Kliniek zet de toon in ontuchtzaak Ophef om directrice Slotervaart Dieren herintroduceren Minder pesterijen mislukt in helft gevallen op de werkvloer Verkrachter meldt zich na Opsporing Verzocht BINNENLAND 7 Het Openbaar Ministerie, dat 10 jaar cel en tbs met dwang tegen R. eist, heeft de afgelopen week in de rechtszaal in Assen uren ach tereen informatie gedeeld over de ontucht die de 49-jarige man met meisjes zou hebben gepleegd in de online en offline wereld. De vaak misselijkmakende details over dieren en attributen die R. gebruikte bij het misbruiken van piepjonge meiden, lieten weinig aan de verbeelding over. De Cuijkenaar ontkent niet dat hij jarenlang extreme seks met minderjarigen heeft gehad. Het di lemma voor de rechters die op 3 juli hun vonnis zullen uitspreken, draait dan ook niet om de vraag óf Frank R. schuldig is. Het gaat er vooral om hoe en wanneer hij behandeld zal worden. „Omdat de kans dat hij in herha ling valt aanzienlijk is, moet de sa menleving optimaal tegen deze man beschermd worden", aldus het OM. Dus vraagt justitie de rechter om R. eerst jaren vast te zetten in de cel en daarna met dwang te verplegen in een tbs-kli niek. Advocaat Tjalling van der Goot vindt dat er tal van strafverminde- rende omstandigheden zijn. De meisjes zochten ook vrijwillig contact met zijn cliënt, dus van onvrijwillige seks was volgens hem niet altijd sprake. Ook is de dagvaarding in zijn ogen veel te al gemeen geformuleerd als het gaat over het bezit van duizenden kin- derpornobeelden. Daarnaast vindt Van der Goot dat het OM berichten over de aantallen slacht offers en het gevonden materiaal bij R. opgeklopt heeft. Justitie en advocaat zijn het over één ding eens: het échte pro bleem dat bij Frank R. aangepakt moet worden, is diens zieke geest. Ook het OM acht de man licht verminderd toerekeningsvatbaar: hij is een obsessieve pedofiel met onderontwikkelde sociale vaardig heden en een autistische stoornis. Volgens advocaat Van der Goot geeft dat alle reden om zijn cliënt hooguit vier jaar cel op te leggen en daarna 'tbs met voorwaarden': een lichtere, deels poliklinisch in te vullen behandeling. „Nu zegt het OM: u bent ziek, maar u moet jaren op de dokter wachten." Mo- Frank R. ontkent niet dat hij jarenlang extreme seks met minderjarigen heeft gehad De rechtbank heeft vijf in plaats van de gebruikelijke twee weken uitgetrokken gelijk zou dat ook kunnen via 'tbs met voorwaarden'. Die lichtere vorm van tbs bestaat uit een korte re opname in een Forensisch Psy chiatrische Kliniek en daarna kli nische, aan strenge voorwaarden gebonden behandeling buiten de muren. Die optie verkiest R. logi scherwijs boven de veel zwaarde re vorm van langdurig tbs met dwangverpleging. De lichtere vorm van tbs leek tot nu toe stuk te lopen op de weiger achtige houding van de Foren sisch Psychiatrische Klinieken (FPK's). Die gaven eerder aan dat ze Frank R. naar eigen zeggen niet kunnen behandelen. Advo caat Van der Goot oordeelt snoei hard daarover. „Het kan toch niet zo zijn dat een kliniek de dienst uitmaakt?" De rechters verbaas den zich op de zitting al over de 'koudwatervrees' van de FPK's. De rechtszaak is kortom een com plex vraagstuk, waarvoor de recht bank niet voor niets vijf weken in plaats van de gebruikelijke twee weken bedenktijd heeft gevraagd. AMSTERDAM - Het Openbaar Mi nisterie (OM) doet onderzoek naar Aysel Erbudak, de oud-be stuurster van het Slotervaartzie- kenhuis. Zij wordt verdacht van zorgfraude, schrijft de NOS, die in het bezit is van een onderzoek van de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam en aanvullende