Geluk brengt Bertens ronde verder in Parijs Harm van Veldhoven wedt op drie paarden maar staat met lege handen I 1 38 SPORT WK HOCKEY Haase trekt strop niet aan Hockeyers jagen op wereldtitel De hockeybond laat het opleiden van strafcornerspecialisten over aan de clubs. Een slechte zaak, vindt Toon Siepman. Bertens profiteerde van de opgave van de als 24e geplaatste Russin, halverwege de derde set. Overi gens had Pavlioetsjenkova, bij wie het aan het einde van de tweede set in de rug was gescho ten, er toen al drie blessurebehan delingen op zitten. Vergeefs zo bleek, aangezien ze niet meer in staat was om nog fatsoenlijk te serveren of retourneren en bij 7-5 4-6 0-3 en 0-15 inzag dat doorspe len slechts een kwelling zou zijn. De doortocht van de 22-jarige Wa- teringse kreeg zodoende een niet zo glorieus karakter als de eerdere opmerkelijke overwinningen van de jongelingen Garbine Muguru- za en Kristina Mladenovic. De Spaanse met Venezolaanse wor tels en Fran^aise toonden respec tievelijk in de tweede omloop en openingsschifting geen ontzag voor en clementie met Serena Williams (6-2 6-2) en Li Na (7-5 PARIJS - De schijn bedroog. Robin Haase dacht zich woensdag in winstpositie te hebben gema noeuvreerd op het gravel van Ro land Garros, maar hij verzuimde de strop om de nek van Martin t Klizan aan te trekken. Zodoende ontsnapte de Slowaak met adem nood: 1-6 6-31-6 6-15-7. „Ik had na de vierde set echt het gevoel dat de partij van mij was", baalde Haase. „Ik dacht: Wat er ook gebeurt, ik stap als winnaar van de baan. Maar nee dus." 3-6 6-1), nota bene de nummers één en twee van de wereld. Het zou, gezien de respectabele leef tijd van de Amerikaanse en Chi nese (beiden zijn 32 jaar), op een wisseling van de wacht kunnen duiden, maar dat is te vroeg geoor deeld. Eerder illustreren deze uit slagen het sportieve machtsva cuüm in het vrouwencircuit, waarin niemand ongenaakbaar is. Ook Bertens had zich in het sche ma van 128 speelsters op eigen kracht naar de laatste 32 kunnen slaan. Mits de spanning haar niet in een wurggreep had genomen. De uitgelezen mogelijkheden wa ren er gedurende de gehele partij, maar door mentale blokkades diri geerde ze zichzelf naar de rand van de afgrond. De abrupte fysie ke malheur bij Pavlioetsjenkova zorgde ervoor dat ze niet in het ra vijn donderde. „Het is vervelend voor haar, maar ik ben er niet min der blij mee", glunderde de win nares. „Soms heb je enig geluk no dig." Hoewel Bertens tegenwoordig op yoga en meditatie terugvalt en ze in het dagelijkse bestaan meer in balans is, vertaalt zich dat nog al tijd niet in innerlijke rust op de baan. Net als in de voorgaande partij tegen de Roemeense Alexandra Cadantu oogde de Zuid-Hollandse tegen Pavlioetsj enkova gestrest en paniekerig. „Als het in het hoofd misgaat, ver stijven de armen en benen", ana lyseerde Martin van der Brugg- hen, die sinds haar zesde haar trai ner is. „Dat is pijnlijk om te zien." Van der Brugghen zoekt naar ma nieren om Bertens tijdens wed strijden op haar gemak te stellen, zodat ze haar kwaliteiten weet te etaleren. Want, zo benadrukte hij, capaciteiten heeft ze zeker. „Ze heeft vorig jaar april niet voor niets 41e gestaan, een positie die bovendien voor verbetering vat baar is", luidde zijn oordeel over de actuele mondiale nummer 148, die vanwege blessureleed afgelo pen seizoen op de ranglijst is ge kelderd. „Ontspanning in het spel is dan wel een vereiste." De hoop leeft bij hem dat, nu Ber tens voor de eerste keer in haar nog prille carrière in de derde ron de aantreedt, de nervositeit wordt afgeschud. NIJMEGEN - Bondscoach Paul van Ass zei het duidelijk bij de presen tatie van zijn WK-selectie: de kleur van de medaille wordt vaak bepaald door de strafcornerspecia list en de keeper. En dus is het vreemd dat de hockeybond geen werk maakt van het opleiden van schutters, betoogt Toon Siepman, de grootste expert op het gebied van de strafcorner. Tijdens het WK staan er 21 specialisten die hij in meer of mindere mate heeft ge traind op de velden. Ooit was de KNHB erg actief op het cornerfront. Halverwege de ja ren '90, toen Gijs van Heumen nog directeur was bij de KNHB. Met de toen nog actieve strafcor nerspecialisten Floris Jan Bovelan- der en Taco van den Honert leid de Siepman een strafcornerklas. Uit het hele land kwamen jon gens en meisjes die het vak wil den leren naar Papendal. „We had- DEN HAAG - De Nederlandse hock eyers openen zondag in Den Haag de jacht op de vierde wereldtitel met de groepswedstrijd tegen Ar gentinië. Oranje wacht sinds het WK-goud in 1998 in Utrecht op een nieuwe triomf tijdens de mondiale titelstrijd. De Neder landse mannenploeg veroverde in 1973 in Amstelveen en in 1990 in Lahore (Pakistan) eveneens de wereldtitel. Met vier wereldtitels is Pakistan nog steeds recordhou der bij de mannen. den trainingsboekjes om de voort gang op te