hypotheek WERKEN 19 missie voor klachten over incasso bureaus. Bij gebrek aan toetre dingseisen voor de branche en een door alle partijen erkende ge schillenprocedure, heeft de NVI een eigen regeling. Franssen: „We eisen van onze leden dat ze een interne klachtenprocedure heb ben. Leidt dat niet tot een oplos sing, dan kan de klager bij onze geschillencommissie terecht. Die beoordeelt niet of de vordering te recht is, maar uitsluitend of de spelregels van het NVI Incasso Keurmerk zijn nageleefd. Bijvoor beeld of sprake is van intimidatie of ongeoorloofde kosten. De regeling geldt alleen voor de bij ons aangesloten incassobureaus." Wat te doen als je een incassobu reau op je dak krijgt en je betwist de rekening? „Negeren is heel on verstandig, dat maakt het pro bleem alleen maar groter", waar schuwt woordvoerder Donat van de Consumentenbond. Zij adviseert om zowel het incas sobureau als het bedrijf dat de re kening heeft gestuurd schriftelijk te laten weten dat je de factuur niet betaalt. „De bewijslast ligt al tijd bij de eisende partij. Bewaar alle correspondentie. Sta je in je recht/houd dan voet bij stuk." REKENVOORBEELDEN PRETTIG ZATERDAG 31 MEI 2014 www.consumentenbond.nl www.consuwijzer.nl Iln de loop der jaren heb ik aar dig wat kunst en antiek verza meld. Wat als er iets gebeurt? Valt dat onder de inboedelverzekering? Standaard zijn waardevolle zaken slechts tot een maximumbedrag ver zekerd. Denk bijvoorbeeld aan kunst en antiek, maar ook aan sieraden, du re apparatuur of een zeldzame verza meling. U doet er.verstandig aan uw verzekeraar over het kunstbezit te in formeren. Soms kunt u tegen betaling van een aanvullende premie een uitge breidere dekking of een hogere limiet krijgen. Ook zijn er partijen die specia le kunst- of kostbaarhedenverzekerin- gen aanbieden, als aanvulling op uw in boedelverzekering. 2 Ik geef niet graag te veel uit aan verzekeringen. Hoe vind ik de goedkoopste inboedelverzekering? Op verschillende websites, bijvoor beeld die van Independer en van de Consumentenbond, kunt u prijzen ver gelijken. Heeft u geen dure bezittin gen of bijvoorbeeld speciaal glas in uw woning, dan kunt u waarschijnlijk met een goedkope verzekering volstaan. Maar let erop dat u wel de juiste dek king heeft; u heeft namelijk niets aan een spotgoedkope polis als daardoor uw inboedel niet goed verzekerd is. Vraag altijd meerdere offertes aan. Ook kunt u kosten besparen door een goede beveiliging. Veel verzekeraars geven korting op de premie als uw wo ning het Politie Keurmerk Veilig Wo nen (PKVW) of de Borg-norm (voor elektronische beveiliging) heeft. 3 Mijn verzekeraar biedt ook /J" een buitenhuisdekking voor mijn inboedel. Dat zou handig zijn als bijvoorbeeld mijn tablet wordt gestolen. Maar valt dat dan niet on der de reisverzekering? Verlies en diefstal onderweg van waardevolle spullen als sieraden, ca mera of smartphone zijn gedekt door uw reisverzekering. Maar in Nederland geldt de reisverzekering vaak alleen als u op vakantie bent. U bent dan niet verzekerd als u op weg naar werk uw tablet verliest. Als u veel onderweg bent en vaak dure spullen bij u heeft, kunt u be ter een goede buitenhuisdekking af sluiten. Let wel op: verlies is niet al tijd gedekt en bij sommige inboe delverzekeringen met buitenhuis- dekking houdt de dekking op bij de Nederlandse grens. Alternatief 1: Versneld aflossen van aflossings- vrije hypotheek Uitgangspunten: Leeftijd 42 jaar; pensioenleeftijd 67 jaar jaarlijks 3.000 beschikbaar voor pensioen Aflossingsvrije hypotheek 75.000, rente 5% Tarief inkomstenbelasting 42 Pensioen AOW per maand: 1.500 Gewenst netto maandinkomen: 1.500 Op pensioendatum is hypotheek volledig afge lost Besparing hypotheeklasten: 28.275 Netto investering: 46.725 Maandlasten na pensionering: Hypotheeklasten: 0 Maandelijks te besteden: 1.500 Alternatief 2: Pensioenopbouw met bankspaar- rekening Uitgangspunten: Leeftijd 42 jaar; pensioenleeftijd 67 jaar Jaarlijks 3.000 beschikbaar voor pensioen Bankspaarrekening, 3% rente, 25 jaar uitkering Tarief inkomstenbelasting 42%; na pensionering 25% Pensioen AOW per maand 1.500 Gewenste netto maandinkomen: 1.500 Bruto maanduitkering na pensioen: 570 Netto maanduitkering na pensioen: 428 Netto investering: 46.725 Opbrengt banksparen: 128.250 Maandlasten na pensionering: Bankspaaruitkering: 428 Hypotheeklasten:* 313 Maandelijks te besteden: 1.615 Na pensionering is er geen recht meer op hypotheekrenteaftrek Karin (41) woont samen met haar vriend en twee zoons. „Het huis wordt te klein en fi nancieel gaat het ons voor de wind. We wil len graag naar een groter huis, maar als we nu verhuizen, krijgen we een kleine rest schuld. We hebben bij een financieel advi seur de mogelijkheden besproken. Hij zei dat we bij onze huidige hypotheekbank de restschuld kunnen meefinancieren in een nieuwe hypotheek. Omdat we toch altijd al iets meer pensioen op wilden bouwen, zijn we toen ook eens gaan kijken naar bankspa ren. Uiteindelijk kozen we toch om versneld een deel van de hypotheek af te lossen. Hierdoor kunnen we zelfs een beetje over waarde creëren en straks tegen een gunsti ger hypotheekrente een nieuwe hypotheek afsluiten. Daarbij voelt het prettig om extra af te lossen, zo kunnen we onze jongens ooit een mooie erfenis meegeven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19