Uitbater Roode Leeuw sluit op 14 juni deuren 30 JAAR LA VACA Over drie maanden groeit er gras op de put facebook www.lavaca.nl 28 WALCHEREN e5 ZEELANDBOEK Coese uitgeverij Het Paard van Troje komt met bijzonder 'vertelplatenzoekboek'. Knip deze advertentie uit en ontvang 15% korting op uw aankoop GRATIS klosje garen La Vaca Kreatief, Herenstraat 4, Middelburg WÊÊÊM „Artrose", verklaart hij. „Vooral in mijn benen, voeten en schouders. Als ik zo door blijf werken, eindig ik over een paar jaar in een rol stoel." Op 14 juni is het bekende café-restaurant, gelegen naast de geluidswal van de A58 en aan de rand van Nieuw- en Sint Joos- land, voor het laatst open. De 49-jarige Neuteboom werkt al een jaar of achttien in De Roode Leeuw. Eerst als medewerker van Kees Petiet. Na drie jaar nam Neu teboom de zaak over. „In maart was dat vijftien jaar geleden." De Roode Leeuw had in die tijd de naam een chauffeurscafé te zijn. Maar toen Neuteboom eige naar werd, wist hij dat het laven en voeden van truckers niet de toekomst was. De veerdienst naar Engeland verdween en daarmee een groot deel van de reizende klandizie. Ook zou ooit de afrit Nieuw- en Sint Joosland van de A58, gelegen pal naast het café-res taurant, verdwijnen. Neuteboom bouwde een nieuwe klantenkring op. „Ik mag helemaal niet klagen. Twee- tot driehonderd mensen komen hier geregeld", schat hij. Jan Neuteboom begon al op jonge leeftijd in de horeca, haalde zijn koksdiploma en belandde uitein delijk met zijn ouders in Zeeland. Na in diverse zaken in Middel burg te hebben gewerkt, ging hij halverwege de jaren negentig aan de slag in De Roode Leeuw. „Als mijn gezondheid goed was ge weest, was ik nooit gestopt." Twee jaar geleden zette hij De Roode Leeuw te koop. „Er is niet veel op afgekomen. Dit is geen kroegje in de stad waar gelukszoe kers het eens kunnen proberen. Hier moet je echt achter staan." Ondanks zijn artrose bleef hij, ook na het moeilijke besluit om de zaak te verkopen, doorgaan met De Roode Leeuw; vijf dagen, zestig tot tachtig uur in de week. Maar het gaat nu echt niet meer. De Roode Leeuw sluit over twee weken. Daarmee komt een einde aan 357 jaar horecahistorie op de ze plaats. Of het een definitief ein de is? Wie zal het zeggen. Het wachten is op een nieuwe uitba ter. Op 14 juni is er een afscheids avond met de Blue Boys. woord, er is 'genoeg werk aan de winkel om de prenten tot in alle hoekjes te verkennen en te door gronden'. En daarmee is geen woord te veel gezegd. De strip- prenten van Danker Jan Oreel uit Kloetinge, zo'n beetje de huisillus trator van Het Paard van Troje, zijn zo gelaagd en gedetailleerd dat je je afvraagt hoe hij het alle maal op A3-formaat gepropt kreeg. „Hoe chaotischer, hoe beter", lacht Fierloos. De tekeningen van Oreel staan centraal, de teksten zijn daar een aanvulling op. „We hebben eerst onderwerpen geko zen en daar vervolgens auteurs bij gezocht", legt hij de werkwijze uit. De schrijvers, zeven in totaal, zijn min of meer prominente Zeeuwen die Oreel per thema GOES - Onder de mysterieuze noe mer 'Project Ei' lichtte Anthoni Fierloos van boekhandel en uitge verij Het Paard van Troje in Goes de afgelopen weken al tipjes van de sluier op via Facebook, de nieuwsgierigheid van menigeen tartend. Maar het ei is inmiddels gelegd en op 11 juni ziet een bijzonder Zeeuws prentenboek het levens licht: Op zoek naar Zeeland, waarin de geschiedenis en highlights van de provincie aan de lezer worden voorgeschoteld aan de hand van tien thematische prententekenin- gen en begeleidende teksten in vo gelvlucht. Voor Fierloos betekent de uitgave de verwezenlijking van een lang gekoesterde wens. „Ik liep er al ja ren mee rond", zegt hij. „Ik wilde een 'Waar is Wally (een van de be kendste 'zoekboekenseries' ter we reld, red.)-achtig boek en nu de grootmodel-prentenboeken en puzzels populair zijn, is de tijd rijp voor een typisch Zeeuwse va riant." De titel Op zoek naar Zeeland kan letterlijk worden genomen, want, zo schrijft Fierloos in zijn voor- Dit liet Szarafinski de gemeente raad woensdag schriftelijk weten. Heijmans besprak de zaak deze week in het directieoverleg, nadat de gemeente bij het bouwbedrijf op actie aandrong. Ook neemt de maatschappelijk druk toe. Al anderhalf jaar wordt gesproken over het opvullen van de put als tijdelijke oplossing. Heijmans en de gemeente zetten de afspraken op papier. Heijmans wil de garan tie dat de tijdelijke afwerking geen belemmering oplevert voor de verwezenlijking van bouwplan nen in de toekomst. „Ook ver zoekt Heijmans de gemeente om enige flexibiliteit in het bouw plan", aldus Szarafinski. „Zodra het gras beloopbaar is kun nen de bouwhekken worden ver wijderd. Met de omwonenden zal worden overlegd over de plan ning van de werkzaamheden en de nadere inrichting van de put ten behoeve van het openbaar ge bruik", belooft de wethouder. 1 door Theo Ciele NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Als het aan zijn huisarts had gelegen was Jan Neuteboom al veel eerder ge stopt met het uitbaten van De Roode Leeuw, een van de oudste horecagelegenheden in Zeeland. Met het sluiten van De Roode Leeuw komt een (voorlopig) einde aan 357 jaar horecahistorie. Jan Neuteboom voor café-restaurant De Roode Leeuw. Sinds 1657 is op de ze plaats een horecagelegenheid gevestigd, foto Lex de Meester Zeeland vervat in prenten door Luc Oggel Uitgever Anthoni Fierloos (r) en illustrator Danker Jan Oreel. foto Marcelle Davidse (geldig t/m 7 juni 2014) MIDDELBURG - Over drie maanden is de bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg met zand gevuld en in gezaaid met gras. Die toezegging heeft wethouder Saskia Szarafinski gekregen van het bouwbedrijf uit Rosmalen dat eigenaar is van de put.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28