De praktijk blijkt nogal weerbarstig Kreekrugplan blijft stip op de horizon ZEELAND 33 we ons op Vietnam en Bangladesh. De Delta Water Award 2012 omvatte, naast een bedrag van 15.000 euro, een studiereis naar New Orleans (dat in 2005 na de orkaan Katrina werd getroffen door grote overstro mingen) en andere delen van de staat Louisiana. „Dat was indrukwek kend, vooral ook om mee te krijgen wat daar is gebeurd en te zien hoe ontzettend voortvarend alles daarna is aangepakt. De schaal is echt enorm. Daarmee vergeleken is de si tuatie in Nederland heel overzichte lijk." Het idee van Dutch Water Mining - bij de Del ta Water Award 2012 bekroond met een tweede plaats - is een oplossing voor meer dere problemen. Met biologisch geprodu ceerde waterplanten en schelpdieren wordt fosfaat, de belangrijkste veroorzaker van blauwalg, uit het water gehaald. Dit fosfaat kan weer worden gebruikt als steeds schaarser wordende grondstof die belangrijk is voor de voedselproductie. Het plan werd bedacht door een team van vijf adviesbu reaus, onder leiding van Edward van Os van Infram. „We dagen onze medewerkers regelmatig uit om aan dit soort initiatieven deel te nemen en daarmee even helemaal de handen vrij te hebben om, zonder een al te veel van tevoren bepaalde richting, zelf slimme op lossingen voor problemen te bedenken. Dat is heel goed en inspirerend." Het streven was om na de Delta Water Award een proefproject in het Volkerak-Zoommeer op te zetten. Omdat daar al veel plannen voor waren, werd uitgewe ken naar de Binnenschelde. „Ook dat is met de waterbe heerder nooit echt van de grond gekomen. Er spelen al tijd zoveel belangen en er zijn al zoveel ideeën, dat het moeilijk is om daartussen te komen." „Ons plan is bovendien nog geen bewezen techniek. Je moet het in de praktijk kunnen waarmaken en dat kost geld. Dat is vaak de beperkende factor. Wij zijn zeker nadrukkelijk met dit concept de boer op geweest. We zijn zelfs met waterschap Brabantse Delta op een inter nationale missie naar China geweest, waar we onze ideeën hebben gepresenteerd. Uiteindelijk is het nooit gelukt om een stuk water te krijgen waar we het pro ject in de praktijk kunnen testen." Van Os blijft vertrouwen houden dat een waterbeheer der zich meldt die er wel daadwerkelijk mee aan de slag wil. „Ik heb goede hoop, maar de praktijk is nogal weerbarstig gebleken de afgelopen twee jaar. Het is nog steeds een waakvlam en als er kansen zijn, gaan we daar zeker achteraan." De KREEK teRUG, zo heette het idee waar mee het team van kennisinstituut Deltares en onderzoeksinstituut Imares Wageningen UR twee jaar geleden de derde plaats behaal den bij de Delta Water Award. Zij bedachten een crea tieve oplossing voor het tekort aan zoet water voor de landbouw in de Zuidwestelijke Delta. Het plan gaat uit van een optimaal gebruik van de kreekruggen. In deze diepe zandafzetting kan regenwa ter zich makkelijk verzamelen. Sloten door of naast de kreekrug voeren dat zoete water echter af. Door die slo ten te dempen en verderop een kwelsloot te graven om het omliggende zoute water te draineren, kan de zoet waterbei onder de kreekrug zich uitbreiden. De licht brakke zone verderop leent zich voor natuurontwikke ling en vogels, terwijl het zoute water in de kwelsloot kansen biedt voor het kweken van bijvoorbeeld algen, schelpdieren en zilte gewassen. „Wat ik mooi vond, is dat het idee echt werd onder steund door regionale partijen, zoals de provincie en waterschap Scheldestromen", zegt Esther van Baaren van Deltares. „Dat is vooral dankzij de Delta Water Award. Die heeft ons veel pr opgeleverd." Uitwerking van de plannen is niettemin lastig en een proces van lange adem gebleken, omdat er geen budget is voor uitgebreide onderzoeken en verandering van landgebruik vaak niet wenselijk is. Wel is inmiddels een proefgebied geselecteerd nabij Wemeldinge, om de mogelijkheden van een zoetwatervoorziening voor fruittelers te bekijken. „We hebben een aantal bijeen komsten met ondernemers gehad. Zij gaan, het jaar rond, zelf meten waar sloten zout en zoet zijn." Het is een eerste aanzet, zegt Van Baaren. „We hebben afgesproken dat we elkaar op de hoogte houden. Het oorspronkelijke plan blijft een stip op de horizon. Wat in elk geval wel gelukt is, is het op gang brengen van een bewustwordingsproces: als je zoet water wil vast houden, moet je naar de ondergrond kijken." VRIJDAG 30 MEI 2014 De Delta Water Award staat onder aus piciën van het Kennis Netwerk Delta Water en wordt mede mogelijk ge maakt door de Provincie Zeeland, Rijks waterstaat, HZ Delta Academy, Water schap Scheldestromen, Evides en Uni versity College Roosevelt Thema van de derde editie is de zoet- waterproblematiek in de Zuidwestelij ke Delta. De inschrijftermijn sluit van daag. De vakjury maakt begin juli be kend welke teams mee mogen doen aan de eindronde. In januari 2015 wordt de prijs uitgereikt Zie ook: www.deltawateraward.com De winnaars van de Delta Water Award 2012. Met de champagnefles: Sander van Rooij (1e prijs). Rechts naast hem Edward van Os (2e prijs) en Esther van Baaren (3e prijs), foto Marijana Pajovic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33