it. ik 'Investeer niet alleen in Zeeuwse sporten' Rebeltv houdt Sluis humoristisch bij de les Alzheimer-café viert tienjarig bestaan I I 8 I I I 28 ZEEUWS-VLAANDEREN Vanaf maandag wordt bij HW'24 het eerste kunstgrasveld van Zeeuws-Vlaanderen aangelegd. EF Het Schoolplein Het zal ongetwijfeld voor prachtige plaatjes zorgen: het peloton dat volgend jaar over de Zeeuwse wegen raast tijdens de tweede etappe van de Tour de France. Afgelopen weekend werd bekend dat Zeeland erin is ge slaagd het grootste wielercircus ter wereld naar de provincie te halen. De kosten ervan worden geraamd op een miljoen euro. Dat bedrag wordt opgehoest door Zeeuwse be drijven en overheden. Dat is best veel, vindt Floris Pertijs (17) uit 4-Havo van het Reynaert- college in Hulst. „Ik ben geen ech te wielerliefhebber, maar de Tour is een leuke aanwinst voor Zee land. De achterliggende gedachte is natuurlijk dat die miljoen euro terugverdiend zal worden. En dat zal vast ook gebeuren. Ik verwacht dat er veel toeristen op zullen afko men en die zullen toch moeten eten in een restaurant, of gaan wat drinken op een terrasje. Een goede zaak hoor, de Tour in Zeeland." Klasgenoot Martijn Leenknegt (17) is zelf wielerliefhebber en durft, als het goed weer is, zelf ook wel eens op de fiets te springen. „Het bedrijfsleven zal hier zeker van profiteren, zij het indirect. Dat ook overheden er aan mee betalen, vind ik niet zo gek. Het levert zo veel op, dat je zo uit de kosten bent." Colin de Moor (18) is het er volko men mee eens, maar zet wel eens zijn vraagtekens bij het sportbe leid binnen Zeeland. De provincie heeft besloten vooral te investeren in 'Zeeuwse sporten' (strandspor- ten, wielrennen), maar dat is vol gens Colin scheef. „Ook in kleine re sporten en kleine verenigingen moet geïnvesteerd worden. Dan kijk ik vooral naar de dorpen. Een sportclub is daar ook een ontmoe tingscentrum, mensen komen daar bij elkaar voor de gezellig heid. Die clubs zijn het hart van de samenleving." Floris: „Ik vind ook dat er in meer sporten geïnves teerd moet worden, mits daar vraag naar is. Ie kan wel rugby clubs op willen bouwen, als nie mand dat wil doen, schiet je er niks mee op. Voor hockey is wel een markt. Een Zeeuwse competi tie zou leuk zijn. Als ik met Rapi- de een uitwedstrijd speel, moet ik altijd naar Brabant." Clubs moeten ook zelf actiever op zoek gaan naar sponsors, vinden de drie heren. Colin: „Maar het moet wel van twee kanten komen. Subsidie voor sport mag, maar zoek zelf ook naar sponsors." Allan (26), Jochem (19), Tim (20) en Kevin (26) zijn de programma makers die zichzelf zien als rebeli- cious. Zij maken de filmpjes, af en toe met hulp van 'gastrebellen'. Het kwartet is het afgelopen half tot anderhalfjaar opgeleid bij Kik- ke TV, de lokale zender van de Stichting Welzijn Sluis. Maar Kik- ke TV richt zich voor de vier jong volwassenen te veel op kinderen. „We willen meer programma's voor volwassenen maken. En we willen ook graag meer humor in de filmpjes brengen", leggen ze uit. Nog deze week moeten de twee eerste programma's te zien zijn: een item over de zeemijn, die de ze week op de Westerschelde tot ontploffing is gebracht en een do cumentaire van gastrebel Monika over haar kinderen, die lijden aan de ziekte EDS, een erfelijke aan doening waarbij het bindweefsel niet goed is aangelegd. Monika's dochter, die zelf aan EDS lijdt, presenteert het pro gramma. „Dat is op zich al ge durfd, een meisje van acht of ne gen te laten vertellen. Niet zielig, maar gewoon praktisch met wat humor er in", zegt Kevin, die houdt van 'onthullende, wat anar chistische televisie'. „In Zeeland is niet genoeg actie te zien. En daar gaan wij als Rebeltv wat aan doen." Ideeën voor reportages kunnen gemaild worden naar rebe- licioustvi@gmail.com. De rebellen club leent materiaal en krijgt ad vies van cineaste Jeannice Adriaansens. Zij was al hun bege leidster bij Kikke TV en vindt het leuk om jongeren 'op weg te hel pen'. Haar huis in Pyramide fun geert als uitvalsbasis. Binnenkort verkassen de rebellen naar haar nieuwe studio in het voormalige schooltje van Waterlandkerkje. HULST - Niet w Terneuzen, Ter- neuzense Boys of HSV Hoek is de voetbalclub met het eerste kunst- grasvèld van Zeeuws-Vlaanderen. Al jaren wordt er gesteggeld over de aanleg van een kunstmat bij die clubs, maar HW'24 in Hulst krijgt het eerste veld. Toegegeven, ook Cadzand heeft een kunstgrasveld, ware het niet dat dat een half veld is, waardoor er geen wedstrijden op gespeeld worden. Sinds 2008 was HW'24 bezig het kunstgras