schrijven en camera's om bewegingen vast te leggen. Het was best professioneel. Rode- riek Weusthof trainde bij ons, Bram Lomans. Maar toen Gijs op stapte was het over." Kruize, Litjens, Van den Honert, Bovelander, Lomans, Taekema, Weusthof, Van der Weerden. Bij de vrouwen Lejeune, Boom- gaardt, Donners, Paumen. Dat Ne derland een lange reeks van erken de specialisten heeft, verbloemt volgens Siepman een probleem. „De bond is er om, van bovenaf, de hele hockeysport in de gaten te houden. We hebben nu Mink van der Weerden, absolute we reldtop. Die is 25 jaar. Als er ach ter hem aanstormende talenten van 22,20 en 18 zitten, is er inder daad niets aan de hand. Maar dat betwijfel ik zeër. Je kunt het oplei den van slepers niet alleen aan de clubs overlaten. Die hebben veel te veel een kortetermijnvisie en zoeken gewoon een goede schut ter in het buitenland in plaats van er zelf één op te leiden. Als iets nu zo'n belangrijke rol speelt in het resultaat, dan is het toch raar dat je daar als bond niet structu reel iets aan doet. Je kunt toch niet blijven slapen?" Roderick Weusthof deelt de zor gen van Siepman. De topscorer al- lertijden uit de hoofdklasse, on langs gestopt, weet uit eigen erva ring dat het specialisme aan te le ren is. „Ik ben er ook op mijn twaalfde mee begonnen. Gewoon oefenen, oefenen, oefenen. Er zijn bij clubs en jeugdelftallen van Oranje best wel jongens met een redelijke corner, maar om die echt goed te ontwikkelen is stap twee. Nederland heeft een tradi tie van specialisten en Van der Weerden is de beste van de we reld. Maar daarna wordt het stil. Meer aandacht van de bond zou wenselijk zijn. Ik zou graag een rol willen spelen, zie mezelf zo met Toon en Taeke een groep ta lenten begeleiden." Voor een tegengeluid zorgt Paul Litjens, de man die tussen 1969 en 1982 in 177 interlands 267 doel punten maakte. „Waarom is dit een taak van de bond? De bonds- coaches selecteren spelers van de clubs met bepaalde kwaliteiten. De kennis zit ook bij de clubs en Maandagavond sprak Van Veldho ven met VW, maar de Venlona- ren haakten een dag later vanwe ge de financiën af. Op dat mo ment had ook Roda zich gemeld. Tegelijkertijd wachtte Waas land-Beveren op een positief tele foontje van Van Veldhoven om hem woensdag te kunnen presen teren. Die was zo eerlijk geweest om de Belgische eersteklasser op de hoogte te brengen van de inte resse uit Limburg. Om de Belgen niet te lang in onze kerheid te laten, wilde Van Veld hoven zo snel mogelijk duidelijk heid krijgen van Roda. Dinsdagmiddag zaten beide par tijen al om tafel. Volgens Roda-di- recteur Wim Collard ging het om een 'oriënterend onderhoud', maar Van Veldhoven moet het ge voel hebben gekregen dat zijn voormalige werkgever serieuze in teresse had. De trainer hoopte later die avond vanuit Kerkrade een terugkoppe ling te krijgen van het onderhoud eerder die dag. Al was het maar om een inschatting te kunnen ma ken welke kant het op zou gaan. Die terugkoppeling volgde pas woensdagmorgen. Het antwoord: hij was ook voor Roda financieel niet haalbaar. Een stevige tegen valler voor Van Veldhoven. Zeker omdat hij tegelijkertijd moest ver nemen dat Waasland-Beveren had gekozen voor Ronny Van Ge- neugden, met wie dus blijkbaar parallel gesprekken waren ge voerd. „Het ene moment ben je bij drie clubs in beeld, het andere mo ment heb je niets", aldus Van Veldhoven, die er geen spijt van heeft open kaart te hebben ge speeld met Waasland-Beveren. „Ik vind dat het zo hoort." Voor die eerlijkheid heeft hij nu een ho ge prijs moeten betalen. door Marco Knippen PARIJS - Een beschermde status in het vrouwenveld biedt tijdens deze editie van het Franse Open geen enkele garantie op een lang(er) ver blijf op Roland Garros. De beoogde jagers zijn tot prooi verworden. Ook Kiki Bertens, de enige overge bleven Nederlandse tennisser in het enkelspel, leverde gisteren haar aandeel in de coup. Al had ze daarvoor in de tweede ronde wel de hulp van slachtoffer Anastasia Pavlioetsjenkova nodig. De strafcorner is door Rik Spekenbrink door Rob Sporken I Kiki Bertens heeft de derde ronde van Roland Garros bereikt. Een beetje geluk had ze daarbij wel, want haar opponente moest opgeven met een blessure, foto Henk Koster/HH KERKRADE - Harm van Veldhoven schaakte dinsdagmorgen nog op drie borden tegelijk. Een etmaal la ter stond hij met lege handen. Door zijn liefde voor Roda JC liep Van Veldhoven een pijnlijk blauw tje op. De 51-jarige Belg was al zo ver in onderhandeling met Waas- land-Beveren, dat hij zijn jawoord maar hoefde te geven. Maar eerder ontvangen signalen vanuit de boe zem van Roda dat die club bij een ontslag van Jon Dahl Tomasson mis schien bij hem zou aankloppen, de den hem twijfelen. Want Roda is nog altijd één van zijn grote lief des. En dat werd hem uiteindelijk fataal. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38