'Rusland handelt uit frustratie' Scheldestromen gaat Statenlid Babijn vindt openbare kritiek van Robesin ongepast I 1 I I i Meningenmoe In dunbevolkte delen van Zeeland hoeven dijk en duin minder sterk te zijn. 26 ZEELAND VEILIGHEID a-1 vrijdag Ik ben meningenmoe. Euro pese verkiezingen, 4-4-2 of 5-3-2, Thermphos, witte leggings, het haar van La dy Gaga, de locatie van het ADRZ, Robin van Persie, koop zondagen. Noem een willekeu rig onderwerp en de hele we reld heeft er een menig over. Tot voor kort was ook ik een ware meningenmachine, lij dend aan discussiediarree en opiniepaniek. Een denkbeeld houwer en standpuntenslijper. Maar de laatste tijd wil ik bij voorbeeld niet eens meer we ten wat een bekende Nederlan der van de wereld vindt. Het nieuws sla ik over, want het gaat niet meer om bericht geving maar om de willekeuri ge meningen van willekeurige mensen in een willekeurige straat. Ook online lees ik geen artike len meer, want als je per onge luk iets te ver naar beneden scrolt word je bedolven onder een oeverloze stroom state ments. Vroeger smulde ik daar van, maar momenteel bezorgt het me louter nog indigestie. Mijn meningenmoeheid ver baast mijzelf nog het meest. Ik ben namelijk van mening dat ie der feit in wezen een geaccep teerde mening is. Wat men vroeger voor feit aanzag (de zon draait om de aarde) bleek bij nader inzien vaak toch een slecht gefundeerde mening te zijn, ingegeven door een foutief wereldbeeld. Wie gezegend is met enig histo risch besef, doet er goed aan re kening te houden met de moge lijkheid dat onze hedendaagse feiten binnen een paar jaar ont maskerd zullen worden als niets anders dan onbetrouwba re opvattingen, hersenspinsels. Voor iemand die denkt dat alle feiten eigenlijk meningen zijn, is het nogal vreemd om menin genmoe te zijn. Als een feit een mening is en een mening is een mening, wat blijft er dan nog over? Daar ligt de kern van mijn meningenmoeheid: ik ver lang naar naakte feiten. Ik ver lang naar een wereld waarin ik kan zeggen: aha, dat is goed, en dat is fout. Met 4-4-2 winnen we, met 5-3-2 verliezen we. He laas is het niet zo simpel. Hoe complexer de wereld, hoe meer meningen. Waarvan akte. De drie (ex-)Ruslandcorrespon- denten waren woensdagavond in Middelburg voor het festival Rus- land-Oekraïne van de Stichting Li teraire Activiteiten Zeeland. Ruim tweehonderd mensen wa ren op de bijeenkomst afgeko men. Vanwege de grote publieke belangstelling was de ontmoeting met de schrijvers-journalisten ver plaatst van de Wandel- naar de Nieuwe Kerk. Krielaars (NRC) werd door collega's voor gek ver klaard, toen hij enkele maanden geleden de verwachting uitsprak dat Poetin de Krim zou binnenval len en annexeren. Hij ontleende zijn visie onder andere aan een Russische vrouw die hij langer ge leden sprak in Duitsland, vertelde Krielaars. Volgens haar was het met de hervormingen (perestro jka) van de laatste Sovjet-leider Michail Gorbatsjov misgegaan. Vooral ook omdat Rusland niet aan lange termijnplanning doet. Brandt Corstius (VPRO) legde de koppeling met de chaos die ont stond na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie. „Allerlei republiek- jes verklaarden zich in de jaren ne gentig onafhankelijk. Maar Rus land kon dat niet. Rusland is wat er overbleef van de Sov jet-Unie...." De euforie onder de Russen toen de Krim werd 'teruggepakt', komt daar uit voort, betoogde Starink (NRC/NOS). En in die frustratie schuilt volgens haar momenteel het gevaar in meerdere landen waar etnische Russen wonen. Der tig procent van de Letse bevol king is Rus. „Moet je je voorstel len: 25 jaar geleden werden zij van de één op andere dag wakker in een ander land, waarvan ze het staatsburgerschap moesten aan vragen." Starink schrikt van de propaganda in de Russische me dia. Oekraïners en het verdere Westen worden steevast wegge zet als fascisten en alles meer wat slecht is. En ondertussen stijgt Poetins binnenlandse populari teit met stip tot 85 procent, aldus Brandt Corstius. Rusland is wat er overbleef van de Sovjet-Unie MIDDELBURG - De veiligheidsnor men voor circa 170 kilometer zee wering in Zeeland kunnen om laag wanneer gelet wordt op het aantal slachtoffers dat bij een over stroming kan vallen. Daarnaast moet de dijk over bijna tachtig ki lometer worden versterkt, zo leert een studie van het Planbu reau voor de Leefomgeving. Het Planbureau laat in het rap port 'Kleine kansen-grote gevol gen' zien dat de mogelijke aantal len slachtoffers bij overstromin gen met vele duizenden kan afne men door dijken gericht te verster ken en de evacuatiestrategie aan te passen. De gerichte versterking die het Planbureau suggereert, betekent dat landelijk 930 kilometer dijk extra moet worden versterkt. Het gaat vooral om trajecten in het bo ven- en benedenrivierengebied en langs de IJsselmeerpolders. Daarnaast kan over een lengte van ruim 1.200 kilometer worden volstaan met lagere veiligheids normen dan nu gelden: in delen van Zeeland, de Friese en Gro ningse kust, langs de Maas, delen van de IJssel en het IJsselmeer. Desondanks gaat de gerichte ver sterking veel extra geld kosten: misschien wel 3 miljard euro. Met het rapport beoogt het Plan bureau een overstap aan te geven