Damplein 21, Middelburg WONEN 3 Kornoelje Sierappel Zandgrond VRAAG ANTWOORD Vraagprijs: 539.000 euro k.k. Bouwjaar: hoofdconstructie 16e eeuw, renovatie 18e eeuw Soort woning: Herenhuis Woonoppervlak: 292 m2 Perceeloppervlak: 258 m2 Tuin: 114 m2 Makelaar: Taxaties8cZaken 0113-372387 Voordelen: Middenin het centrum, met alle voorzieningen op loopafstand Zonnige rustige tuin met uitzicht op de Lange Jan Alle slaapkamers hebben een eigen badkamer Vloerverwarming onder de plavuizen op de begane grond. Nadelen: Weinig gratis parkeerplaats in de buurt VRIJDAG 30 MEI 2014 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnisf voor dagbladen en vakbladen. In de tuin van P. en J. de Groot staat een kornoelje. „Die hebben we nu al ongeveer twintig jaar. Hij bloeit elk jaar uitbundig, maar dit jaar niet. Eén zijde van de boom wordt kaal en de bast schilfert af. Is de boom ziek of aan het eind van zijn leven?" „De taksterfte van de kornoelje wordt misschien veroorzaakt door Monilia, een schimmelziekte", zegt Romke van de Kaa. „De stam ziet er normaal uit; kornoeljes op leeftijd hebben altijd een afschilferende stam. Zaag het aan getaste deel weg tot op het gezonde hout en verbrand de takken. Ontsmet de zaag. Misschien is het gezonde deel van de boom te redden. Het is het proberen waard." Kornoelje met geschilferde bast. Levendig aan de voorkant, foto's Lex de Meester En rustig aan de achterkant De kelder wordt verhuurd aan een kunstenares. De meeste vragen gaan over bestaan de planten, maar A. Leget handelt in de geest van 'bezint eer ge begint': „Welke planten zijn aan te raden voor onze voortuin op het oosten, met ar me zandgrond en een grote eiken boom (van de gemeente) ervoor?" „Er zijn veel planten die het doen op arme zandgrond", stelt Romke van de Kaa: „Brem, salvia, Euphorbia's, Heide, Iris foetidissima, Sneeuwbes, Rosa ru- gosa, Rosa pimpinellifolia et cetera." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl J. Lavrijsen zaaide twee sierappeltjes van de malusboom in een potje. „Er kwamen plantjes uit en na enige jaren begon er een te bloeien. Nu, na twee jaar, bloeide deze weer. De andere staat er net zo mooi bij, maar bloeit niet. Wat kan daarvan de reden zijn? Kan ik de sierappel als onderstam ge bruiken voor het enten? Bijvoorbeeld met een ent van de bloeiende malus of ook voor een eetbare appelsoort? „Planten uit zaad verschillen van el kaar", weet Romke van de Kaa. „Het is normaal dat de een eerder bloeit dan de ander. De niet-bloeier gaat na ver loop van tijd ook bloeien. De zaailin gen kunnen onderstam zijn, zowel voor sierappels als voor eetappels."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51