord en dat er actie moet wor den ondernomen omdat de vrouw en haar kin deren gevaar lopen als haar vriend weer vrij komt. Alle partijen komen tot de slotsom dat haar angst reëel is en dat het misschien niet veilig is als ze thuis blijft. Er komt een veilig heidsplan zodat de vrouw en kinderen kun nen onderduiken als dat nodig is. Drie keer per week worden op die manier de meest recente gevallen van huiselijk geweld besproken en gekeken wat er gedaan kan wor den om te voorkomen dat zoiets nog eens voor zal vallen. Afhankelijk van de ernst van de situatie geeft de voorzitter elke casus een kleurcode mee, waarbij geel staat voor niet al te ernstig tot rood voor 'bloed aan de muur'. Hoe vaak huiselijk geweld voorkomt is voor allen nog steeds een raadsel. Maar de mensen in het Veiligheidshuis zijn er van overtuigd dat de bereidheid om het te melden steeds meer toeneemt. Maar het blijft moeilijk om op te treden. Zeker als er sprake is van geeste lijke mishandeling, zegt Anita. „Het OM kan pas iets doen als er sprake is van fysiek ge weld." En ze weet maar al te goed dat geeste lijke mishandeling minstens zo erg kan zijn als lichamelijke. Bovendien is die vorm van mishandeling voor de buitenwacht niet te 1 1 1 45 VEILIGHEIDSHUIZEN zien. „Het sluipt er in. Het begint met 'je bent een slechte moeder! en wordt erger en erger." Ze constateert ook dat door de economische si tuatie er meer huiselijk geweld voorkomt. „Schulden leiden ertoe dat er meer spannin gen zijn binnen gezinnen." Voorzichtig zegt ze dat uit onderzoeken blijkt dat bij één op de vier relaties er geweld wordt gebruikt. Het screeningsoverleg Huiselijk Geweld is een van de vele overleggen die plaats vinden in het Veiligheidshuis in Vlissingen. Daar zitten tal van organisaties bij elkaar om ervoor te zor gen dat ze eikaars kennis en contacten delen. Jaren geleden zei gedeputeerde George van Heukelom dat er alleen al in Zeeland meer dan 36 organisaties zijn die zich bezig houden met (probleem)kinderen. En al die organisa ties waren volgens hem omgeven door grote Chinese muren waardoor er nauwelijks onder ling contact was. Waardoor het voor kon ko men dat meerdere organisaties zich met een kind of haar familie(leden) bezig hielden zon der dat ze dat van elkaar wisten en zonder on derlinge afstemming. Om daar verandering in te brengen is het Centrum Jeugd en gezin en het Veiligheidshuis bedacht. Twaalf jaar geleden werd in Tilburg het eerste Veiligheidshuis opgericht. Vijfjaar geleden dwong de minister ook de Zeeuwse gemeen ten en organisaties tot samenwerking in een dergelijk huis. Vooraf was er veel weerstand omdat organisaties en overheden geen autono mie wilden opgegeven en invloed en macht f 'Dat samen bij elkaar zitten werkt' Anita Aernouts Christiaan Timmermans (OM) door Emile Calon f In Nederland zijn 45 Veiligheidshuizen waar ver schillende organisaties samenwerken om over last, huiselijk geweld en criminaliteit terug te dringen. Zeeland telt één Veiligheidshuis, het staat in Vlissingen. Organisaties die actief zijn binnen dat huis zijn: Advies- en Steunpunt Huiselijk Ge weld, Bureau Jeugdzorg/Advies en Meldpunt Kindermishandeling, Dienst justitiële Inrichtin gen, Emergis, de gemeenten, GGD, Halt, Leger des Heils, Maatschappelijk Werk, MEE Zeeland, Openbaar Ministerie, Politie, Provincie, Raad voor de Kinderbescherming, Reclassering, Slachtofferhulp, Stichting Door, Stichting Ju- vent, Stichting Mozaiek, Tragel Zorg en William Schrikker Groep. Volgens een studie door criminoloog Ben Rovers leveren Veiligheidshuizen een daadwer kelijke bijdrage aan het terugdringen van de cri minaliteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24