'Zuipketen zijn lastig aan te pakken' door met dijkversterkingsprogramma Kille koppeling Vrijspraak voor schietpartij ZEELAND 27 Kinderen krijgen college van professoren commentaar Vooral in landelijke gebieden zo als Reimerswaal, Tholen en West-Zeeuws-Vlaanderen, maar ook in Veere, klagen horeca-ex- ploitanten over de zuipketen. Ge meenten zijn verantwoordelijk voor het handhaven van de Drank- en Horecawet. Ze kunnen opsporingsambtenaren op pad sturen. Arkenbout weet bijvoor beeld dat Veerse jongeren zich in verschillende stacaravans indrin ken. „Het is echter vaak lastig aan te tonen dat er sprake is van een bedrijfsmatige activiteit. Kijk, als iedere bezoeker iets in de pot stopt en daar drank van wordt ge kocht, is dat illegaal. Maar, bewijs dat eens." Arkenbout reageert op het be richt in De Telegraaf dat horecaon dernemers vaak de zuipketen wel kennen, maar zelden bij de betrok ken gemeente melden dat jonge ren onder de 18 jaar daar nog al tijd alcohol kunnen nuttigen. Enerzijds omdat ze vrezen voor re presailles, zoals een boycot van hun café, anderzijds omdat ze denken dat er met hun klacht toch niks wordt gedaan. Volgens Koninklijke Horeca Ne derland is het kroegbezoek op het platteland teruggelopen doordat de minimumleeftijd voor alcohol consumptie is verhoogd naar 18 jaar. In de grensregio's valt dat vol gens Arkenbout makkelijk te om zeilen. Jongeren pakken de bus naar Antwerpen en Gent. In Bel gië mag je aan jongeren van 16 jaar en ouder alcohol schenken. Arkenbout kan niet aangeven hoe veel omzet horecazaken mislopen door zuipketen en alcoholtoeris- me. „Dat verschilt per gebied. Het kost zeker omzet. Vergeet niet dat caféhouders al de leeftijdsverho ging, het rookverbod en hogere ac cijnzen voor hun kiezen gehad." Het Wetenschapsknooppunt Zee land houdt op 4 juni en 25 juni kids colleges in de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg. Op 4 juni is het onderwerp religieus vasten, vanwege het begin van de rama dan. Op 25 juni gaat het over bui tenaards leven. De kids colleges duren van 14.00 tot 15.30 uur. Deelname is gratis. Aanmelden voor 1 juni via e-mail- adres n.zande@ucr.nl. volgens het Planbureau de veilig heidsnormen kunnen worden ver laagd op basis van het aantal men sen dat achter de dijk woont. Pop- pelaars: „We gaan echt niet stop pen met de projecten die nog op ons programma staan." De dijkgraaf wijst erop dat het rapport 'Kleine kansen-grote ge volgen' moet worden gezien als een bouwsteen voor een nieuw waterveiligheidsbeleid. „Nuttig", is zijn oordeel erover, „maar er valt nog wel wat op aan te vul len." Hij wijst erop dat in het rap port nauwelijks onderscheid wordt gemaakt tussen overstro mingskansen in het rivierenge bied en die aan de kust. „De gevol gen van een overstroming met zout water zijn veel groter dan met zoet water. Dat moet je na tuurlijk ook meewegen." En er is nog meer. Volgens Poppel- aars heeft het Planbureau niet ge let op de aanwezigheid van bunga lowparken. Ook hoort wat hem betreft meer aandacht te worden besteed aan het fenomeen van 'pi- ping': de kans dat de dijk het bij hoge waterstanden begeeft door dat water eronderdoor dringt en daarbij de ondergrond van de dijk meeneemt. Op verscheidene plaat sen aan de Zeeuwse kust geeft de constructie van de dijk aanleiding daar beducht voor te zijn. Poppe laars: „Als zo'n situatie zich voor doet op een plek waar je qua te vrezen slachtoffers bij een over stroming de veiligheidsnormen zou kunnen verlagen, dan moet je jezelf