Groeiende obsessie voor een filmster DIZZIE 15 Iwee wegen Donald Nolet wint Nieuwste boek Petterson scoort heel goed bij lezer Je volgende nieuwe boek slechts een muisklik weg denkt altijd aan moord. Tijdens het inter view, eerder, in het chique hotel met uit zicht op het zwerverspleintje, zegt hij: „Ik zie een boerderij. Vraag de boer welke kant de vermiste persoon is opgelopen. 'Daar', wijst hij. Maar ik zal denken dat de vermis te onder zijn voeten begraven ligt en de boer je op een dwaalspoor zet. Hij is de da der." Net als zijn politieheld is Indriöason gefas cineerd door verdwijningen. Hij leest er al les over. Heeft een boekenkast vol litera tuur. En wie het zwarte vul kaaneiland aanschouwt, kan zich zomaar voorstellen dat op IJsland mensen in het niets oplossen. Met een beetje fantasie wordt het haast onbegaanbare ge bied rond Reykjavik een moordplek. Zie je een lijk in de rokende, borrelende plas jes waar kokend water de op pervlakte bereikt. Of tref je een dode bij de desolate plek ken waar vissenkoppen wor den gedroogd. „Dit eiland vraagt er bijna om", zegt Indriöason. „Het weer kan binnen een minuut omslaan. Alleen al daarin zit een element van crime. Er zijn in het verleden veel mensen verdwaald omdat het slecht weer werd. Opgelost in een storm of dichte mist. Het kan hier heel gevaarlijk zijn." De zaken in de boeken van Indriöason pas sen bij het eiland, maar ook bij recher cheur Erlendur. Indriöason knikt. „Het karakter van Erlendur bepaalt welke moord ik verzin. Erlendur is specialist in vermissingen. Dat komt omdat hij zelf weet wat het is om iemand te verliezen. Hij is getraumatiseerd doordat hij lang gele den zijn broertje in een sneeuwstorm is kwijtgeraakt. Hij begrijpt het verdriet dat erna komt. Door zijn eigen geschiede nis zal Erlendur altijd dit soort zaken op zich nemen. „Natuurlijk wil hij de zaak oplossen, maar eigenlijk is hij nog meer geïntereseerd in de mensen die ach terblijven. Die niet verder kunnen met hun leven. Niet kunnen omgaan met hun verdriet. In feite zoekt hij naar antwoorden voor zichzelf." Indriöason houdt van de speurder. „Ik ben het vaak met hem eens. Erlen dur is anders dan ik, maar we hebben dezelfde zorgen. IJsland is aan het ver anderen. Doordat het eiland zo geïso leerd ligt, is het eeuwenlang hetzelfde gebleven. Een vissersdorpje. „De Tweede Wereldoorlog bracht de Amerikanen en IJsland werd vanuit de Middeleeuwen de moderne tijd in gekatapulteerd. Veel mensen konden dat niet aan en zijn aan de zelfkant van de maatschappij beland. Vandaar dat hier relatief veel zwervers zijn." Zwervers, huiselijk geweld, kindermishan deling, drugs, drank. Arnaldur Indriöason is begaan met de underdog. Het zit in al zijn boeken. In Nachtstad neemt hij de lezer mee naar het verleden, naar 1974. Erlendur is nog maar net bij de politie. „Ik wilde mijn le zers eraan herinneren waar het allemaal is begonnen. Er worden misdaden gepleegd die verwijzen naar mijn eerdere boeken. Ook al ben je in een andere tijd, sommige dingen veranderen nooit." Aan het einde van zijn voorlaatste Erlen- dur-thriller Verdwijnpunt is onduidelijk of de populaire speurder in leven blijft. Indriöason houdt de spanning er nog een tijdje in. Zijn volgende boek is in IJsland al verschenen en heeft nieuwe rechercheurs in de hoofdrol. Hoe moet het verder met Erlendur? Indriöason weet het ook niet, zegt hij. „Ik weet niet eens of hij nog