Sociaal ondernemen met Energie Werkt 30 JAAR LA VACA Zeven getuigen gehoord over mishandeling I Oude Haven terug in 17e eeuw www.lavaca.nl 28 SCHOUWEN-DUIVELAND SCHOOLPROJECT Mavo-2 leerlingen van Pontes Pieter Zeeman maakten speelfilm 'De Bunker'. Op 5 juni première in Fizi. Knip deze advertentie uit en ontvang 15% korting op uw aankoop GRATIS klosje garen La Vaca Kreatief, Herenstraat 4, Middelburg EF FILMOPNAMEN Met de oprichting is het startsein gegeven om te komen tot een energieneutraal Schouwen-Duive land. Het doel van de coöperatie is tweeledig. Aan de ene kant is het de bedoeling dat onderne mers besparen op hun energielas- ten door samen energie in te ko pen en zelf energie op te wekken met zonnepanelen. Deelnemende ondernemers wor den geacht (een deel van) de be sparing te investeren in de coöpe ratie en daarmee wordt het twee de doel gerealiseerd: werkgelegen heid scheppen en sociaal onderne men. Want alleen al het monte ren en onderhouden van de zon nepanelen schept banen die wor den ingevuld door mensen met een uitkering. De doelstelling is om in 2017 10.000 zonnepanelen geïnstalleerd te hebben op de da ken van ondernemers, goed voor 10 tot 20 banen. Daarnaast is het de bedoeling om vanuit de coöpe ratie ondernemers te adviseren over hun energieverbruik. De exacte uitwerking van de werkwijze er nog niet, daar wordt de komende weken de laatste hand nog aan gelegd. Daarna gaat de coöperatie de boer op om on dernemers enthousiast te maken. En er moeten nog allerlei zaken uitgezocht. Is het bijvoorbeeld mogelijk dat bedrijven de opge wekte energie met de zonnepane len aan elkaar kunnen geven? De eerste toezeggingen om mee te doen zijn er. Zeelandia in Zie rikzee wil 500 zonnepanelen aan brengen. En ondernemers die zelf niet over een geschikt dak be schikken, kunnen zonnepanelen leggen op het dak van De Zuid hoek. Om het project echt aantrek kelijk te maken voor de onderne mers is inmiddels contact gelegd met de belastingdienst en het ziet er naar uit dat Schouwen-Duive land een pilot kan worden voor een fiscaal aantrekkelijke regeling. der van ons kon aangeven wat hij of zij het liefste wilde doen: script schrijven, acteren, regisseren, gri meren, opnamen maken, monte ren, productie", vult Marjan aan. Zo werden in goed overleg cast en crew gevormd. Onderling werd besloten 'juf Kotoun' ook een rol toe te bedelen in de film. Eén lesuur per week bleek niet veel om een speelfilm van ruim 30 minuten te maken. „We heb ben er ook een hele vrije vrijdag aan moeten besteden", zegt To- mas maar even met nadruk om de bezieling aan te geven. Vooral hij en Max hebben het nu in de eindfase nog behoorlijk druk. Zij houden zich bezig met de monta ge en dat is natuurlijk altijd de laatste fase. „Ik denk dat we het net halen. Het zal wel moeten, maar het wordt wel last minute hoor", verzucht Tomas. Hij ver heugt zich overigens wel heel erg op de première. Zeker nu het hem gelukt is via sponsoring een limo beschikbaar te krijgen. „Dat wordt dus echt een gala-avond met rode loper, kostuums, lange jurken, drankjes en hapjes, die door leerlingen van consumptie ve techniek worden gemaakt." Ik denk dat we het net gaan halen, maar monteren wordt wel last minute work hoor ZIERIKZEE - Natuurlijk hebben ze niks met elkaar te maken: het filmproject van mavo-2 leerlingen van Pontes Pieter Zeeman en de opnamen voor de grote speelfilm Michiel de Ruyter die deze dagen