I 1 i 1 1 HETBEROEP 1 4 WONEN f P3 (rond de) 2257000 euro Roofvogelstraat 50, Heinkenszand 223.000,- Gordijnennaaister Helemaal goed moet het zijn. Maatwerk in gordij nen. „Ik stop er heel mijn ziel en zaligheid in", zegt Yvonne Oreel uit Oost-Souburg over haar beroep; gordijnennaaister. Na achttien jaar gewerkt te heb ben bij de firma Jacobse begon ze twaalf jaar gele den haar eigen Gordijnenatelier Yvonne. Een een mansbedrijf, gedreven door passie voor het vak. De klant is koning bij Yvonne Oreel. Of misschien wel keizer. „Ik neem uitgebreid de tijd voor de klant. Gordijnen zijn sfeerbepalend voor een huis. Dat moet niet afgeraffeld wor den." Oreel zoekt haar klanten thuis op. „Dan kunnen mensen precies zien of een stof past bij het huis. Ik ga ook altijd over dag, want bij daglicht zie je de kleuren veel be ter." Advies is een belangrijk onderdeel van het werk van Oreel. „Zo was ik laatst bij een klant in Arnemuiden. Die had mij gevraagd of ik iets in grijstinten kon leveren. Ik kom daar, ik zie het interieur en ik denk, daar horen helemaal geen grijstinten bij. En uiteindelijk zijn het op mijn aanraden taupe gordijnen geworden. Dat paste gewoon veel beter." Maatwerk betekent in het geval van gordijnen nauwgezet meetwerk. Oreel gebruikt er een te- lescopische meetstok voor. „Daar kun je heel precies mee meten", aldus Oreel. „En dan moet je vervolgens heel goed opletten dat je de ma ten correct noteert en niet per ongeluk cijfers omwisselt, of van een drie per ongeluk een acht maakt of zoiets." Extra opletten is het in een oud huis, waar de vloer mogelijk wat scheef is. „Dan meet ik op een heleboel punten en neem dan uiteindelijk een gemiddelde", doet Oreel haar werkwijze uit de doeken. Gordijnen ophangen hoort ook bij de service van het Oost-Souburgse gordij- nenatelièr. „En dat is echt niet van gordijnhaak jes in de gordijnrails en hopla klaar. Daar neem ik uitgebreid de tijd voor. Alle plooien moeten precies goed zijn. Het is een secuur werkje." In de ruim dertig jaar dat ze werkt als gordij nennaaister heeft ze de wereld van het gordijn flink zien veranderen. „Vroeger hadden veel mensen van die zware velourse gordijnen. Dub belglas had je toen nog niet en met die gordij nen kon je toch de kou buiten houden. En vroe ger had ook bijna iedereen vitrage én overgor dijnen. Wat je nu veel ziet, is dat mensen kie zen voor 'inbetweens'. Dat zijn gordijnen die zo'n beetje tussen vitrage en overgordijnen in zitten. Met inbetweens ben je in één keer klaar." Het vouwgordijn is populair, maar Oreel draait haar hand ook niet om voor een rolgordijn op maat of exact passend gemaakte plissé-gordij- nen. De klant kan bij Gordijnenatelier Yvonne niet alleen terecht voor nieuwe gordijnen, maar ook voor herstelwerk. „En ik doe niet alleen re paraties aan gordijnen, maar ook aan tenten." Ook in het assortiment: kussens en kussenover trekken voor boot en caravan. „En ook voor bui tenmeubelen", vult Oreel aan. „Laatst was ik bij een klant in Sluis. Die had een steigerhou ten bank over de volle breedte van zijn gevel ge maakt en wilde daar kussens voor. Dat is een aantal kussens van 1.33 meter breed geworden. Nou, dat soort kussens kun je gewoon niet ko pen in de winkel. Het merendeel van de klandizie van Oreel be staat uit particulieren. „In het begin dacht ik van 'hoe kom ik aan klanten?'. Maar dat is eigen lijk gewoon vanzelf gegaan", zegt Oreel. Tevre den klanten vertellen anderen hun ervaringen, en van het één komt het ander. „En ik doe ook weieens grote projecten. Ik moet voor camping De Witte Raaf de gordijnen in zeventig huisjes verzorgen. Dat is wel een forse klus." Een blik in haar werkkamer op de eerste verdieping leert dat de orderportefeuille goed gevuld is. „Nee, ik heb eigenlijk geen last van de crisis." Maatwerk heeft het imago van duur. Volstrekt ten onrechte volgens Oreel. „Ik kan goedkoper werken dan grotere bedrijven. Ik heb een ate lier aan huis en hoef geen duur pand met showroom te betalen." EP Twee-onder-één-kapwo- ning (bouwjaar 1980) met vier ruime slaapka mers. Inhoud 335 m3, perceeloppervlak 347 m2. De garage is extra breed en biedt ruimte aan zeker twee auto's. De woonkamer - met open haard - is gericht op de achtertuin; aan de achterzijde is een brede schuifpui. Gordijnen bepalen de sfeer in een huis 1 door Piet Kleemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52