Cijfers van het CPB zijn nooit neutraal CPB-ramingen hebben een vrijwel onaantastbare status. Terwijl die cijfers allesbehalve politiek neutraal zijn. SPECTRUM 15 mensenrechtenschendingen. De uitgebreide handelsrelaties zijn na tuurlijk nooit officieel de reden voor het uitblijven van kritiek. Stille diplo matie, dat is de manier om lastige boodschappen te communiceren. Zo wordt de praktijk meestal verdedigd. Nu zou daar zeker wat voor te zeggen zijn, als dat ook tot resultaten leidt. Daar is echter weinig van te merken. Intussen neemt de repressie van vrij heid van meningsuiting alleen maar toe. Misschien dat door te zwijgen Ne derland wel de indruk wekt de onder drukking helemaal niet zo erg te vin den. Wie zwijgt, stemt immers toe?, luidt ook een bekend Arabisch gezeg de. Stilzwijgen heeft kortom niet tot zichtbare verbetering van mensen rechten geleid. De andere kant is natuurlijk: helpt openlijke kritiek dan wel? Maak je daarmee het gesprek over mensen rechten met de machthebbers in Sau di- Arabië niet bij voorbaat onmoge lijk? De vraag is echter of die macht hebbers überhaupt geïnteresseerd zijn in dat gesprek, ook als dat achter de schermen gebeurt. Die zijn op dit moment namelijk vooral bezig de op komst van grassroots-activisme voor een vrijer, opener Saudi-Arabië de kop in te drukken - of het nu gaat om mensenrechtenorganisaties of infor mele bewegingen van vrouwen die hun recht om auto te rijden willen claimen. Zoals de bekende Saudische mensenrechtenadvocaat Waleed Abu al-Khair schreef, vlak voor hij vorige maand de gevangenis inging: 'Vrij heid moet gecultiveerd worden, en haar zaden zijn diegenen die grenzelo ze offers maken'. Dan moet er echter wel vruchtbare grond zijn om die za den te laten ontkiemen. In zijn brief schreef Waleed ook de hoopvolle kreet: 'Er zullen altijd vrije zielen zijn in deze wereld die zich niet tot zwijgen laten brengen door olie!' De Saudische vrije zielen heb ben juist nu de steun van de vrije zie len elders ter wereld, van de interna tionale gemeenschap, en dus van mi nister Timmermans, het hardst nodig. Zij zullen die steun alleen ervaren als deze concreet en zichtbaar wordt gege ven. Daarom roept Amnesty International minister Timmermans op tijdens zijn bezoek aan Saudi-Arabië de mensen rechten openlijk aan de orde te stellen en met name het lot van activisten Raif Badawi, Mohammed al-Qahtani en Abdullah al-Hamid. Zodat zij vrij gelaten zullen worden en in vrijheid hun mening kunnen uitten, ook als die kritisch is ten opzichte van de Sau dische machthebbers. Op 17 mei stelde oud- CPB-directeur Coen Teulings in een inter view dat de voordelen van de invoering van de euro voor de Nederlandse econo mie overschat worden. Een politieke rel brak uit en er werden Kamervra gen gesteld. Maar de ophef toont voor al hoe weinig politici en journalisten begrijpen van de CPB-berekeningen die zij intussen met bijna religieuze eerbied behandelen. De gewraakte opmerkingen gaan over een boek dat het CPB uitbracht in 2011, Europa in Crisis. Het Centraal Plan bureau over schulden en de toekomst van de Eurozone. CPB-onderzoekers stellen daarin dat de invoering van de euro el ke Nederlander ongeveer een weeksa- laris heeft opgeleverd. In het inter view met De Telegraaf zegt Teulings daarover: 'Economisch zijn de voorde len van de invoering van één munt niet zo duidelijk'. De krant plaatste bo ven het op zich nauwelijks verrassen de interview de sensationele kop: 'CPB overdreef voordelen euro'. Politi ci en journalisten buitelden over el kaar heen. Natuurlijk waren de Europese verkie zingen hiervoor de belangrijkste re den. Maar op de achtergrond speelt nog een ander probleem. CPB-ramin gen hebben in de afgelopen decennia een vrijwel onaantastbare status ver worven in het politieke debat. Elke partij stuurt zijn verkiezingsprogram ma aan de nationale rekenmeesters, die vervolgens mogen bepalen of de daarin uitgesproken idealen meer of minder banen opleveren. Als het CPB