Quintana mag roze trui houden ondanks protest I I I I Nieuwkoop bezorgt Feyenoord A1 de beker 36 SPORT VOORBEREIDING OP WK BfASil Middenvelder (31) haakt geblesseerd af voor het WK. Zijn interlandcarrière zou zomaar voorbij kunnen zijn. FIFA WORLD CUP - - Die voorsprong kwam gisteren geen moment in gevaar en de kans is klein dat de Colombiaan van Omega Pharma diens landge noot van Movistar in de twee laat ste serieuze ritten nog uit de roze leiderstrui rijdt. De onvrede over wat er dinsdag was gebeurd op de Stelvio is met het besluit van de UCI niet wegge nomen. Voor de start op woens dag lieten de meeste teams in een onderlinge bijeenkomst weten dat wat hen betreft in ieder geval de organisatie en jury op de Stel vio zwaar in gebreken waren ge bleven. Volgens hen had de koers- radio aanvankelijk duidelijk laten weten dat er niet aangevallen mocht worden in de afdaling. Op het twitterkanaal van de Giro ver scheen het bericht dat de afdaling werd geneutraliseerd. Toen bleek dat renners als Quinta na en Pierre Rolland zich daar niets van aantrokken, werd geen enkele poging ondernomen om de orde in de koers te herstellen. Integendeel. Organisatie en jury lieten weten dat er sprake was van een misverstand. De ploeglei ders zouden alles verkeerd begre pen hebben. Quintana's Movistar-ploegleider Unzue sprak tegen dat zijn kop man moedwillig had geprofiteerd van de chaos en onduidelijkheid die was ontstaan door het radiobe richt. Uiteindelijk ging ook hij mee in de eis dat de tijden moes ten worden aangepast. Het verschil aan de voet van de berg was immers nagenoeg gelijk aan de voorsprong die Quintana na dinsdag had in het algemeen klassement. Quintana en Unzue voerden aan dat de Colombiaan het grootste gedeelte van zijn voorsprong op landgenoot. Uran had opgebouwd tijdens de slotklim naar Val Mar- tello. Die vlieger ging volgens de meeste andere teambazen echter niet op. „Als ze samen waren be gonnen aan de klim had Quinta na zeker geen vier minuten ge pakt op Uran", stelde onder meer Giuseppe Martinelli van Astana. Na de woensdag door de Italiaan Pirazzi gewonnen overgangsrit, leek het of Quintana zich gisteren in de volgende zware bergrit naar Panarotta bewust gedeisd hield. Hoewel hij er met de tijdrit van vandaag alle baat bij had om spe cialist Uran wat verder op achter stand te zetten, zag hij af van ver dere aanvallen. Ver voor de klasse mentstoppers uit mocht een groep vluchters strijden om de dagwinst. Die ging naar de Co lombiaan Julian Arredondo. In de slotfase van de beklimming probeerde Wilco Kelderman bij zijn concurrenten vandaan te rij den. Die aanval brak hem enigs zins op. De Belkin-kopman werd teruggepakt en moest passen toen Wout Poels met Uran in zijn wiel hard voorbij gereden kwam. Kel derman verloor daardoor een half minuutje op zijn concurrenten. „Het was een gok die Wilco durf de en mocht maken", zei zijn ploegleider Jan Boven. „Hij wil klimmen in het klassement. Dan moet je de aanval zoeken." NIJMEGEN - Voor de geblesseerde Rafael van der Vaart lijkt het mis sen van het WK ook het einde van zijn loopbaan bij Oranje. Kro niek van een verloren week. Vrijdag 23 mei, het trainings kamp van Oranje in Lagos. Vriendelijk als altijd komt hij het terras oplopen van het spelersho tel. Rafael van der Vaart doet niet moeilijk over de zwakke periode die hij achter de rug heeft. Maar twijfels over zijn WK-deelname? „Nee hoor. Sinds ik voetbal wordt er al gepraat over mijn fysieke ge steldheid, iedereen weet hoe ik speel en ik heb daar veel mee be reikt", zegt hij. „Zekerheid heeft bijna niemand hier, maar ik vind deze spanning wel leuk." Van der Vaart lacht en dolt. Het trainen bij Oranje heeft de depres sie van HSV uit zijn hoofd ge jaagd. Is dit het dan, na 109 inter lands, 25 goals, 2 WK's, 3 WK's? Rest nu nog alleen een diepe bui ging en een plekje in de eregalerij van Oranje? Je bent geneigd om te denken dat het zo is. Hij is 'nog maar' 31 jaar, maar toch. Kijk naar zijn loopbaan en zie de daling in de prestatiecurve. Nederland-Colombia op 19 no vember 2013, zou wel eens de al lerlaatste van Van der Vaart in Oranje kunnen zijn. Zondag 25 mei, het trainings kamp van Oranje in Lagos. Iedereen ziet dat hij het moeilijk heeft op de trainingen. Als er par tijtjes worden gespeeld, zit hij steevast bij de reserves. En Van der Vaart speelt niet goed en lijkt verre van fit. Langs de lijn wordt er openlijk gediscussieerd: moet hij wel mee, of heeft