PZC Asperges Tour de France slaat tenten op in Zeeland Malala maakt indruk Golf van hooikoorts in de Nieuwe Kerk teistert Nederland ïïti'j i ?j;J. O Zeeuws-Vlaanderen zag er onder de lentezon mooi uit; in de wegbermen bloeiden bloe men, de bomen waren groen en pluisjes vlo gen door de lucht. Men was er aan de weg bezig en daarom waren er misschien meer klaprozen en kamillen. We besloten over de kleine bochtige weggetjes te rijden en zo kwamen we rond het middaguur in Philippine, dat bekend staat om zijn restaurants. Meestal ga je daarheen als je goed mosse len wil eten, maar nu, buiten het mosselseizoen, ston den er allerhande aspergegerechten op de menukaart. Bij het bestuderen van de gerechten dacht ik aan de Franse schrijver Proust. In onze leesclub waren we be gonnen in zijn 'A la recherche du temps perdu' waar in nogal eens gegeten wordt. In het eerste deel staat de beroemde passage over het soppen van een koekje, een Madeleine, in lindenthee, wat bij Proust bepaalde gewaarwordingen oproept, maar er zijn ook lange zin nen gewijd aan het in geuren en kleuren beschrijven van asperges. Aan het eind daarvan heeft de verteller het over zijn piespot die hij, na het eten van asperges vergelijkt met een parfumfles. In zijn boeken komen vaker asperges voor. Ergens heeft Proust het over een schilderij met asperges, waarschijnlijk het schilderij met het bosje asperges dat Edouard Manet schilderde. Proust kende Manet. Een schatrijke verzamelaar en kunstcriticus, Charles Ephrussi, wilde het schilderij van Manet wel kopen. Manet vroeg de behoorlijke som van achthonderd fran cs, maar Ephrussi gaf hem er duizend, wat Manet er toe bracht om hem nog een schilderij te geven met één asperge erop. Het schilderij met de asperges is te zien in het Parijse museum Quai d'Orsay. Het andere stilleven met slechts één tamelijk dunne asperge moet in het Louvre zijn. Het schilderij van Manet komt ook voor in het interessante boek 'De haas met de amberkleuri ge ogen' van Edmund De Wael. Misschien dat Manet het werk van de zeventien- de-eeuwse Middelburgse schilder Adriaan Coorte ken de. Die schilderde een aantal schitterende bosjes met asperges, soms met bessen erbij. Er hangt er een in het Louvre en een in The National Gallery in Londen; het Rijksmuseum heeft een bosje asperges van hem en ook in Dordrecht moet er nog een aspergeschilde rij van hem zijn. Het Zeeuws Museum in Middelburg heeft wel een Coorte, maar daarop zie je geen asperges. Ie kunt aan een heleboel dingen denken als je een menukaart met aspergegerechten bestudeert. De asperges in Philippi ne waren lekker, zacht, zoals asperges moeten zijn. FOTO VAN DE WEEK Baltsende visdiefjes in de achter tuin in Goes, foto Yvonne Lokerse UW MENING 368 reacties Haan in woonwijk moet kunnen EENS 43% ONEENS ■■■■■1 57% Nog exact 400 nachtjes slapen en dan is het zover: voor het eerst trekt het grootste wielerspektakel van de we reld, de Tour de France, de flnishstreep in Zeeland, op Neeltje Jans om precies te zijn. Op 5 juli 2015 vertrekt het pelo ton vanuit Utrecht in de richting van de Zeeuwse wind. In 2010 stoof het pe loton al een keer door Zeeland. Volgens Tourbaas Christian Prudhomme is tij dens die doortocht bij hem het idee ge boren Zeeland een keer een etappefi- nish te gunnen. Met de komst van het Tourcircus is ongeveer een miljoen eruo gemoeid. In de Nieuwe Kerk in Middelburg zijn vorige week de Four Freedoms Awards uitgereikt. De vier laureaten ontvingen hun medaille voor vrijwaring van vrees, vrijheid van godsdienst, vrijwa ring van gebrek en vrijheid van me ningsuiting. Het verhaal van de 16-jari- ge laureaat Malala Yousafzai uit Paki stan maakte veel indruk. Ze overleefde ternauwernood een aanslag van de Tali ban. „Vrede is niet alleen de afwezig heid van oorlog. Echte vrede is de afwe zigheid van angst," zo sprak zij. De In ternationale Award ging naar het Rode Kruis en de Rode Halve Maan. Nederland wordt dit jaar getroffen door een ongekende golf van hooit- koorts. Hooikoortspatiënten hebben al een half jaar last van pollen. Nu is ook nog het gras gaan groeien. De gevolgen zijn enorm. Het aantal hooikoortspa tiënten is niet alleen gegroeid, maar ook de aard van de klachten is extreem: kortademigheid, dichtzittende ogen, oververmoeidheid. Oorzaak van de hausse aan hooikoortsgevallen is de bij zonder zachte winter. Daardoor duurt het pollenseizoen nu al zes maanden vrijwel onafgebroken. Het begon al in december. 1. Vrienden van in Renesse mishan delde Rutger (22) roepen getuigen op zich te melden 2. Grote Markt in Goes loopt vol voor benefietconcert 3. Jongetje (4) gewond bij ongeluk met grasmaaier in Arnemuiden Politieke aardbeving in Europa Gewelddadig duo uitgeleverd Paus morrelt aan het celibaat De Europese verkiezingen hebben in ver schillende Europese landen voor politieke aardverschuivingen gezorgd. In Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland was de an ti-Europastemming het sterkst. Eén op de drie leden van het nieuwe Europarlement is nu min of meer anti-Europees. Duitsland heeft het uiterst gewelddadige duo Anotonio Marcus van der P. (25) en Eni- se B. (19) uitgeleverd aan Nederland. De twee lieten een spoor van geweld en gijzelin gen achter in Echten, Meppel, Lage Mierde en Enschede. De twee werden aangehouden in een hotel in Duitsland. 'Beste Franciscus, laat onze liefde het dag licht mogen zien'. Met die noodkreet wend den 26 Italiaaanse vrouwen - stuk voor stuk smoorverliefd op een priester of monnik - zich tot paus Franciscus. Die liet weten open te staan voor veranderingen. 'Het celibaat is geen onveranderlijk dogma'. vu» C CO 0 O c V 0 3 CD 0 0 0 3 Q. 0 3 O 0 3 -J J w -J MEEST CELEZEN OP WWW.PZC.NL iN BINNEN- EN BUITENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72