zegt dat er 18 miljard euro bezuinigd moet worden om in de komende tien jaar onder de 3-procentnorm te blij ven, of om over veertig jaar de zorg be taalbaar te houden, dan is dit de waar heid en niets dan de waarheid. Iedereen die iets weet van het type theorieën en modellen die het CPB ge bruikt, begrijpt dat dit niet kan. Onge veer in dezelfde tijd dat Europa in Cri sis verscheen, lichtten drie CPB-onder zoekers de Macro Economische Ver kenningen van 1971 tot 2008 door. In hun rapport Voorspellen in crisistijd con cluderen zij dat de CPB-voorspelling er jaarlijks gemiddeld 1,2 procentpunt naast zit. Op een economische groei of krimp van hooguit enkele procen ten is dat aanzienlijk. De onderzoekers concludeerden dan ook dat 'de kans groot is dat het CPB en andere ramingsinstanties ook een volgende financiële crisis niet ade- Politici en journalisten zijn blind voor diepere ideologische lading die elk CPB-rapport heeft quaat zullen voorspellen'. Een voorspelling over de economi sche groei is dan nog tamelijk eendui dig. Een bewering zoals die over de opbrengst van de euro, is eerder wat wetenschappers een 'guesstimate' noe men: een onderbouwde gok. De bron voor dit cijfer is een rapport dat in 2008 werd opgesteld in opdracht van de Europese Commissie. Hierin bere kenden zeven economen dat de invoe ring van de euro op de lange termijn misschien een groei van 2,1 procent van het bruto binnenlands product zou kunnen opleveren. Het CPB-rap- port vertaalde deze schatting voor het bbp één op één naar een gemiddeld weekloon in Nederland. Wetenschap pelijk gezien kan dat al helemaal niet, want er is geen enkele reden waarom economische groei en salarisontwik keling hand in hand moeten gaan. De functie in het rapport was in ieder ge val nog om te laten zien dat de gevol gen van de euro relatief klein waren. Pro-Europese politici en journalisten zagen de bewering, maakten van de gok een feit, en rekenden zich rijk. El ke Nederlander krijgt er dankzij de eu ro een weeksalaris - per wanneer? per hoeveel tijd? - erbij. Wat wil je nog meer? Er is meer dan een vertalingspro bleem tussen wetenschappers en pu bliek. De boosheid richt zich op de suggestie dat de slordige presentatie van onzeker cijfermateriaal politiek ge stuurd zou zijn. Dat laat vooral zien hoe blind politici en journalisten zijn voor de diepere ideologische lading die elk CPB-rapport heeft. Juist de re cente crisis zou hen moeten hebben overtuigd dat economische voorspel lingen alles behalve politiek neutraal zijn. Tot aan de jaren zeventig maak ten Keynesianen de dienst uit op de West-Europese economische facultei ten en in de politiek. Zij vonden dat de markt baat had bij een actief ingrij pende overheid, en het CPB leverde Keynesiaanse adviezen. Vanaf de ja ren zeventig werden deze opvattin gen vrijwel volledig verdrongen door het ongebreidelde enthousiasme voor de vrije markt. De economische mo dellen die het CPB sindsdien han teert, omarmen de vrije markt als za ligmakend. De ongekend heftige fi nanciële crisis die uitbrak in 2008 leid de niet tot substantiële aanpassingen in de wijze waarop het CPB voorspel lingen doet. De diepe verontwaardiging over de op zichzelf tamelijk onbeduidende uit spraken van Teulings heeft dan ook veel weg van de ontgoocheling van een ware gelovige, die voor het eerst ontdekt dat de priester, dominee of imam ook maar een mens is die zijn eigen interpretatie geeft van de Heili ge Schrift. In plaats van alle pijlen te richten op hogepriester Teulings, zou den de verongelijkte politici en journa listen er beter aan doen hun eigen kri tiekloze bewondering voor de voor spellende kracht van het CPB eens on der de loep te nemen. foto ZATERDAG 31 MEI 2014 door Pepijn Brandon Eduard Lampe Pepijn Brandon is postdoctoraal onderzoeker so ciale en econo mische geschie denis aan de VU Amsterdam. In 2013 promo veerde hij cum laude aan de Universiteit van Amsterdam. A*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71