Klemhart en knolvoet 6 WONEN het seizoen wegkwijnt. De ziekte treedt vooral op in zure grond. Waarom strooi je dan geen kalk in de moestuin, kan de vraag zijn. In derdaad, door kalk te strooien, maak je tuingrond minder zuur. Maar van zuur zand maak je nooit kalkrijke klei, hoe veel kalk je ook strooit. In de moestuin is het al tijd beter de planten aan de grond aan te passen dan de grond aan de planten. Ik ken wel moestuiniers in de buurt die bloemkool telen. Die rijden naar de rivier, halen een aanhangwagentje vol klei en planten hun koolplantjes in die klei, in grote, verzonken potten. Dat gaat mij te ver. Bloemkool zaai je vroeg in het voorjaar. Dat kan ook nog komen de maand (juni), maar als ik u was, kocht ik dan jonge planten. Plant die in goedbemeste grond, maar gebruik geen verse mest. Tijdens de groei van de planten, die tot aan de oogst een maand of vijf duurt, kan met koemestkor rels worden bijgemest. Want bloemkool is een hongerig gewas. De teelt van bloemkool is te verge lijken met spitsroeden lopen. Be halve schimmels die het op de plant hebben voorzien, is er een scala aan gebreksziekten en vijan dige dieren die de kool belagen. Om te beginnen een gebrek aan molybdeen, dat zich uit in een ziekte die klemhart wordt ge noemd. Hierbij groeit de plant wel, maar vormt hij geen kool. Harteloosheid is een andere kwaal die kan optreden. De naam spreekt voor zich. Wordt er wel een kool gevormd, dan kan die lij den aan schift of doorwas: kwalen waarbij door de kool een soort groene blaadjes groeien en die vooral optreden bij groeizaam weer. Wat betreft de fauna: vooral rup sen van het koolwitje - maar ook de larven van de koolgalmug en de koolvlieg - kunnen de teelt van een lekker bloemkooltje danig in de war schoppen. Tijd om het weer eens over de moestuin te hebben, over bloemkool. Geen groente voor beginners; wie een goede bloemkool tot was dom kan coachen, is een hoge schooltuinier. Zie het als proeve van bekwaamheid: teel een mooie bloemkool en je bent voor het di ploma van moestuinier geslaagd. Zelfben ik nooit aan de teelt van bloemkool begonnen. Niet uit lui heid of faalangst. Maar ik tuinier op zure grond en koolsoorten hou den nu eenmaal niet van zure grond. Daar krijgen ze knolvoet. Dat is een schimmelziekte die er voor zorgt dat de wortels van kool- planten zich verdikken tot een ge zwel in plaats van dat ze zich ver takken. Het gevolg is dat de plant niet wil groeien en in de loop van Na het eerherstel van de filterkoffie, is theedrinken nu ook hip. En dat is goed voor de theepot. Het Nederlandse Bredemeijer is al een eeuw specialist in dubbelwandige theepotten. Die kent u niet? Jawel hoor, kijk maar! droom in chroom!' was een veelgebruikte slogan in de eerste helft van de twintigste eeuw. Vanaf de jaren vijftig werd de dubbelwandige theepot een van de bestsellers en een speerpunt voor de Hilver- sumse fabriek. Een isolerende pot met twee wanden ma ken in metaal is complex. 'Voor de gemiddelde dubbel wandige theepot zijn maar liefst negentig tot tweehon derd stappen nodig tot de theepot kan worden verkocht', verklaart Bredemeijer. Er zijn dan ook weinig fabrikan ten die zich er aan wagen. De Hilversumse fabriek bestaat niet meer, de productie is verplaatst naar China. Maar Bredemeijer bestaat nog als Nederlands merk. Dit jaar viert het bedrijf het eeuw feest. Het lijkt tijd opnieuw het spotlicht op de Neder landse theepotten te vestigen. Want sinds de jaren ne gentig produceert Bredemeijer vrijwel alleen nog thee potten: dubbelwandige metalen exemplaren, maar ook glazen exemplaren of keramieke potten: al dan niet met metalen een jasje. Bredemeijer brengt ter gelegenheid van het jubileum een aantal klassiekers opnieuw uit. Zo komt een vintage exemplaar van de Duet-pot opnieuw in de handel, de Ju bilee. Maar er is ook de aangepaste Chapeau-versie (met punthoed-deksel). Natuurlijk houden ook deze gepimp- te potten de thee lekker warm en schenken ze druppel- vrij dankzij de speciale Bredemeijer-tuit. Dat theedrinken om meer gaat dan thee alleen, weten ze heel goed bij Bredemeijer. Theedrinken is een ritueel, een rustmoment. En het is hip. Dan gaat het niet alleen om de soorten thee, maar ook om de pot. Bredemeijer vroeg daarom Nederlandse kunstenaars en ontwerpers zich uit te leven op de ultieme Bredemeijer-theepot. Marlies Dekkers, Karin Bloemen en Henk Schiffmacher pimpten een van de klassiekers uit de Bredemeijer-kast en legden zo de link tussen hun kunst en die van het theedrinken. Bredemeijer - met de merken Zilverstad (verzilverd servies en accessoires) en Leopold Vienna (roestvrijstalen keukenspuien) in de Bredemeijer Group - is van plan nog zeker honderd jaar te bestaan. Hoe? Door mee te gaan in de theetrend, met een lijn Azia- tisch-geïnspireerde potten en met een hippe styling. GROENE VINGERS Romke van de Kaa Daar staat-ie: de Duet. Ook wel eens de Li- belle-theepot genoemd, al mogen we dat eigenlijk niet hardop zeggen van de men sen van Bredemeijer. De Duet-potten za gen het levenslicht in de jaren vijftig en waren niet alleen een noviteit, maar ook een regelrechte hit. Omdat de metalen theepot dubbelwandig is, blijft de thee heel lang lekker warm, zonder theelichtje of thee muts. En dat zag er ineens wel heel fris en modern uit op tafel. Een strakke, glanzende pot. Het duurde dan ook niet lang of Bredemeijer verkocht zo veel van de potten, dat elk zichzelf respecterend huishouden de pot op het aanrecht of de keukentafel had staan. Et voila, de term verklaart zichzelf. De Libelle-theepot is misschien nu geen gemeengoed meer, theepottenfabrikant Bredemeijer claimt nog altijd het grootste assortiment te voeren als het gaat om dub belwandige theepotten. Het merk bestaat dit jaar een eeuw én grossiert nog altijd in een grote collectie thee potten, met of zonder een dubbele wand. Ooit had het bedrijf een eigen fabriek. In 1914 richtte de naamgever G. Bredemeijer een metaalwarenfabriek op in Hilversum. Oorspronkelijk was die gespecialiseerd in luxe huishoudelijke metaalwaren. Wat te denken van de suko, de suikerpot die zorgde voor de juiste dosering: die van een suikerklontje? Uit de werkplaats kwamen ook botervloten, koffiepotten en warmwaterborden, uitge voerd in chroom, koper, roestvrij staal en verzilverd. 'Uw Romanesco. De theepot blijft hot door Renske Schriemer www.bredemeijer.nl reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54