stukken. Erbudak was van 2006 tot 2013 di recteur van het Amsterdamse Slo- tervaartziekenhuis. Na het misluk ken van onderhandelingen met Achmea over een contract, werd zij geschorst. De Ondernemings kamer gelastte daarna een onder zoek naar mogelijk wanbeleid. Er budak zou 1 miljoen euro zorg- geld hebben onttrokken aan het ziekenhuis. Het OM verdenkt Er budak ervan dat geld uit de kas te hebben gebruikt voor een grond aankoop in Thrkije. Zij stelt dat zij niets onrechtmatigs heeft gedaan. De meningen over het uitzetten van verdwenen dieren lopen flink uiteen. „Ze zijn niet voor niets ooit uitgestorven", zeggen natuur liefhebbers die er tegen zijn. Wat hebben de rode bosmier, de bosparelmoervlinder en de raaf met elkaar gemeen? Ze behoren al le drie tot de tientallen verdwe nen diersoorten die, landelijk of lokaal, de afgelopen 100 jaar op nieuw in Nederland zijn uitgezet. Ook de otter begon in 2002 aan een nieuw tijdperk. Een groot deel van de populatie komt echter om in het verkeer, tot woede van sommige instanties die van de overheid maatregelen eisen op ge vaarlijke plaatsen. Je zou kunnen verwachten dat de Faunabescherming tot deze groepen behoort, maar niets is minder waar. „Bij herintroduc tie moet je eerst onderzoeken waarom een beest ooit is ver dwenen", zegt voorzitter Harm Niesen. „Dat probleem moet op gelost zijn, maar er mogen ook geen nieuwe knelpunten be staan. Het intensieve verkeer is voor de otter zo'n knelpunt. Als de omstandigheden goed zou den zijn, kwam het dier van- zelf wel terug naar Nederland. Dat is bijvoorbeeld gebeurd met de zeearend. Er waren plannen om die uit te zetten, totdat de vo gel zich in 2006 spontaan hier ves tigde." Toch worden, voornamelijk sinds de jaren '60, regelmatig verdwe nen diersoorten in de natuur te ruggeplaatst, met wisselend resul taat. De ooievaar en de bever zijn uitgesproken succesverhalen, di verse vlindersoorten hebben het daarentegen niet gered. Uitgangspunt bij de afweging om dieren uit te zetten, zijn de voor waarden van de IUCN, de Interna tional Union for the Conserva tion of Nature. Naast nog bestaan de knelpunten moet het bijvoor beeld onwaarschijnlijk zijn dat dieren spontaan terugkeren. De richtlijnen zijn echter niet altijd eenduidig, blijkt uit een proces dat de Faunabescherming zeven jaar geleden tegen De Hoge Velu- we aanspande. Inzet was het plan om korhoenders in het nationaal park uit te zetten. De Raad van State gaf uiteindelijk groen licht hiervoor. Iets meer dan de helft van de her introducties is op lange termijn succesvol, blijkt uit onderzoek van het Compendium voor de Leefomgeving. Dit samenwer kingsverband (compendium bete kent 'samenvattend overzicht') tussen het Planbureau voor de Leefomgeving, het Centraal Bu reau voor de Statistiek en de Uni versiteit Wageningen ziet daarin het bewijs dat voor veel diersoor ten de leefomstandigheden in Ne derland zijn verbeterd. Het compendium constateert wel dat het vooral de aansprekende diersoorten zijn waarvoor dergelij ke projecten worden opgestart. Ook onderzoeksbureau Alterra concludeerde in 2006 al dat er rela tief veel 'aaibare' dieren worden uitgezet. In een rapport spreekt het over 'ambassadeursfuncties, waarmee het draagvlak voor na tuurbescherming wordt vergroot en fondsenwerving vergemakke lijkt'. Het is een uitgangspunt waar niet elke natuurliefhebber de handen voor op elkaar krijgt, en waar de IUCN in elk geval nog nooit van heeft gerept. In 2008 gaf 6,8 procent van de on dervraagde werknemers aan ge pest door te worden door klanten en 8,4 procent door leidinggeven den of collega's. In 2013 was dat