leeft!" Misschien komt er nog een volgende Erlendur-thril- ler, misschien niet. Wie weet laat hij de jonge Erlendur zijn nieuwe rechercheurs wel tegenkomen. Hoe dan ook, Indriöason was toe aan iets anders. „Het is interessant om een patroon te doorbreken. Als je altijd met dezelfde hoofdpersoon bezig bent, moet je iets to taal anders doen. Misschien is het wel be ter als Erlendur dood is." C, RLCt Een man en een vrouw beleven samen een angstig moment. Voor hem is het een keerpunt in zijn le ven; zij herinnert het zich al niet meer op het moment dat ze weer opstaat. Voor hem wordt het een obsessie. Zij weet niet eens van zijn bestaan af. In Monte Carlo, de zesde roman van Peter Terrin, denkt monteur Jack Preston dat hij, kort voor de grand prix van Monte Carlo van start gaat, het leven redt van de gevierde filmster Deedee. Op het moment dat een bolide vlam vat, duikt hij bovenop haar en vangt het vuur voor haar op. Meer dan een bedankje waard, zou je denken. Deedee echter blijft in haar rol. Omdat ze dat zo gewend is, omdat ze het voorval in alle consternatie amper mee krijgt, omdat haar lijfwacht haar meteen meeneemt, het kan om al lerlei redenen zijn. Maar dat ze niets van zich zal la ten horen, dat kan Jack Preston zich niet voorstellen. En dus wacht hij, thuis in Engeland, op haar komst. Of op haar brief. Op iets. Terwijl hij herstelt van de brandwonden op zijn rug. Deedee, door Terrin samenge steld uit Wreekster Diana Rigg en Grace Kelly, zal hem van nie mand tot iemand maken. Held van het dorp is hij so wieso. Maar als Deedee niets van zich laat ho ren, veranderen die hel denwonden in tekenen van schaamte. Hij zal wel hebben gelogen over zijn daden, denkt men in het dorp. Hoe zo, een held? Een fan tast, dat is-ie. Peter Terrin, winnaar van de AKO Literatuur Prijs 2012 met Post mor tem, schildert de obses sie van Preston in 81 merendeels korte hoofdstukken, vaak van slechts anderhalve pagina, verdeeld over drie afdelingen. Zo is elk onderdeel van het verhaal een miniatuur op zich. Prachtig ge daan. Schrijnend zijn de dagdromen waarin Jack zich voorstelt hoe Deedee hem bezoekt. Haar daad van erkentelijkheid en herken ning, de lezer weet dat die niet komt. Waarna een wanhoopsdaad niet uit kan blijven. VRIJDAG 30 MEI 2014 GOUDEN STROP PEK PETTER5ON De Gouden Strop, de prijs voor de beste Nederlandse thriller van het jaar, werd gis teravond uitgereikt aan debutant Donald Nolet. Dat gebeurde tijdens de Nacht van het Spannende Boek. Marjon Kok ging er heen en blogt daarover op Dizzie.nl. RECENSIE Met Twee wegen heeft de Noorse auteur Per Petterson zichzelf overtroffen, vinden veel critici. Op Dizzie.nl staan recensies van de roman. Maar misschien heb jij een heel andere mening over het boek. Meld je aan en schrijf zelf een recensie. BESTEL NU BOEKEN OP DIZZIE.NL De Dizzie boekwinkel is open! Je volgen de boek is slechts een muisklik verwij derd. Ruim 50.000 boeken op voorraad. Voor 23.00 uur besteld, binnen twee werkdagen in huis. Gratis verzending van af 20 euro. Eenvoudig en veilig betalen. ROMAN door Theo Hakkert Nachtstad Arnaldur Indriöason Vertaling Adriaan Faber 248 blz. 19,99 euro Uitgeverij Q Bespreek dit boek op Dizzie.nl Monte Carlo Peter Terrin 174 blz. 16,90 euro (gebonden) De Bezige Bij Koop dit boek bij Dizzie.nl De IJslandse auteur Arnaldur Indriöason foto Alexander Schwarz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15