naar Hulst te halen. „Destijds kreeg het toenmalig be stuur het financiële plaatje niet rond", legt HW'24-voorzitter John van der Hoeven uit. Atletiek vereniging RKHAV bood een ope ning. Van der Hoeven: „De atle tiek ging voor de realisatie van een nieuw clubgebouw en kleed kamers. Daar zijn we op in ge sprongen, het kleedkamergedeel te dan. Ik heb toen bij Jan Willem Bartz een balletje opgegooid of hij kon kijken voor een nieuw plan. Daar is stichting Invictus uit voorgekomen." Invictus is het Latijnse woord voor onoverwinnelijkheid. Bartz: „Lange tijd leek het erop dat het kunstgras niet zou komen. De eer ste offertes liepen terug tot 2008, dus moesten we wel onoverwin nelijk zijn om de plannen te reali seren." Stichting Invictus is eige naar van het nieuwe clubgebouw, inclusief de acht kleedkamers en het kunstgrasveld. De kleedka mers en het veld zullen zowel door HW'24 als RKHAV worden gebruikt; beide clubs betalen een gebruiksvergoeding. Daarnaast zorgt de stichting voor het beheer van de andere velden van de voet balclub en beheert het de atletiek baan. Met de aanleg is volgens Van der Hoeven een bedrag van om en nabij de drie ton gemoeid. HW'24 en RKHAV dragen daar aan bij via een lening. „Hoeveel die bedraagt, zeg ik niet, maar het is een aanzienlijk deel", aldus Van der Hoeven. De voorzitter is er 'erg trots op' dat zijn vereniging het eerste kunstgrasveld van Zeeuws-Vlaanderen krijgt. Dat de vereniging dat, samen met de atle tiek, grotendeels op eigen kracht doet, ligt daar volgens hem aan ten grondslag. De gemeente springt alleen voor het clubge bouw bij. Rabobank heeft 25.000 euro projectbudget beschikbaar gesteld. Van der Hoeven: „Als je als gemeente de één een subsidie voor kunstgras verstrektmoet je dat bij de ander ook doen. Dat kan niet altijd, zoals je in de ge meente Terneuzen ziet. Als wij een bijdrage van de gemeente voor het veld vragen, staat de vol gende dag w Steen op de stoep." Anny's man had Alzheimer. Hij is twee jaar geleden gestorven op 78-jarige leeftijd. „Hij wees mij op het Alzheimer-café", vertelt An ny. „Ik had in het begin helemaal geen zin om erheen te gaan. Ie hebt het zelf al niet gemakkelijk en dan hoor je ook nog de ellende van anderen." Ze ging toch en was snel 'om'. „Je leert mensen kennen die met dezelfde proble men worden geconfronteerd, zo als gedragsverandering. Mijn man was bijvoorbeeld de eerste jaren dat hij Alzheimer had, heel boos. Je wordt daar onzeker van. In het Alzheimer-café kun je daar met anderen over praten." In de tien jaar dat het Alzhei mer-café bestaat zijn er 114 bijeen komsten geweest, schat Peter Qua- taert, elk jaar zo'n tien. Peter is verpleegkundig specialist bij Zorg- Saam en gastheer van het Alzhei mer-café. Hij kwam in een vorige functie vaak in verzorgingshui zen en ontmoette daar veel men sen met (beginnende) dementie. Als vanzelf kwam hij zo ook in aanraking met het Alzheimer-ca fé. „Café klinkt misschien raar, maar zo noemt Alzheimer Neder- land het nu eenmaal. We houden dat maar aan." Neurologen, psychiaters en nota rissen - over geldzaken bij demen tie - zijn op bezoek geweest bij het Alzheimer-café. Maandag op de jubileumbijeenkomst is prof. Frans Hoogeveen te gast. Hij is ge specialiseerd in psychogeriatrie en zal vertellen over recente ont wikkelingen in het ondersteunen van mensen en hun netwerk, on der het motto Samen leven met Alzheimer. Het café is maandag - zoals gebruikelijk - in De Veste, Oostelijk Bolwerk 22, Terneuzen en open vanaf 19.00 uur. De toe gang is gratis en het eerste kopje koffie ook. Iedereen die iets te ma ken heeft met de ziekte van Alz heimer, is welkom. EF door Bob Maes In deze rubriek leggen we actuele kwesties voor aan leerlingen van één van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: De Tour de France in Zeeland. I Colin I Floris I Martijn door René Hoonhorst Na zes jaar is er dan toch de primeur PYRAMIDE - Rebeltv Sluis is een nieuwe omroep, die interessante programma's over Sluise onderwer pen op vaak humoristische wijze wil brengen. De items en korte do cumentaires zijn voorlopig alleen op Facebook te zien. door Bob Maes De oplevering van het nieuwe clubgebouw van RKHAV wordt in het vierde kwartaal verwacht, foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het Alzheimer-café Zeeuws-Vlaanderen viert maandag avond het tienjarig bestaan in Ter neuzen. Ja, 'viert', want, zegt vrijwil ligster Anny Vermorken uit Terneu zen, 'je vindt er veel begrip en er kenning'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72