Nederlandse waarneemster uren vermist Scootmobielen 399- Calais blijft springplank 8 BUITENLAND 66 Het is niet uit te sluiten dat waarnemers in vuurzone zijn gekomen ILLEGALE IMMIGRATIE 66 Vrachtwagens vol munitie en Russische guerrilla's zijn de grens overgegaan Spanje moest de scherpe randjes van Europa's buitengrenzen halen, Marokko zet ze in het geheim terug. molenaar J(jf Schrijfster Maya Angelou dood Pas in de avond werd het contact met de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa) hersteld, toen de groep te rugkeerde naar de stad Donetsk. Behalve uit Nederland, kwamen de in totaal elf teamleden uit Rus land, Oostenrijk, Bulgarije, Fin land, Italië, Noorwegen, Polen, Rusland, de Verenigde Staten en Slowakije. De Nederlandse vrouw is een bur ger, geen militair, meldde het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Het is niet bekend welke groepering bij het check point stond en waarom de OVSE' ers zijn tegengehouden. „Ze had den geen logo's", aldus de OVSE. Volgens een woordvoerster zijn de waarnemers ongedeerd. De situatie in de regio Donetsk is gevaarlijk. In de omgeving wordt gevochten tussen pro-Russische separatisten en het Oekraïense le ger. Bij de strijd zijn tientallen mensen om het leven gekomen. Maandag verdwenen ook al vier buitenlandse waarnemers in de buurt van Donetsk. Van dat gezel schap, een Deen, Zwitser, TXirk en een Est, ontbreekt nog ieder spoor. Volgens de Deense rege ring zijn ze in handen van opstan delingen, die eerder al waarne mers vasthielden. Maar de Pro-Russische separatisten ont kennen dat. „Ons is niets bekend over hun verblijfplaats of hun lot", aldus een woordvoerder te gen het Russische persbureau In- Past in elk© auto! Ga er lekker op uit! terfax. Strijders van de opstande lingen zijn bereid te zoeken naar de vermisten, zei hij. Volgens de woordvoerder van de opstandelingen 'is het niet uit te sluiten dat de waarnemers in de vuurzone zijn terechtgekomen'. Regeringstroepen zijn bezig aan een offensief in het gebied en daar worden ook vliegtuigen bij ingezet. Tientallen mensen zijn bij bombardementen en zware ge vechten omgekomen. Ook sluit hij niet uit dat de vier in handen zijn gevallen van een criminele bende. De Navo maakte woensdag be kend dat duizenden Russische mi litairen zijn weggehaald bij de grens met Oekraïne. „De activitei ten die we zien, wijzen op een langzame terugtrekking van de troepen", zei een officier van het westerse bondgenootschap. Hij wees er wel op dat nog altijd tien duizenden manschappen bij de grens zijn gestationeerd. De Oekraïense premier Arseni Jat- senjoek heeft de Russische presi dent Vladimir Poetin opgeroepen de grens tussen Rusland en Oek raïne te sluiten. Dat moet voorko men dat guerrilla's uit Rusland Oekraïne binnenkomen. Volgens Jatsenjoek zou de crisis in het oosten van zijn land snel zijn opgelost als de Russische in vloed verdween. „De situatie in het oosten verslechtert. Een aan tal vrachtwagens vol munitie, vol getrainde Russische guerrilla's, is de grens met Oekraïne overge gaan", zei de premier woensdag. Rusland op haar beurt heeft de Oekraïense regering opgeroepen de militaire operatie tegen separa tisten te staken. Moskou wil dat de VS en de EU druk uitoefenen op de Oekraïense regering om een 'catastrofe' af te wenden en een 'nationale dialoog' te begin nen. U *'S '4SSË NADOR - Marokko werkt in het ge heim aan het versterken van de grens met Melilla, de Spaanse en clave in het noorden van het land. Rond de huidige grens, die be staat uit drie rijen hekken, bouwt Marokko volgens mensenrechten activisten een vierde hek. De bouw is begonnen in een mili taire zone en is officieel niet toe gankelijk, maar vanaf een tegen overgelegen heuvel is te zien dat er gewerkt wordt. „Het hek wordt drie meter hoog en vijf meter diep, en zou worden uitgerust met scheermesjes", zegt activist Chakib el Khayari. „Hoe we het weten? We praten met mensen en zien vrachtwagens met bouw materiaal naar de zone rijden." El