Tienduizend stappen is echt heel erg veel Congres en infomarkt 'Duik in Zeeland' Gemeente is teleurgesteld over afblazen Kustlab bij Burghsluis Qeans I inn) SALE korting mid summer 30 SCHOUWEN-DUIVELAND ZEELANDBOEK Coese uitgeverij Het Paard van Troje komt met bijzonder 'vertelplatenzoekboek'. gehele dames zomercollectie Goed voorbeeld doet goed volgen was vroeger bij ons thuis een gevleugelde uit spraak. Ik ben die uit spraak nooit vergeten en de start van Sportdorp Burgh-Haamstede is daarom een mooi moment om het eigen 'beweeggedrag' weer eens onder de loep te nemen. Want hoe zit het daarmee sinds het thuiswerken en ik niet meer dagelijks de deur uit hoef om naar kantoor te gaan? En eerlijk gezegd gaat het met het goede voornemen om iedere dag een wandelingetje te maken om de ge dachten verzetten ook al niet echt goed. Een hele gemakkelijke manier om te kijken of je voldoende be weegt, is een stappenteller aan schaffen. Dat hoeft niet al te veel te kosten, al zijn de duurdere exemplaren wel een stuk nauw keuriger. Met een stappenteller - de naam zegt het al - tel je simpel weg het aantal stappen dat je zet omdat het apparaatje de bewegin gen registreert. Eventueel kan ook de afgelegde afstand worden gemeten, maar dan is het wel zaak exact in te geven hoe groot de gemiddelde stap is. De een neemt nu eenmaal grotere passen dan de ander. Volgens de gebruiksaanwijzing moet een mens ongeveer 10.000 'stappen per dag zetten om effect te hebben op het gestel en de con ditie. Wil je afvallen, maak er dan gerust 12.000 stappen per dag van. Tienduizend stappen, dat klinkt als 'heel veel' en dat is het ook. Een weekje loop ik nu iedere dag met een stappenteller om de pols. De uitslag is onthutsend. Op een gemiddelde werkdag maak ik 2500 stappen, en dat is inclusief de vele malen dat ik de trap op en af ga voor koffie, een broodje, een vergeten notitieblokje of om de deur uit te gaan naar een af spraak. Dat is dus 7500 stappen te weinig op de dagen dat ik niet sport. Ik had al wel het vermoe den dat het beter kon, maar zo'n groot verschil had ik niet ver wacht. Het zet aan het denken. Het is na tuurlijk een heel algemene regel: 10.000 stappen per dag. Zou dat werkelijk voor iedereen de norm zijn? Om dat te halen moet je al snel een uur tot anderhalf uur per dag wandelen. Op het programma voor vandaag staan lezingen in de ontvangst ruimte van caisson 1 door zowel recreatieve - als beroepsduikers. Dit programma is bedoeld voor mensen die nog niet duiken en voor degenen die al wel duiken, maar bijvoorbeeld meer willen weten over hoe je van deze hobby je beroep kunt maken. Zaterdag is er een infomarkt in caisson 4 die wordt gevuld met presentaties over duiken in Zee land en de Zeeuwse onderwater- GOES - Onder de mysterieuze noe mer 'Project Ei' lichtte Anthoni Fierloos van boekhandel en uitge verij Het Paard van Troje in Goes de afgelopen weken al tipjes van de sluier op via Facebook, de nieuwsgierigheid van menigeen tartend. Maar het ei is inmiddels gelegd en op 11 juni ziet een bijzonder Zeeuws prentenboek het levens licht; Op zoek naar Zeeland, waarin de geschiedenis en highlights van de provincie aan de lezer worden voorgeschoteld aan de hand van tien thematische prententekenin- gen en begeleidende teksten in vo gelvlucht. Voor Fierloos betekent de uitgave de verwezenlijking van een lang gekoesterde wens. „Ik liep er al ja ren mee rond", zegt hij. „Ik wilde een 'Waar is Wally (een van de be kendste 'zoekboekenseries' ter we reld, red.)