respectievelijk 5,8 en 7,1 procent. „Het is heel goed dat er sprake is van een daling, maar zeker die 7,1 procent is nog vrij hoog. Maar we deden het in Europa dan ook heel slecht, alleen in Finland werd nog meer gepest", legt Wim van Vóel en, adviseur Arbeid en Gezond heid bij FNV uit. „Er is in veel be drijven nog veel te winnen, blijk baar." Volgens hem wordt de da ling deels verklaard door jaren lang beleid om pesten binnen be drijven tegen te gaan en zelfs door tv-programma's die aan dacht besteden aan pesterijen op werk. „We zien pesters steeds meer als losers, dat is de winst van die programma's. We moeten het probleem dan ook blijven be noemen en pesters belachelijk ma ken." Een bedrijf moet verder de werknemers uitnodigen om peste rijen te melden. Vaak is er name lijk maar één echte pester en is er een aantal mensen dat meedoet. Anderzijds komen de pesterijen op de werkvloer nog vrij veel voor, vindt Van Veelen. Daarbij speelt een rol dat managers dank zij de crisis weer een meer tradi tionele rol vervullen en daarin mensen sneller stevig aanpakken. Diezelfde werknemer heeft steeds vaker een tijdelijk contract en voelt zich dus sneller bedreigd. De aanpak door de leidinggeven de, vaak een jobhopper die het be drijf niet van binnen en buiten kent, kan ervaren worden als pes terijen, legt Van Veelen uit. Verder blijkt uit de cijfers van het CBS dat allochtonen vaker het slachtoffer zijn. „Dat verbaast me niets' onderbuikgevoelens die je in de samenleving tegen komt, zie je ook op de werkvloer. Anderzijds moet je bepaalde groe pen ook niet zielig maken, maar je moet er wel aandacht aan ge ven." DE BEVER BLIJFT, MAAR DE VLAGZALM VERDWEEN WEER AMSTERDAM - Een 19-jarige man uit Amstelveen heeft zichzelf don derdagmiddag aangegeven bij de politie, omdat hij een 19-jarige studente heeft verkracht bij sta tion RAI eind december. De zaak kwam dinsdag in het tv-program- ma Opsporing Verzocht, waar zijn foto werd getoond. De man kwam donderdag rond 13.00 uur uit eigen beweging naar het bureau en bekende. De studente werd eind december in een tunneltje bij station RAI verkracht. Het slachtoffer had de Amstelvener daarvoor al opge merkt toen ze samen schuilden voor de regen in de tunnel. VRIJDAG 30 MEI 2014 ACHTERGROND ZEDENZAAK FRANK R. door Niki van der Naald ASSEN - De feiten, die spreken voor zich in de strafzaak tegen zedenver- dachte Frank R. uit Cuijk. door Orkun Akinci DEN HAAG - De herintroductie van de otter wil niet vlotten. Een derde van de Nederlandse populatie wordt in het verkeer doodgereden, meldden natuurinstanties onlangs. Een otter, foto Corbis/HH RIJSWIJK - Er wordt minder gepest op de Nederlandse werkvloer. Het percentage werknemers dat aan geeft door klanten, collega's of leidinggevenden te worden gepest, is tussen 2008 en 2013 afgeno men, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). MISLUKT: DE VLAGZALM Om deze vissoort terug in de Ne derlandse wateren te krijgen, is in 1978 een landelijk herintroductie programma gestart Zonder suc ces, want de vlagzalm is erg gevoe lig voor vervuild water. Niet voor niets geldt 'rioolover- stort' als belangrijkste reden voor de mislukte herintroductie. SUCCESVOL: DE BEVER In 1826 werd in Nederland voor het laatst een bever gezien, tot in 1988 werd begonnen met het uit zetten van nieuwe populaties. Momenteel telt ons land vijf groeiende populaties. Ze planten zich zo goed voort, dat betrouwba re tellingen haast niet meer mogelijk zijn. Verwacht wordt dat in de toe komst elk potentieel bevergebied door de dieren zal worden bewoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7