van het huidige waterveiligheids- beleid, dat uitsluitend is gericht op het voorkómen van overstro mingen, naar een nieuw beleid, waarin ook gericht gestuurd wordt op het beperken van de ge volgen mocht zich toch een grote overstroming voordoen. Dat betekent dat ook op een ande re manier naar evacuaties moet worden gekeken. In Zeeland heeft de afgelopen jaren de overtuiging al postgevat dat het gezien de we genstructuur een hele klus wordt grote aantallen inwoners uit een door overstroming bedreigd ge bied op tijd weg te krijgen. Onder anderen de commissarissen van de koningin Wim van Gelder en Karla Peijs hebben geen gelegen heid onbenut gelaten daar de aan dacht op te vestigen. Het Planbu reau erkent dat ook: naast preven tieve evacuatie moet er aandacht zijn voor een alternatieve evacua tiestrategie: kunnen vluchten naar hoge gebouwen en locaties binnen het getroffen gebied. Voor al bij overstromingen die onver hoeds optreden kan dat effectief zijn. Wanneer de overheid bur gers tevoren en tijdens een ramp goed informeert over de vlucht- mogelijkheden die ze in hun ei gen omgeving hebben, levert dat op basis van berekeningen in het rapport een vermindering van het aantal slachtoffers met een vijfde op. Centraal in de nieuwe aanpak die het Planbureau voorstelt, staat de vraag welke risico's wat betreft het aantal slachtoffers de samenle ving aanvaardbaar vindt. Daar naast moet aan de hand van maat schappelijke kosten-batenanaly- ses het belang van een minder groot aantal slachtoffers worden afgezet tegen het minimale be schermingsniveau voor iedereen en de kosten die ermee zijn ge moeid. Het rapport onderstreept dat Ne derland een veilige delta is en dat de kans op overstromingen klein is. De manier waarop - onder meer met het Deltaplan - de strijd tegen het water is aange pakt heeft er wel toe geleid dat de inwoners zich nauwelijks nog be wust zijn van de overstromingsri sico's. Deze geringe waakzaam heid acht het Planbureau onwen selijk, omdat overstromingsram pen met vele duizenden slachtof fers zijn nooit helemaal zijn uit te sluiten. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Hier ligt een taak voor de overheid. Die moet de burgers in een nieuwe informa tie- en communicatiecampagne duidelijk maken w# ze moeten doen (en laten) in het geval van een overstroming, wat ze zelf kun nen en moeten doen en wat ze van de overheid en de hulpdien sten mogen verwachten. MIDDELBURG - Waterschap Schel destromen gaat onverdroten door met de uitvoering van het dijkver sterkingsprogramma in Zeeland. Dijkgraaf Toine Poppelaars ver wacht niet dat de ideeën van het Planbureau voor de Leefomge ving daar verandering in zullen brengen. Dit seizoen is het waterschap bij voorbeeld bezig met de glooiing van de Oosterscheldedijk aan de Noord-Bevelandse kant van de Zandkreek. Dat is een plek waar Daarnaast is hij er teleurgesteld over dat Robesin zijn ongenoegen niet rechtstreeks en intern ken baar maakt, maar in het openbaar. Babijn beraadt zich nu op zijn toe komst bij de PvZ. Dat schrijft hij in een persbericht. Babijn reageert daarmee op de boodschap die zijn fractiegenoot Johan Robesin afgelopen dinsdag bracht tijdens de ledenvergade ring van de Partij voor Zeeland. Robesin liet bij die bijeenkomst weten na de verkiezingen van vol gend jaar niet met Babijn verder te willen. Robesin verweet zijn fractiege noot, overigens zonder diens naam te noemen, ongenuanceerd te werk te gaan. Bovendien zou Babijn de zaak teveel 'zwart-wit' zien en is het met hem, meent Ro besin, moeilijk samenwerken. „Dit had ik niet verwacht", lichtte Babijn zijn persbericht gisteren mondeling toe. „Eigenlijk wil ik niet reageren. Maar ik word ertoe gedwongen: als ik nu niks zeg, denkt iedereen: die Babijn is een watje, hij is z'n vechtlust kwijt. Dat is niet het geval, benadrukt het Statenlid. „Al weet ik niet wat ik nu moet. Ik ga daar eens goed over naden ken", aldus Babijn Volgens hem is er door toedoen van Robesin nu een 'moeilijk werkbare situatie' ontstaan. „Als Johan Robesin straks het woord neemt in een Statenverga dering, gaat natuurlijk iedereen vragen of hij ook namens mij spreekt. Het zal dan lastig worden als Partij voor Zeeland de komen de tijd nog eenheid uit te stra len." Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - De overheersings- drang van de Russen over de voor malige republieken binnen de Sov jet-Unie is historisch te verklaren. Volgens Ruslandkenners Jelle Brandt Corstius, Laura Starink en Michel Krielaars heeft zich na de val van de muur in Berlijn een min derwaardigheidscomplex meester gemaakt van het land. Om dat weg te poetsen, grijpt president Poetin terug naar heroïsche momenten en de retoriek van de gewonnen Twee de Wereldoorlog. Andere aanpak door Ben Jansen Jelle Brandt Corstius, publicist Overstromingen zijn nooit helemaal zijn uit te sluiten. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. I Dijkgraaf Toine Poppelaars van wa terschap Scheldestromen door Martijn de Koning OOSTBURG - Statenlid Francois Ba bijn van de Partij voor Zeeland her kent zich niet in de kritiek van zijn fractiegenoot Johan Robesin over zijn functioneren. A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70