de bonds coach meer aan Georginio Wijnal- dum als back-up voor Wesley Sneijder? Als een journalist hem na de training uit de tent lokt, schiet de aardigste van het stel uit zijn slof. Van der Vaart is het he-le-maal zat, al dat 'gezeur' over zijn fitheid. Zijn beste toernooi moet dat van 2008 zijn geweest, in Zwitserland. Toen speelde Van der Vaart met de toverstaf in de schoen. In al die andere toernooien heeft hij eigen lijk nooit z'n stempel op Oranje kunnen drukken. Op het WK van 2010 begon hij als basisspeler, maar toen Arjen Rob ben arriveerde verdween hij uit de ploeg. In 2012 was hij de mok kende reserve, die vond dat hem door Bert van Marwijk onrecht was aangedaan. Al die jaren wa ren er vragen, twijfels en wissels. Ontelbaar veel wissels zelfs. Maar onder Louis van Gaal richtte Van der Vaart zich nog één keer op. Terwijl de bondscoach de strijd aanging met zijn eeuwige concur rent Wesley Sneijder, groeide hij met vijf goals uit tot een van de belangrijkste spelers van de WK-kwalificatie. Maandag 26 mei, het trainings kamp van Oranje in Lagos. Rafael van der Vaart ontbreekt op de training, een lichte griep houdt hem binnen. Ook dat nog. Op de persconferentie later op de dag gloort er echter weer hoop als bondscoach Louis van Gaal zegt dat hij misschien een speler mee neemt 'die nu nog niet fit is, maar wel een groot rendement heeft'. Zonder zijn naam te noemen, weet een goed verstaander ge noeg: dit gaat over Van der Vaart, die op het WK blijkbaar een rol als invaller toebedeeld gaat krij gen. Zit de boel een kwartiertje voor tijd op slot? Dan mag hij pro beren om de boel met een steek- passje, of dat karakteristieke schot uit de draai, weer in beweging te krijgen. Hij heeft een dramatisch seizoen achter de rug bij HSV. „Het slecht ste uit zijn loopbaan", zegt hij zelf. Alles werd hem verweten, tot aan de relatie met z'n vriendin toe. Over zijn toekomst wil hij zich nu nog niet uitlaten, maar de kans dat hij in Hamburg blijft lijkt te verwaarlozen. Bij HSV zit hij straks weer middenin het oog van de orkaan, als kop van Jut. De man, die nog graag een jaar of ne gen wil blijven voetballen, staat In het stadion van AZ maakte Bart Nieuwkoop een kwartier voor tijd de winnende treffer, na dat hij vroeg in de wedstrijd met een stiftje ook al de i-o-voor- sprong van AZ had weggepoetst. Bij rust stond het 3-2 voor AZ, waarna jeugdinternational Mar lon Slabbekoorn de gelijkmaker van Feyenoord voor zijn rekening nam (3-3). Het laatste woord was vervolgens voor Nieuwkoop, die onlangs een contract tekende bij Feyenoord. De Tholenaar bezorg de de ploeg van trainer Roy Ma- kaay de Nike Cup. In Veenendaal stond een paar uur later bij Ajax Ai-PSV Ai de landsti tel op het spel. Beide ploegen wa ren de competitie gelijk geëindigd waardoor een beslissingswed strijd noodzakelijk was. Na 25 mi nuten stond het al 2-2. Die stand bleef op het bord staan, waardoor PSV risico's moest nemen. Augus tine Loof, normaliter altijd basis speler, viel in de slotfase in als rechtsback. Zijn ploeg slaagde er ook in de verlenging niet meer in te scoren, waardoor het 2-2 bleef. door Ad Pertijs L PANAROTTA - Een uurtje voor de fi nish van de woensdagetappe naar Vittorio Veneto was de Giro in fei te ai beslist. Vanachter de groene tafel besliste de UCI op dat mo ment dat de uitslag van de dag er voor gehandhaafd bleef. Het voor stel van (alle) ploegen om het ein de van de afdaling van de Stelvio als finish te markeren, werd afge wezen. Daarmee behield Nairo Quintana zijn in vele ogen illegaal verkregen voorsprong van 1.41 mi nuten op de onttroonde leider Ri- goberto Uran. Einde oefening Van der Vaart Nairo Quintana door Leon ten Voorde door Barry van der Hooft ALKMAAR - Bart Nieuwkoop was woensdagmiddag de gevierde man bij Feyenoord A1De middenvel der uit Tholen scoorde twee keer in de bekerfinale tegen AZ, dat in Alkmaar met 3-4 werd verslagen. Augustine Loof had een paar uur la ter minder succes. In Veenendaal greep de verdediger uit Koewacht met PSV A1 naast de landstitel. Voor Ajax, dat zonder tweedejaars A-junioren aantrad, was dat vol doende. Dankzij een beter doelsal do in de competitie pakten de Quincy Promes schiet na een heerlijke actie met links de 0-1 binnen. De aanvaller van FC Twente was kort voor Amsterdammers de landstitel. rust nog twee keer trefzeker. Jong Oranje won in Schotland met 1-6. foto Jeff Holmes/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36