O 66 Zo'n wedstrijd biedt je de mogelijkheid om op een heel vrije manier met een idee aan de slag te gaan 32 ZEELAND DELTA WATER AWARD Er wordt weer gestreden om de Delta Water Award. Wat is er gebeurd met de winnende ideeën van de vorige editie? Delta Water Award MIDDELBURG - De beste ideeën krijgen lang niet altijd de kans om te rijpen en gaan daardoor uiteindelijk kopje onder. De Delta Water Award, die aan de vooravond van de derde editie staat, wil jonge creatieve 'watergees ten' juist wel dat broodnodige plat form bieden en daagt hen uit met in novatieve, duurzame en haalbare voor stellen te komen voor de toekomst van deltagebieden. De prestigieuze prijs werd ruim twee jaar geleden gewonnen door Balance Island, een team met medewerkers van advies- en ingenieursbureau Grontmij, Imares en Waterarchitect. Zij presenteerden het idee om een kunstmatig eiland van zand aan te leg gen in de Noordzee, boven Goeree- Overflakkee. Daardoor ontstaat er een brak watergebied tussen het eiland en de Haringvlietdam, zodat er minder zout water het Haringvliet instroomt als de sluizen op een kier worden ge zet. Teamcaptain was Sander van Rooij, adviseur kust en rivieren bij Gront mij. De Delta Water Award was een uitgelezen kans, zegt hij. „We hadden destijds een pril idee, maar het was lastig om het onder de aandacht te krijgen. Zo'n ontwerpwedstrijd biedt je de mogelijkheid om er op een heel vrije manier mee aan de slag te gaan, zonder dat je als bedrijf met een op drachtgever om de tafel moet gaan zit ten om je idee te verdedigen. Je krijgt echt de tijd en de ruimte om eraan te werken." Hoewel het nadrukkelijk een competi- tie is, stond dat voor Van Rooij en zijn teamleden niet zozeer voorop. „Ik heb dat in elk geval nooit zo ervaren. Het ging er vooral om dat we een idee had den dat we wilden laten zien en waar van we wilden nagaan of het haalbaar is. Dat vind ik veel interessanter dan welke plaats je uiteindelijk in de com petitie krijgt." Dat Balance Island de prijs veroverde, kwam voor de bedenkers dan ook als een verrassing. „Het was voor mij heel moeilijk om in te schatten of mensen dit concept zouden snappen en omarmen. Het is een heel andere manier om naar de kust te kijken en we moesten uitleggen waarom je een ingreep moet doen om het probleem met zout, dat zich veertig kilometer verderop afspeelt, te gaan oplossen. Ik vond het idee wel elegant en werd er enthousiast van, maar als andere men sen denken 'het zal wel', dan heb je niets." De jury deelde echter het enthousias me. „Voorzitter Wim Kuijken vond het een interessant en misschien wel exporteerbaar concept, maar zei ook dat er meer onderbouwing moest ko men van óf en hóe het werkt. Dan kun je er ook mee gaan ontwerpen en een afweging maken tussen kosten en baten." Na het winnen van de prijs is vooral gewerkt aan die onderbouwing. „Wat het lastig maakt, is de koppeling met Kierbesluit, de beslissing van de over- heid om het getij gedeeltelijk terug te laten keren in het Haringvliet. Dat is een heel gevoelige discussie geweest. Als je met ons plan serieus aan de slag wil gaan, moet je ook dat idee gaan herzien. Ik denk niet dat men daar nu op zit te wachten. Misschien is dit veel meer iets voor de langere ter mijn. Een waterdichte onderbouwing hebben we bovendien ook nog niet. Wat we hebben gedaan is een eerste stap zetten in het heel goed uitzoe ken." Balance Island won in juni 2012 ook de Delta Alliance Young Professional Award. „We hebben daar eveneens aan meegedaan om het idee meer be kendheid te geven, want het is heel lastig om er ondersteuning voor te krijgen. Om er verder aan te werken, heb je steun van buitenaf nodig. Als bedrijf kun je in deze tijd niet zomaar zeggen: we gaan er met een clubje mensen twee jaar aan zitten puzze len. Dat gaat niet." Van Rooij en de zijnen richten het vi zier nu vooral op het buitenland. „Ik denk dat het plan daar zelfs interessan ter is dan in Nederland. We zijn nu be zig om dat na te gaan. Daarbij richten Een nieuwe kijk op het door Rolf Bosboom Sander van Rooij, winnaar in 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32