ZEELAND BHV Kroes in actie tegen MS Kwart spoornet in slechte staat almanak Kabinet draait verhoging accijns op diesel en LPG niet terug. Toch is teruglopende verkoop groter dan in rest van het land. 36 en 37 i32 en 33 BENEFIETTOUR DEN HAAG - Nu de accijnsverho ging voor diesel en lpg gehand haafd blijft, wil De Pooter van oliehandel DPO in Terneuzen vooral zo snel mogelijk rust. Pomphouders hebben namelijk gemerkt dat de vele publiciteit over de prijsstijgingen in Neder land meer mensen ertoe bracht in België te gaan tanken. Ze zitten daar niet opnieuw op te wachten. De Pooter: „We moeten verder." DPO exploiteert verschillende tankstations in Zeeuws-Vlaande- ren. De Pooter: „We hebben er al les aan gedaan om de accijnsver hoging van tafel te krijgen. Dat is helaas niet gelukt. Triest." De verhoging van de brandstofac cijns levert volgens staatssecreta ris Eric Wiebes (Financiën) de schatkist 'een aanzienlijke extra opbrengst' op. De negatieve grens- effecten zijn maar 'ten dele' het gevolg van de accijnsverhoging per januari. De accijnsinkom sten op diesel en lpg zijn in het eerste kwartaal met 51 miljoen eu ro gestegen. Dat is 5,8 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar, schrijft Wiebes aan de Tweede Kamer. Hij neemt daarmee de oppositie partijen CDA, PW en SP en brancheorganisatie BOVAG de wind uit de zeilen. Die claimen dat de accijnsverhoging de schat kist geld kost omdat 'mensen mas saal over de grens tanken en daar ook hun boodschappen doen'. Pomphouders in de grensstreek gaan er failliet door, stellen ze. Wiebes erkent dat er grenseffec- ten zijn. De terugloop in de direc te grensstreek (tot 10 kilometer van de grens) is groter dan die in de rest van het land. Maar dat is niet nieuw, aldus Wiebes. Dat past in een 'meerjarige trend van teruglopende verkopen'. „Die ook zou kunnen samenhangen met verschillen in regionale economi sche ontwikkelingen." In het hele land is sprake van een dalende verkoop van alle brand stoffen, concludeert Wiebes. Ben zine, waarvan de accijns niet is verhoogd, daalt nog harder dan diesel. De dalende verkoop komt onder meer door de economische crisis. Ook zijn auto's steeds zuini ger geworden. De staatssecretaris schrijft de Ka mer dat de grenseffecten slechts ten dele het gevolg zijn van de re cente accijnsverhoging. In de brief staat niet hoe groot de effec ten per regio zijn. Brancheorganisatie BOVAG laat juristen uitzoeken of de schade van de accijnsverhoging voor pomphouders in de grensstreek op de Nederlandse overheid is te verhalen. Transport en Logistiek Nederland (TLN) is zeer teleurge steld en vindt dat de staatssecreta ris geen oog voor de feiten heeft. VRIJDAG 30 mei 2014 25 DEN HAAG - Van het Zeeuwse spoornetwerk is 24 procent niet goed onderhouden. In heel Neder land is dat 15 procent. Dat blijkt uit een inspectie van on der meer spoor- en wissels, over wegen, beveiliging, bovenleiding en bruggen. De Inspectie Leefom geving en Transport onderzocht ruim 2500 objecten. De veiligheid is volgens de ILT niet in het ge ding. Door zicht op de staat van het onderhoud kunnen spoorbe- heerders ProRail en Keyrail de vei ligheid blijven waarborgen, aldus ILT. ProRail gaat het onderhoud meer inspecteren. Het groepje collega's uit Zeeland en Brabant komt twee keer per jaar in Breda bijeen voor een bijspijkercur- cus bedrijfshulpsverlening. Dan wor den verbandjes gelegd, gereani meerd en brandjes geblust. De prak tijk wordt vooraf gegaan door een stevige portie theorie. Dit keer stond de veilige omgeving centraal. Eén collega houdt er thuis een Bed and Breakfast op na. En ook in die setting moet alles tot in de puntjes geregeld zijn, gaf de instructeur haar mee. „Want een dooie in jou business kan je niet hebben." Alhoe wel... De Brabander die het verhaal stilletjes had aangehoord zag daar mee gelijk een nieuwe bedrijfsvorm ontstaan: „Death and Breakfast." Einde oefening voor Rafael van der Vaart Delta Water Award voor nieuwe kijk op deltagebied Pomphouders willen rust door Jeffrey Kutterink Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG - Zanger Wolter Kroes en patiënte Mikki van der Zwan (14) gingen woensdagavond op de Markt in Middelburg uit hun dak om aandacht te vragen voor de ziekte multiple sclerose (MS). De zanger deed op één dag alle provincies aan om geld in te zamelen voor onderzoek naar de ziekte, die nog steeds niet te genezen is. Overal zong hij zijn nieuwe WK-lied, en deelde hij jeugdboeken uit over MS. In Middelburg, het eindstation van zijn tournee, trok de actie een hon derdtal mensen. Die waren tevoren opgewarmd door de artiesten Wesley Klein, Helemaal Hollands, Yoeri Labee en Mike Collin, foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25