Tussen de treintjes zie je steeds iets nieuws 'Meer spreiding van plaatsen nachtopvang' ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Veel te doen op jubileumfeestje bij De Afslag De Afslag viert het tienja rig bestaan van de trei- nentuin dit weekeinde met een uitgebreid feestprogram ma. Op het spoor rijden gasten met hun eigen treintje, en er is een markt met onder meer groot- spoorleveranciers en producenten van meubels en beelden. Beide dagen is er animatie. Zater dag en zondag loopt tussen 11.00 uur en 15.00 uur de 'ganzenpara- de' rond. Zaterdag treedt tussen 13.30 en 17.30 uur rolstoelartiest Koelala op, en is tussen 16.30 uur en 19.30 uur goochelaar Mario Fer nandez te gast. Zondag komt 'Den Terminus' (een theateract met een tram) tussen 13.30 uur en 16.30 uur naar De Afslag. Bij de prijsvraag 'raad het aantal kurken in een pot' zijn prijzen te winnen. Uiteraard zijn de midgetgolf en de binnen- en buitenspeeltuin ook geopend. De Afslag aan de Kieweg bij Breskens opent beide dagen om 10.00 uur. Als de par keerplaats vol is, worden bezoe kers verwezen naar het Veerplein of het nabijgelegen nieuwe par keerterrein aan de Nieuwe Slik- kenburgseweg. Meer informatie is De hang naar perfectie zit onge twijfeld in Lidy's karakter, maar komt ook voort uit de tegensla gen die ze de afgelopen jaren te verduren kreeg. De Afslag - een combinatie van treinentuin, midgetgolfbaan, binnen- en bui tenspeeltuin en restaurant - kreeg onder meer te kampen met brand, overstroming en een grote inbraak. Maar dat viel in het niet bij het overlijden van Lidy's echt genoot Niek, acht jaar geleden. Naast verdriet bracht het bij Lidy ook vechtlust naar boven. „En nu wil ik niet dat mensen denken: wat een zooitje daar, je kan wel zien dat ze er alleen voor staat." De Afslag viert dit weekeinde dat de grote treinentuin op het com plex tien jaar bestaat. Lidy koos juist dit weekeinde uit voor een feestje. „Niek zou zondag jarig zijn geweest. Maar ik wil daar ver der niet te emotioneel over doen. Het wordt gewoon heel leuk. En ik wil mijn bedrijf ook gewoon weer eens in dé kijker zetten", toont Lidy zich van haar nuchtere kant. De Afslag bestond al dertien jaar toen de treinentuin in 2004 door toenmalig burgemeester Jaap Sala werd geopend. „We zijn in 1991 begonnen als midgetgolf met een gebouwtje erbij", vertelt We hadden een lap grond over. Daar zijn we toen maar met midgetgolf begonnen Lidy. Die stap was niet bepaald vanzelfsprekend: Niek Manneke was fruitteler en akkerbouwer, Li dy werkte in de verpleging. Toen ze echter ziek thuis zat en in die periode haar horecapapieren haal de, maakte hun leven een wen ding. „We hadden een stuk grond over waar we niet goed raad mee wisten. Toen bedachten we dat we daar wel een midgetgolfbaan op konden beginnen." Langzaam groeide De Afslag daar na uit tot het huidige complex, in clusief de treinentuin. „Ook die ontstond omdat we in onze maag zaten met een lap grond naast het restaurant. Een vaste gast, Wim Waleboer, vroeg toen aan ons: waarom begin je er geen treinen tuin. Dat leek Niek wel wat." Na het overlijden van Niek bleef Wim de treinen beheren. Met suc ces. „Natuurlijk komen hier ook gasten om alleen te golfen, of groepjes kinderen om te spelen. Maar ik kan nogal wat mensen op noemen die echt alleen voor de treintjes komen", vertelt Lidy. Het treinenlandschap oogt als een boek met zoekprenten: je ziet eerst het grote geheel, maar ont dekt in de details