ié Geen hele erge ruzies, maar het is onvermijdelijk met zo veel mensen zo dicht op elkaar 4 BINNENLAND OPVANG ILLEGALEN Opnieuw gaat een opvangplek voor dakloze illegalen dicht. De meesten hebben hun biezen al gepakt. JK mma EP- AMSTERDAM - Het gaat 'wel oké' met hen, zegt Mukhtaar, een 24-jarige uitgeprocedeerde asiel zoeker uit Somalië. Maar waar waar hij nu is, wil hij over de tele foon niet zeggen. Een langer ge sprek ziet hij ook niet meer zit ten. Hoe 'wel oké' kun je zijn als je al vijfjaar met je spaarzame bezittin gen door Nederland sjouwt? En net weer gedwongen een opvang plek hebt moeten verlaten? Mor gen sluit de Amsterdamse burge meester Van der Laan de Vlucht- haven, een voormalige gevange nis die sinds december is ge bruikt als gemeentelijke opvang plek voor uitgeprocedeerde vreem delingen: illegalen. Deze krant volgde Mukhtaar de af gelopen anderhalfjaar. Vanaf sep tember 2012, toen een groep van honderd migranten zichzelf zicht baar maakte door een tenten kamp op te zetten aan de Notweg in Amsterdam. Nadat de politie het kamp had ontruimd, bleven ze bij elkaar en sliepen ze achter eenvolgens in een gekraakte kerk, een flat en een kantoor. Het is een groep van voorname lijk Afrikanen: Somaliërs, Sudane- zen. Hutjemutje, in armetierige omstandigheden, vaak zonder goed sanitair, afhankelijk van de buurt voor eten. Zo kwam het pro bleem van de duizenden dakloze illegalen in Nederland weer op de politieke agenda. Uiteindelijk be landde een deel van de groep in de Vluchthaven, waar de gemeen te Amsterdam ervoor zorgde dat ze bed, bad en brood hadden. Ze zorgde ook voor Mukhtaar. De ze krant publiceerde een jaar gele den een groot verhaal over hem. Vijfjaar geleden vluchtte hij uit het gewelddadige Somalië naar Nederland. Naar zijn zeggen om dat de terreurgroep Al-Shabaab (bekend van de moordpartij in het winkelcentrum in Nairobi) achter hem aan zat. Zijn ouders le ven niet meer. Nadat hij drie jaar in asielzoekerscentra had ge woond, kreeg hij geen verblijfsver gunning en moest hij terug naar Somalië. Teruggaan wil Mukhtaar wel, maar nu nog niet. Hij vindt Soma lië nog te gevaarlijk. Vanaf dat mo ment is hij illegaal in Nederland. Hij krijgt medische klachten, in zijn hoofd stapelen de problemen zich op. Maar lang houdt hij hoop. „Ik wil geen vluchteling zijn, uiteindelijk wil ik terug naar mijn eigen land. Maar geef ons in de tussentijd een normaal leven in Nederland." Met het verglijden van de maan den, als blijkt dat alle publiciteit rond de groep niet leidt tot een oplossing, vervliegt zijn hoop en wordt hij minder spraakzaam. En nu, nu de zoveelste opvang gaat sluiten, lijkt hij er klaar mee. Hij is niet op de afgesproken tijd op de afgesproken plek: de omstre den Vluchthaven, waar de asiel zoekers slapen in cellen, maar dan met de deur open. Mukhtaar heeft de sluiting niet af gewacht. Net zoals veel van de an dere 125 bewoners, zijn lotgeno ten. Een beveiligingsbeambte van het pand, afgelopen woensdag: „Er gaan hier nu veel mensen weg. Ze zeggen dat ze weer terug komen, maar ze hebben allemaal volle tassen bij zich, dus ik denk van niet." Zo verdwijnen de uitgeprocedeer- den weer waar veel van hen am derhalfjaar geleden ook verble ven: in de duistere krochten van de Nederlandse maatschappij. On gezien en onbekend. Daarmee lijkt een experiment van burgemeester Van der Laan en staatssecretaris Teeven mis lukt. Zij boden de vreemdelingen door de gemeente georganiseerde opvang in de hoop dat zij daar tot rust zouden komen én zouden gaan werken aan de terugkeer naar hun land van herkomst. Maar dat lijkt maar in een paar ge vallen gelukt. Omdat ze niet te rug kunnen, zeggen de vluchtelin gen. Omdat ze niet terug willen, zegt Teeven. Van der Laan wil nog wel enkele mensen langer op vang geven: een groep van vijftig die medische zorg nodig heeft en een groep die misschien wel te rug wil, maar twijfelt door de druk van de rest van de groep. De rest verdwijnt. Maar waarheen nu weer? Er zijn nog twee andere gekraakte panden waar grote groe pen asielzoekers wonen in Am sterdam. Het ene, een oud kan toorpand dat nu de Vluchtmarkt wordt genoemd, moet bijna weer dicht. De ander, de Vluchtgarage, zit al tjokvol. In de gekraakte kan toren en winkeltjes in de aftandse parkeergarage in De Bijlmer slaapt een bonte mengeling aan asielzoekers en daklozen. „Hier is echt geen plek meer voor nog zeventig man", zegt Kamal uit Mauretanië. Hij heeft wel een verblijfsvergunning, maar geen huis en slaapt nu in het kantoor tje waar ooit 'Multi Care Cash/Carry' zat. De ramen zijn dichtgetimmerd, net zoals bij de videotheek die ernaast zat. Op de muren staat graffiti: 'Wij zijn hier'. En: 'Geen mens is illegaal'. Zeventig mensen erbij? Er is nu al best vaak ruzie onderling. „Geen hele erge ruzies, maar het is onver mijdelijk met zo veel mensen zo dicht op elkaar." Mensen die de hele dag weinig an ders te doen hebben dan wachten op de toekomst. De bewoners van de Vluchtha ven, waar rust en regelmaat heer sten, en stromend water en elek triciteit waren, spanden nog een kort geding aan tegen de gemeen te. De eis om de voormalige ge vangenis langer open te houden werd woensdag afgewezen. Het stort hen weer in de chaos van het illegalenbestaan zoals in de Vluchtgarage. In die parkeerga rage zit ook nog een gospelkerk: het Redemption Faith Ministry. Elke laatste vrijdag van de maand is er een 'all night prayer session'. Dat zou vandaag weieens goed uit kunnen komen. Naar de volgende krocht door Cyril Rosman Kamal, bewoner Vluchtgarage De Vluchtgarage in Amsterdam Zuidoost, een van de panden waar uitgeprocedeerde asielzoekers zich hebben gevestigd nu de Vluchthaven in de hoofdstad de deuren sluit, foto Herman Wouters/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4