-achtig boek en nu de grootmodel-prentenboeken en puzzels populair zijn, is de tijd rijp voor een typisch Zeeuwse va riant." De titel Op zoek naar Zeeland kan letterlijk worden genomen, want, zo schrijft Fierloos in zijn voor wereld in het algemeen. Ook zijn er medewerkers van N Sea uit Zie- rikzee, die wereldwijd met dui ken actief zijn om te vertellen over het beroepsmatig duiken. Duikcentrum Scharendijke geeft voorlichting over opleidingsmoge lijkheden en proefduiken in de Grevelingen en laat beelden zien van het afzinken van het schip de Serpent. Waterschap Scheldestro- men vertelt over de waterkwali teit. Verder is er een tentoonstel ling met foto's van diverse onder waterfotografen. De lezingen vandaag worden gege ven van 10.00 tot 16.00 uur. De in fomarkt zaterdag is van 10.00 tot 17.00 uur geopend. woord, er is 'genoeg werk aan de winkel om de prenten tot in alle hoekjes te verkennen en te door gronden'. En daarmee is geen woord te veel gezegd. De strip- prenten van Danker Jan Oreel uit Kloetinge, zo'n beetje de huisillus trator van Het Paard van Troje, zijn zo gelaagd en gedetailleerd dat je je afvraagt hoe hij het alle maal op A3-formaat gepropt kreeg. „Hoe chaotischer, hoe beter", lacht Fierloos. De tekeningen van Oreel staan centraal, de teksten zijn daar een aanvulling op. „We hebben eerst onderwerpen geko zen en daar vervolgens auteurs bij gezocht", legt hij de werkwijze uit. De schrijvers, zeven in totaal, zijn min of meer prominente Zeeuwen die Oreel per thema actie geldt van ma 26mei t/m zo 1 juni Het Kustlaboratorium zou bij Burghsluis komen, maar stuitte op onoverkomelijke problemen met het lozen van afvalwater. In het Kustlaboratorium worden bin nendijks zilte producten ge kweekt of geteeld, zoals schelpdie ren of zeewier. Daarvoor is zout water nodig dat continu ververst wordt. Achter het terrein waar het Kustlab moest komen liggen mosselpercelen en de sector is als de dood voor besmetting met gif tige algen vanuit het water dat ge loosd wordt door het Kustlab. Op lossingen - zoals een lange pijp voorbij de percelen - bood onvol doende zekerheid. Het zoute afval water binnendijks lozen op sloten stuitte op bezwaren van de land bouw. Voor de gemeente Schouwen-Dui- veland is het afblazen een tegen valler. „Het was een economisch en recreatief een interessante ont wikkeling en het paste mooi in het landschap. Wij staan nog steeds open voor deze ontwikke ling en als er mogelijkheden zijn willen we zeker meewerken. Het is nog steeds onze ambitie om aquacultuur te stimuleren", zegt Verseput „We moeten nu eerst af wachten." De betrokken partijen gaan eerst om tafel met de provin cie Zeeland om te kijken waar al ternatieve locaties zijn. Of er alter natieven op Schouwen-Duiveland zijn, is nog onbekend. De gemeente zal naar aanleiding van dit besluit de bestemmings planprocedure stopzetten. „We zullen uiteraard de mensen die al een reactie hebben gegeven infor meren." 1 Burgh-Haamstede komt in bewe ging. Dat is het motto van Sport dorp Burgh-Haamstede. Verslaggever'Melita Lanting volgt de komende periode het wel en wee van de organisatie en de deelnemers. Zie ook het weblog www.pzc.nl/sportdorp. OUWERKERK - In het Watersnood museum wordt vandaag en mor gen de manifestatie 'Duik in Zee land' gehouden. Zeeland vervat in prenten door Luc Oggel I Uitgever Anthoni Fierloos (r) en illustrator Danker Jan Oreel. foto Marcelle Davidse door Melita Lanting BURGHSLUIS - „We vinden het jam mer, maar hebben er begrip voor", zegt wethouder Ad Verseput over het besluit van het Zeeuws Land schap om een nieuwe locatie voor het Kustlaboratorium te zoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60