Dubbel prijs voor thrillerauteur Nolet 6 BINNENLAND Tientallen opzeggingen Ouderenpartij 50Plus ligt in puin nu de Tweede Kamerfractie op chaotische wijze uit elkaar is gevallen. DEN HAAG - Als de Tweede Kamer dinsdag weer vergadert, zijn er ei genlijk twee 5oPlus-fracties. Slechts één daarvan wordt ge steund door de partij. Het is de voorlopige climax van het zoveel ste hoofdstuk in het partijboek Rel en Ruzie. 5oPlus-fractievoorzitter Norbert Klein is woensdagmiddag nog resoluut: door een 'onherstelbare vertrouwensbreuk' kan hij niet langer samenwerken met zijn enige fractiegenoot, Martine Baay. Daarom gaat hij voortaan al leen verder voor soPlus, aldus de politiek leider van de ouderenpar tij. Dit verhaal houdt niet langer dan een paar minuten stand. Terwijl Klein de pers een toelichting geeft op zijn besluit - 'Baay is on ervaren, deed te weinig debatten' - laat het partijbestuur weten dat niet Baay, maar juist Klein moet wieberen. DEN HAAG - Tientallen leden van SoPlus hebben hun lidmaatschap opgezegd. Dat heeft mede-partij oprichter en Eerste Kamerlid Jan Nagel donderdag gezegd. Hij noemt de opzeggingen 'gewoon na een incident als dit\ Tijdens de perikelen rond Henk Krol verloor de partij ongeveer 1500 leden. 50PLUS heeft circa 10.000 leden. Vice-voorzitter van het bestuur Maurice Koopman: „Klein verrast ons volledig; dit is tegen de lijn van de partij. We hebben zijn klachten over Baay eerder nog gecheckt bij betrokkenen en die geven vrijwel allemaal Baay gelijk. Dus wij beschouwen haar nu als soPlus-vertegenwoordi- ger in de Tweede Kamer en vragen Klein zijn zetel op te ge ven." Klein moet dit van de journa listen horen. Het verrast hem zichtbaar. Hij is echter niet van plan te wijken. „Ik geef mijn zetel niet op. Ik ben gekozen en de leden van de partij gaan hier over." Klein blijft dus in de Kamer. En hij weigert afstand te doen van de naam soPlus. Daardoor gaat Martine Baay als zojuist be noemd nieuw boegbeeld van de ouderenpartij als 'lid-Baay' ver der. In een reactie op het verwijt van Klein dat ze weinig debatten doet, laat het bestuur weten dat ze momenteel van kanker her stelt. De totale wanorde herinnert me nig Binnenhof-kenner aan de ja ren '90, toen het Algemeen Oude ren Verbond ten onder ging aan intern geruzie. Ook bij soPlus re geert de chaos al sinds het begin. De top lag vorig jaar overhoop, drie bestuursleden stapten op. Fractieleider Henk Krol vertrok begin oktober na onthullingen over het niet betalen van pen sioenpremies voor zijn werkne mers bij de Gay Krant. Sindsdien botsten het bestuur en de nieuwe fractievoorzitter meer maals. Zo vielen Kleins uitspra ken dat de one-issue-partij een bredere koers moest varen, slecht bij de top. Ook partijoprichter Jan Nagel liet al eens doorschemeren geen fan te zijn van Krols opvol ger. Nagel nu: „In de gesprekken met betrokkenen bleek dat er onvrede is over zijn leidinggevende kwali teiten en de politieke onzichtbaar heid. De vergelijking met Henk Krol wordt veel gemaakt." Het is geen geheim dat veel soPlussers stemmenkanon Krol graag zien te rugkeren. Krol zelf wond er woensdag in een reactie op de chaos ook geen doekjes om: het bestuur had het juiste gedaan door Klein te wippen, Baay kan de belangen van de ouderen beter behartigen. Of hij nu inderdaad kan terugke ren, is de vraag. Krol zelf ziet 'geen vacature'. Ook anderen zeg gen dat een comeback 'niet aan de orde' is. Hoe bizar een wissel met Baay misschien ook klinkt; de jon ge geschiedenis van de ouderen partij toont aan dat het onvoorstel bare mogelijk is. vragen over het einde van de basisbeurs dat alleen kinderen uit welgestel de families nog kunnen gaan stu deren. Daarom handhaaft het de aanvullende beurs als gift, mits de student het diploma haalt. De aanvullende beurs bedraagt nu 258 