I I I I a3 Hollywood-big shot Dick Wolf schreef mee aan politieserie Hill Street blueswas producent bij Miami vice en bedacht en produceerde ruim twintig jaar lang de serie Law Order. Hij waagt zich, tussen het onafge broken televisiemaken door, ook op het schrijverspad. Valt dat even tegen. T v-producent Dick Wolf wilde als kind al schrijver worden, maar startte zijn carrière eind jaren zestig als copywriter bij het befaamde tamponmerk Tampax. „Er waren twee regels voor campagnes, vraag me niet waarom. De kleur rood was uit den boze, en er mocht nooit een hond in de adverten tie voorkomen", lacht hij. Hij werd ontsla gen toen hij voor een kinderaspirinemerk een slogan bedacht die niet in goede aarde viel. „Ik vond 'De pil die wordt aanbevolen door de paus' anders best aardig." Het kwarrt toch nog goed. Dick Wolf (1946) geldt inmiddels als een ware hot shot in Hollywood. Nadat hij vanuit de re clame was overgestapt naar televisie, kon hij meteen beginnen als schrijver bij de be kendste politieserie uit de jaren tachtig: Hill Street blues. Daarna stapte hij over naar Ik wilde altijd al schrijver worden. Toen iemand met een goed aanbod kwam, hapte ik toe de al even legendarische politiereeks Miami vice, waar hij aan de slag ging als pro ducer. Nadat hij zijn eigen bedrijf Wolf Films opzette, schreef en produceerde hij tal van eigen series en films. De bekendste is zonder twijfel de serie Law Order, die twintig jaar lang op de buis was en vele spin-offs voortbracht: Law Order: Trial by jury, Law Order: LA, Law Order: Special victims unit en Law Order: Criminal intent. De laatste twee series zijn nog steeds bij Net 5 te zien, al is er nu even een zomer stop. Daarnaast zendt Fox zijn brandweer serie Chicago fire uit. Veel van zijn oudere shows worden eindeloos herhaald op digi tale zenders. „Vaak later op de avond, als de helft van de kijkers al is weggedom meld. Ze vergeten dus hoe het eindigde. Dat is het geheim van al dat herhalen." Wolf is nog steeds trots op Law Order. Hij hoopt stiekem nog altijd dat die serie ooit in een of andere vernieuwde vorm kan terugkeren. Volgens Wolf heeft die langlopende reeks veel invloed gehad op tv-makers. „Het waren allemaal op zichzelf staande afleveringen, geen serie zoals Chica go fire dat wel is. Het verbeeldde een poli- tie-onderzoek zo realistisch als maar moge lijk. Dat is nu doodnormaal, maar was toen nog iets heel nieuws. Ik denk dat een gepre zen serie als The wire nooit zou hebben be staan als Law Order er niet was geweest." Thssen de bedrijven door - hij werkt aan de ontwikkeling van weer twee nieuwe tv-series - verwezenlijkte hij zijn jeugd droom. „Ik wilde eigenlijk altijd schrijver worden. Toen er dus iemand langskwam met een leuk aanbod, hapte ik toe." De deal was vier boeken, in serievorm. Vorig jaar verscheen bij Meulenhoff zijn debuut Onderschepping, waarin Jeremy Fisk, een le vende legende bij de New Yorkse politie, het moet opnemen tegen terroristen. Bin nenkort komt zijn tweede boek De executie uit, waarin Fisk de strijd aanbindt met machtige Mexicaanse drugskartels. Wat het verschil is tussen schrijven en tele visie maken? „Je hebt geen 150 mensen op wie je kunt vertrouwen", zegt Wolf. „De droom van de meeste schrijvers tijdens hun jeugd is het schrijven van die grote Amerikaanse roman. Ik besefte vooraf he laas niet hoe veel uur het me zou kosten. Eerlijk gezegd vond ik de aantallen ver kochte boeken ook vies tegenvallen. De uit geverij was er enorm blij mee, maar zelf had ik wel iets meer succes verwacht." Intussen houdt hij zich bezig met de ont wikkeling van nieuwe series. Zoals Chicago PD, een reeks over politiemensen in die stad. Waarom politieseries zo succesvol blijven? Wolf: „Het is drama, het draait om conflict, om leven en dood. Politieseries en medi sche series gaan om ingrijpende levenskeu zes, heel zwart-wit gezegd. Het geeft kij kers een gerust gevoel dat ze niet de enigen zijn die voor moeilijke keuzes staan." i 'Politieseries stellen kijkers gerust' door Monique Brandt Dick Wolf ©reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81