steeds iets nieuws. Een bruidspaar dat de kerk verlaat, een groep wielren ners op weg naar de top van een berg en - een beetje ondeugend - op het strandje één blote me vrouw tussen de strandgangers in badkledij. „Ach, leuk toch", vindt Lidy. „Hebben bezoekers iets om over te praten." ZWEDEN ZIJN STERK Volvo V40 J&ÉS 140/0 BIJTELLING 26.995 Dat antwoorden burgemeester en wethouders van Goes op vragen van de SP-fractie. Die dateren al van februari, maar er moest eerst informatie worden ingewonnen bij de uitvoerende sector, in casu Emergis en het Leger des Heils. In Zeeland zijn op dit moment 14 nachtopvanplaatsen, tien in Het Witte Huis in Vlissingen en vier in Terneuzen. In Vlissingen was vorig jaar een tekort van gemid deld bijna drie plaatsen per nacht. Ook in Terneuzen is regelmatig een tekort, hoewel precieze cijfers ontbreken. De SP zou daarom graag zien dat het aantal opvang plaatsen wordt verdubbeld om dat probleem op te lossen en dat het voor de hand ligt dat Goes ook 'opvanggemeente' wordt, ge let op de centrale ligging. Volgens B en W is echter in de laatste ver gadering van de stuurgroep Colle ge Zorg en Welzijn (CZW, waar in alle Zeeuwse gemeenten deel nemen) vastgesteld dat dat mede gelet op de kosten, niet wenselijk is. Op dit moment worden ideeën besproken om de opvang, begelei ding en uitstroom naar zeldstan- dig wonen te verbeteren en Goes is aangewezen om die voorstellen voor te bereiden. Volgens B en W wordt dus inge zet op ambulante begeleiding in kleinschalige, individuele op groepseenheden verspreid over de provincie. Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Tel. 0115-697455 www.cappendijk.nl VRIJDAG 30 MEI 2014 te vinden op www.deafslag.nl. Lidy Manneke en Wim Waleboer zorgen ervoor dat de treinentuin bij De Afslag steeds verrassend blijft, foto Peter Nicolai door Martijn de Koning BRESKENS - „Er moet nog wat vuul- te uit, hoor. En het gras moet nog gemaaid." Lidy Manneke wijst naar de treinentuin en de midgetgolf- baan van De Afslag bij Breskens. Die zien er op het oog toch netjes uit. Maar netjes, dat is voor Lidy niet goed genoeg. „Het moet piek fijn zijn. Ik wil dat niemand denkt: die doen daar maar wat." Lidy Manneke vanaf Dierenartsen Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, po liklinieken De Ottenhorst van Diemen- straat 83, Terneuzen en De Steenberghe, van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Tel spoedeisende hulp: 0115-619628 en 0115-696425. Spreekuur zaterdag 12.30 -14.00 uur in polikliniek De Ottenhorst. Dierenkliniek Terneuzen, Vlietstraat 19, tel. 0115-612200 (24-uur bereikbaar). Spreekuur zat.11.00-12.30 uur. Dierenkliniek Othene, dr. P. Derycke, Otheensedreef 1, Terneuzen. tel. 0115-696940. 24 uur bereikbaar bij spoed 06-22392955. Dierenkliniek St. Jansteen, Brouwerij straat 92, Kapellebrug. tel. 0114-312701. Spreekuur 11.00 - 12.00 uur. DZZ Dierenkliniek, Zusterstraat 3, Sas van Gent. tel. 0115- 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. Dierenartsencentrum West, Oostburg, Breskens, Aardenburg en Sluis tel. 0117-454484 (24 uur per dag bereik baar). Dierenkliniek IJzendijke, Minnepoortstr. 14, tel.0117-301388 (24 uur bereikbaar). Dierenambulance 06-43727127 (24 uur bereikbaar). door Luc Oggel GOES - De nacht- en koude-opvang voor dak- en thuislozen wordt uit gebreid met ambulante begelei ding in kleinschalige eenheden, ver spreid over de hele provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75