wel rekenschap geven van de bijzondere risico's." Poppelaars verwacht niet dat het nieuwe Deltaprogramma dat op Prinsjesdag wordt gepresenteerd, geheel gebaseerd zal zijn op de conclusies van het Planbureau. „Er zijn afspraken gemaakt over de normen waarmee we tot 2017 gaan werken. En ik ga ervan uit dat we ook daarna gewoon door kunnen gaan met ons dijkverster kingsprogramma. Dat reikt tot 2024." De strijd tegen water roept nergens in Ne derland zoveel emo ties op als in Zee land en aanpalende regio's. Dat maakt het voor Zeeuwen moei lijk om zakelijk te reageren op het rapport 'Kleine kansen - grote gevolgen' van het Planbu reau voor de Leefomgeving. De kille koppeling tussen inwoner tal en kwaliteit van de dijken kan elders mogelijk rekenen op begrip, maar hier niet. Het naar beneden bijstellen van de kwa liteitsnormen voor 170 kilome ter Zeeuwse zeewering is onbe spreekbaar. Gelukkig heeft dijk graaf Toine Poppelaars zakelij ke argumenten bij de hand. Zo wijst hij op het verschil tussen de gevolgen van een overstro ming met zoet en met zout wa ter. Ook wijst hij op de aanwe zigheid van bungalowparken. Zeeland herbergt niet alleen in woners, maar - een flink deel van het jaar - ook heel veel toe risten. Tot slot onderstreept hij het belang van maatwerk. En daarmee bevestigt hij tevens het bestaansrecht van Water schap Scheldestromen. De rechtbank in Middelburg sprak D. ook al vrij van medeple- gen van de poging doodslag door het schieten met een geweer, waar zijn medeverdachte 7 jaar cel voor kreeg. De rechtbank leg de hem nog wel een boete van 1050 euro op vanwege het mede- plegen van mishandeling en be dreiging en vanwege het bezit van een neppistool. Doordat hij al een halfjaar heeft vastgezeten, was die boete al wel vereffend. Toch ging de principiële Middel burger in hoger beroep, omdat hij pertinent vrijgesproken wilde worden van de bedreiging en mis handeling. Nadat zijn compagnon had geschoten op mensen met wie hij al een tijd ruzie had, liep D. naar een van de bedreigden en zei: „Beter ga je naar huis." Voor het hof betekende dat geen bedrei ging maar een advies, waar dat voor de rechtbank nog reden voor een veroordeling was. Ook vindt het hof aannemelijk dat D. niet wist dat er een geweer in de gi taartas van zijn maat zat. De 25-ja- rige Middelburger die door het schot werd geraakt, liep een klaplong en een longperforatie op. De politie vond na afloop nog wel een neppistool in de garage bij de Middelburger. Het hof heeft hem daarvoor wel veroordeeld. VRIJDAG 30 MEI 2014 Q Dijkvakken waaraan hogere eisen moeten worden gesteld. Dijkvakken waarvan de veiligheidsnorm omlaag kan. in strijd tegen water door Frank Balkenende MIDDELBURG - Horecaondernemers in Zeeland ondervinden soms fikse concurrentie van zogeheten zuipke ten, waar jongeren - dikwijls ook jonger dan 18 jaar - zich vol gieten met alcohol. Deze keten zijn echter lastig aan te pakken, zegt Peter Ar kenbout, regiomanager van de af deling Zeeland van Koninklijke Ho reca Nederland. MIDDELBURG - Kinderen uit groep 6, 7 en 8 van de basisschool krij gen les van professoren van Univer sity College Roosevelt en andere organisaties. Werkzaamheden aan de glooiing van de Oosterscheldedijk bij de Zandkreekdam. foto Marcelle Davidse DEN BOSCH - De 21-jarige Rico D. uit Middelburg is door het ge rechtshof in Den Bosch vrijgespro ken van elke strafbare betrokken heid bij de schietpartij in Dauwen- daele op 17 oktober 2012.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57