in Zierikzee worden gemaakt. Toch prikkelt het om even een kleine vergelijking te trekken tij dens een gesprek met de makers van De Bunker. „Acht miljoen euro is wel veel. Wij hadden helemaal geen bud get, maakten de opnamen met een Nokia mobieltje, maar we hadden ook geen kosten. Nou ja, we moeten filmtheater Fizi huren voor de première donderdag, maar die hopen we er weer uit te krijgen met de kaartverkoop", zegt Max Laurijs. Hij is samen met klasgenoten Tomas ('zonder H') van Oosterom, Marie Frenay, Marjan de Lange en met docente Cathy Kotoun aangeschoven om te vertellen over hun filmproject waar ze sinds vorig jaar oktober mee bezig zijn. Dat gebeurt in het kader van de lessen 'Kunst en Me dia Extra'. „Ik zocht meer uitda ging dan bijvoorbeeld het hele schooljaar tekeningen laten ma ken en kwam uit bij het zogehe ten Empowerment systeem, dat ik ook gebruik bij de muziekles op de Leonardusschool en bij het trainen van de Cresskids in Dreischor. Het systeem gaat uit van de talenten van de kinderen zelf en stimuleert ze tot samen werking", vertelt Kotoun. Een des kundige op het gebied van het Empowerment systeem is Frank Tellings uit Tilburg. Hij gaf de ma vo-scholieren in Zierikzee via een facetime-les de nodige instruc ties. Ook verwerkte hij de drie filmtrailers die zij in het voortra ject maakten tot een logisch ge heel. Dat gold als voorbeeld waar over hun eigen speelfilm zou kun nen gaan. „Zo is het ongeveer be gonnen en zijn we echt aan de slag gegaan", vertelt Tomas. „Ie- Het getuigenverhoor heeft nog niet geleid tot aanhoudingen. Vol gens Don zullen de komende da gen nog meer getuigen worden ge hoord. „We zijn volop bezig met het onderzoek, want het betreft een ernstig geval van mishande ling." Verder heeft de politie nog dage lijkse contact met de moeder van het slachtoffer, de 22-jarige Rut- ger Kluin uit Epe. Zij heeft aangif te gedaan bij de politie in haar woonplaats. Rutger Kluin raakte ernstig gewond bij de mishande ling. De man liep onder meer een gebroken linker oogkas op, een ge broken neus, gebroken jukbeende ren, kapotte kiezen en los gesla gen tanden. „Hij is sinds zondag al weer thuis uit het ziekenhuis in Goes. Volgens de doktoren zal hij wel volledig kunnen herstel len, maar zal hij de komende we ken alleen vloeibaar voedsel tot zich kunnen nemen", aldus de po litiewoordvoerder. EF door Melita Lanting ZIERIKZEE - De coöperatie 'Energie werkt op Schouwen-Duiveland' is een feit. De coöperatie is een sa menwerking tussen het bedrijfsle ven (Ondernemerskring Schou wen-Duiveland), de gemeente Schouwen-Duiveland en De Zuid hoek in Zierikzee. ZIERIKZEE - De Oude Haven is in aanzien even terug gebracht naar de 17e eeuw voor opnamen van de film 'Michiel de Ruyter*. Voor de opname zater dagavond en -nacht aan de Nieuwe Haven zoekt de producent nog 350 figu ranten die in het zwart gekleed willen treuren om de dood van De Ruyter. Lief hebbers kunnen zich melden bij: robin@farmhousefilm.nl foto Dirk-Jan Cjeltema Zonder geld film maken met mobieltje Tomas van Oosterom, mavo-2 door Ali Pankow Still uit de film 'De Bunker' en te vens het beeld op de poster. (geldig t/m 7 juni 2014) door Ali Pankow RENESSE - „Naar aanleiding van de ernstige mishandeling die zater dagnacht is gepleegd in Renesse zijn inmiddels zeven getuigen ge hoord", liet politiewoordvoerder Al- win Don gisteren weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58