Vrijheid en meer DIZZIE 17 SIGNALEMENT Oud-bankier Herman Wijffels heeft zijn sporen verdiend. Het leven van de geboren Zeeuws-Vlaming is nu gevangen in een biografie. ZEEUWSLANDSCHAF Bert Wagendorp spreekt over zijn Ventoux Zeeuws Landschap Herman Wijffels is één van de meeste ge vraagde sprekers van ons land. Als oud topman van de Rabo bank, oud-voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad (SER) en oud-bewindvoer der bij de Wereldbank is hij een man van gewicht, wiens woord telt. Om die populariteit in goede banen te leiden, staat Wijffels tegenwoordig ingeschre ven bij een 'sprekers- en inspiratiebu reau'. Wie hem daar 'inhuurt', moet re kening houden met een prijskaartje tus sen de ïooo en 6ooo euro. Het werd de hoogste tijd dat Herman Wijffels in een handzame biografie werd gevangen. Zijn leven is er avon tuurlijk genoeg voor. Financieel-econo- misch journalist Jan Smit (1962) zette zich aan die klus en sprak uitgebreid met Wijffels, familieleden en vele men sen uit zijn zakelijke verleden. Het resul taat: De opdracht of de vele gezichten van Herman Wijffels. Het buurtschap 1\ir- keye bij IJzendijke, waar hij in 1942 als oudste van acht kinderen in een katho liek boerengezin wordt geboren, levert het kader voor een leven als 'dienstbaar leider'. Als beide ouders jong sterven - vader in 1962, moeder in 1964 - nemen de oude re kinderen de zorg op zich van de 'kleintjes'. Herman studeert in die tijd economie in Tilburg en wordt de 'ver vangende vader en moeder' van het ge zin. Pagina 53: „Je moet zorgen dat ieder een toch zijn pad in het leven vindt, en een opleiding volgt die hij of zij zonder dat ongelukkige toeval ook zou hebben gevolgd. Ik viel in een verantwoordelijk- heidsplooi. Dat is iets wat in de loop van mijn loopbaan zo is gebleven." Wijffels maakt een bliksemcarrière op het ministerie van Landbouw en bij de Rabobank. Twee grote thema's gaan er in zijn leven spelen. Hij zet zich in voor een 'goed rentmeesterschap' van de aar de, als bankier start hij een campagne voor duurzame landbouw - tot woede van veel boeren (pag. 124-125). En hij stelt zich teweer tegen het volgens hem 'egocentrisch georiënteerd kapitalisme', dat na de val van de Berlijnse Muur in 1989 ruim baan krijgt. In dat verband vallen woorden als 'verderfelijk' en 'voosheid'. Er is veel lof voor de 'dienstbaar leider', die door zijn mensen 'op handen wordt gedragen' (pag. 103 en 143). Kritiek ook, zij het mondjesmaat. De Londense za kenbank van de Rabo, waarmee het slecht afloopt, wordt onder zijn voorzit terschap opgezet. De oud-bankier predikt nog steeds het belang van 'duurzaam leven'. Maar, le zen we op pagina 362, hij rijdt nog wel in een BMW met benzinemotor. Het nieuwe nummer van het Zeeuws Tijdschrift haakt in op de uitreiking van de Four Freedoms Awards, afgelopen zaterdag 24 mei 2014 voor de zeventiende keer in Middelburg. Met een voorwoord van Com- K- missaris van de Koning K Han Polman krijgt het tijdschrift zelfs een offi- B; i ciee' bestuurlijk tintje, al zal hij zijn pleidooi voor nauwe transatlantische banden geschreven heb- ^2 ben als bestuursvoorzit- ■■RKM ter van de Stichting Zeeuws Tijdschrift Zeeuws Tijdschrift, jaargang 64 Hoofdredacteur Paul van nummer 4-5, 2014 ^eT en redactielid Oscar Steens reisden Los nummer: naar hoofdkwartier 12,50 euro van internationale Abonnement Rode Kruis in Genève, (4 nummers): waar ze met directeur 47,50 euro Yves Daccord spraken. Zijn organisatie ontving de International Four Freedoms Medal. Dac cord: „Het Rode Kruis kan zaken regelen die nationale regeringen niet voor elkaar kunnen krijgen, vooral tijdens oorlogssituaties. Je zou kunnen zeggen dat het Rode Kruis een levensverzekering is. Ie dereen vertrouwt ons. We ge dijen op vertrouwen en koesteren de menselijkheid wereldwijd." Van der Velde maakte van de gele genheid gebruik om meteen het Museum van het Rode Kruis in Genève te bezoeken. Hij noemt zijn bezoek 'een unieke kennisma king met de humanitaire hulpacti viteiten', aan de hand van 'aan doenlijke kunstobjecten van (krijgs)gevangenen, foto- en film materiaal en een fantastische col lectie posters'. Zo zijn er posters te zien van het Deense Rode Kruis naar aanleiding van de wa tersnood van 1953. Alle andere laureaten krijgen aan dacht door middel van een hen toegstuurde vragenlijst. En er wordt geschreven naar aanleiding van de Four Freedoms. Over Eleanor Roosevelt, over vrijmetse larij en vrije kunsten, over de strijd voor vrede in Zuid-Soedan. Dean Barbara Oomen van het Uni versity College Roosevelt in Mid delburg hoopt dat het vieren van de Four Freedoms bij kan dragen 'aan de landelijke zoektocht naar de beste vorm van mensenrech- teneducatie'. Jan de Meij, emeri tus hoogleraar Staatsrecht, toont aan dat kwesties rond de vrijheid van meningsuiting - 'uitingsvrij heid' - in onze achtertuin kunnen spelen. Vanaf pagina 42 komen de vaste (kunst) rubrieken aan bod, met on der andere een artikel over de 'bol len' in de Wilhelminapolder. www.pzc.nl/zeelandgeboekt VRIJDAG 30 MEI 2014 PZC-LEZING TIJDSCHRIFT ttftKMMtl VM» ««W De tweede lezing in het kader van 'PZC- lezingen in de Kloveniersdoelen' in Mid delburg (donderdag 5 juni) staat in het te ken van de roman Ventoux van Volks krant-columnist Bert Wagendorp (1956). De avond bestaat uit twee delen: na zijn lezing wordt Wagendorp geïnterviewd door PZC-verslaggever Ernst Jan Rozen- daal. Ventoux is het verhaal over vriend schap tussen vijf mannen en een vrouw, die zich uitstrekt van de jaren zestig en zeventig tot 2012. Do. 5 juni 20.00 uurKloveniersdoelen Middel burg, reserveren via infb@drukkerijpodium.nl Het dubbeldikke zomernummer van tijd schrift Zeeuws Landschap staat in het te ken van 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen. Met artikelen over o.a. vogeltelpost Bres- kens, kreken, Saeftinghe, Kruisdijkschans, Waterdunen, slechtvalken in de Kanaalzo ne, nestelende vogels op de zeedijk, be woners van het Zwin. Prijs: 2,75 euro. Een dienstbaar leider door Jan van Damme Zie ook www.pzc.nl/zeelandgeboekt ZEEUWS TIJDSCHRIFT door Jan van Damme Herman Wijffels is vóór goed rentmeesterschap en verzet zich tegen het vrijemarktkapitalisme en de 'voosheid' van de internationale financiële wereld, foto Marcel Otterspeer De opdracht of de vele gezichten van Herman Wijffels Jan Smit 397 pagina's 22,50 euro Uitgeverij Balans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17