euro. Thuiswonenden krij gen twee tientjes minder. Het ka nen (1500 euro bruto per maand) hoeven niets af te lossen. Wie meer verdient, is bovendien nooit meer dan 4 procent van zijn maandinkomen kwijt. Volgens het kabinet zal de gemiddelde af gestudeerde 1 procent van zijn maandsalaris aan aflossing en ren- De Gouden Strop bestaat uit een cheque van 10.000 euro en een sculptuur van Marianne van den Heuvel. De Schaduwprijs bestaat uit een geldbedrag van 1000 euro en een illustratie van Daan Jippes. Het is de tweede keer dat een schrijver met beide prijzen naar huis gaat. Eerder overkwam dat de Vlaming Bram Dehouck in 2010. „Nolet verbindt een aantal klassie ke ingrediënten van de thriller op een verbluffende manier met el kaar", zei juryvoorzitter Jaap Jong bloed. „Hij verrast met zijn mees terlijk uitgekiende en uitstekend geschreven factionthriller van in ternationale allure." Een fac tionthriller is een misdaadroman gebaseerd op waargebeurde fei ten. Versleuteld gaat over een IT-specialist die op zoek gaat naar het verleden van zijn opa, die als Duitse soldaat tijdens de Tweede Wereldoorlog als radiotechnicus gestationeerd was in Nederland. Nolet (1975) studeerde Japanse taal en cultuur in Leiden. Sinds zijn afstuderen werkt hij als co pywriter in de reclamewereld. De beginnende thrillerauteur kreeg de prijzen donderdagavond uitge reikt tijdens de Avond van het Spannende Boek in Pakhuis de Zwijger in Amsterdam. Dit evene ment is de openingsavond van de Maand van het Spannende Boek. Door de invoering van het so ciaal leenstelsel, dat is omgedoopt tot studievoorschot, krijgen nieu we studenten vanaf september 2015 geen basisbeurs meer. Uitwo nende studenten lopen zo maan delijks 279,14 euro mis, voor thuis wonenden bedraagt de strop 100 euro. Het kabinet wil voorkomen binet verhoogt deze beurs zelfs, naar maximaal 365 euro, voor ouders die minder dan 30.000 eu ro per jaar verdienen. Nieuwe studenten kunnen vanaf september 2015 maximaal 986 euro per maand lenen van de overheid. Wie dat vier jaar lang doet, bouwt dus een studieschuld op van bijna 50.000 euro, die in hoogstens 35 jaar terugbetaald moet worden, met rente. Volgens het Centraal Planbureau zal de gemiddelde studieschuld overigens lager zijn (zo'n 21.000 euro), omdat lang niet iedere stu dent maximaal leent. Ex-studenten die later min der dan het minimumloon verdie- Alle studenten houden recht op een O V-jaarkaart voor of door de week of in het weekend. Ook de 160.000 mbo'ers onder de 18 jaar mogen na een jarenlange lob by vanaf uiterlijk 2017 gratis rei zen met het openbaar vervoer. Wel wil het kabinet de kosten voor de kaart vastzetten op maxi maal 750 miljoen euro. Mogelijk worden lestijden aangepast om minder studenten in de dure spitsuren te laten reizen. Door alle veranderingen kan er tot één miljard euro extra in het hoger onderwijs gestoken worden. Dat is een toename van 20 procent. Voortaan twee SOPIus-fracties door Niels Klaassen De 50Plus-Kamerleden Martine Baay en Norbert Klein, in november vorig jaar. Ze hebben het vertrouwen in elkaar opgezegd, foto Peter Hilz HH 6 AMSTERDAM - Thrillerauteur Do nald Nolet is donderdagavond twee keer in de prijzen gevallen met zijn eerste boek Versleuteld. Hij won daarmee De Gouden Strop, de prijs voor het beste Ne derlandstalige spannende boek, én de Schaduwprijs voor het beste thrillerdebuut. Het kabinet draagt de basisbeurs ten grave, met hulp van D66 en GroenLinks. Studenten moeten meer gaan lenen, hogescholen en universiteiten krijgen meer geld. door Laurens Kok -| Wat merken studenten er van? 2 Studeren wordt iets voor rijken? 3 Hoeveel mogen studenten lenen? 4 Hoe is het aflossen geregeld? te kwijt zijn. 5 Blijft de OV-kaart bestaan? 6 Hoeveel bespaart het kabinet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6