Khayari is ervan overtuigd dat de Marokkaanse overheid het hek bouwt onder druk of zelfs met geld van de Europese Commissie, om te voorkomen dat migranten via Marokko in Europa komen. „Europa wil een misdaad begaan met Marokkaanse handen. Mi granten willen naar de andere kant van de grens. Die springen zonder nadenken in de hekken en kunnen zwaar gewond raken door de mesjes. Aan de Spaanse kant zijn ze na 2007 verboden, on der druk van maatschappelijke or ganisaties. Maar nu lijken ze aan de Marokkaanse kant terug te ko men." Melilla ligt op het Marokkaanse vasteland. De afgelopen maanden probeerden duizenden mannen afkomstig uit de regio onder de Sahara de hekken te bedwingen. Honderden Afrikaanse migranten deden deden woensdag weer een poging. Ondanks de aanwezig heid van de Marokkaanse en Spaanse politie lukte het zo'n 400 mensen om over de metershoge grenshekken te klimmen. Ze wer den vreugdevol onthaald door hun landgenoten in een tijdelijk centrum voor immigranten. Daar steeg het aantal asielzoekers naar zo'n 2300, ruim vier keer de capa citeit van het centrum. Bij dergelijke bestormingen raken vaak mensen gewond, zowel on der migranten als onder grens wachters. Twee weken geleden www.molenaar.nl WINSTON-SALEM - De Amerikaan se schrijfster Maya Angelou is op 86-jarige leeftijd overleden. Ze werd woensdag dood in haar huis gevonden. Behalve schrijfster was Angelou lerares, zangeres en danseres. Ze vestigde haar naam als schrijfster met I Know Why the Caged Bird Sings (In Nederland uitgegeven als Ik weet waarom gekooide vogels zin gen), haar debuutroman in 1970. Daarin verhaalt ze over haar trau matische ervaringen in haar jeugd. Ze groeide op in het door racisme geplaagde zuiden van de VS. In 2011 ontving ze een Medal of Freedom uit banden van de Amerikaanse president Barack Obama, de hoogste burgerlijke on derscheiding in de VS. Saif staat tamelijk alleen. Vrijwel alle vluchtelingen bleven na de ontruiming in de regio-Calais: zij willen naar Londen. Ze zijn nu uitgewaaierd over de streek rond de stad. De prefect, Denis Robin, besloot tot de ontruiming omdat er een uitbraak van schurft in het kamp dreigde. Tot 2002 had het Rode Kruis nog een post in Ca lais, maar na de sluiting verble ven de vluchtelingen in onhygië nische tentenkampen. Die zijn de afgelopen maanden explosief ge groeid. Daarom was deze 'evacuatie' no dig, zegt Denis Robin. Een kwart van de immigranten had schurft, de stank was ondraaglijk, toeris ten bleven weg. Het extreemrecht se Front National, dat bij de ver kiezingen afgelopen zondag 31 procent scoorde in Calais, stelt Eu- ropa-zonder-Grenzen verantwoor delijk voor immigratie. Minister van Binnenlandse Zaken Bernard Cazeneuve bestempelde dat als demagogie. „Als Europa-zon- der-Grenzen niet had bestaan, was er ook een oorlog in Syrië ge weest", zei hij. „Calais heeft illega le immigranten omdat ze van DONETSK - Een groep buitenlandse waarnemers onder wie een Neder landse vrouw is woensdag in het oosten van Oekraïne urenlang ver mist geweest. De OVSE-mensen waren ten westen van de stad Do netsk toen ze rond het middaguur op een wegblokkade stuitten in de plaats Marinka en werden vastge houden. woordvoerder separatisten Naar de winkel of een ommetje maken Voor binnen en buiten Ideaal om mee te nemen Verstelbare stuurkolom, armleggers en stoel opvouwbare scootmobielen NUV.A.*# M M f Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 - 27 40 400 Arseni Jatsenjoek, premier Oekraïne m «2 4TWÊÈ iJf I |p m M Marokko legt een extra hek aan langs de grens met de Spaanse enclave Melilla om illegale immigratie in te dammen. Scheermesjes door onze correspondent Rik Coverde door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - „Ik heb genoeg van dit le ven, ik stap op de trein naar Parijs", zei Saif (41). De Eritreeër is een van de immigranten die deze week zijn 'tent' in Calais kwijtraakte toen de politie hun kamp ontruimde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8