Dizzieni Het boekenpanel Mentaal niet sterk bij stank 66 interview Hij komt het eiland niet graag af Hij schrijft liever. Op naar IJsland dus, bij het verschijnen van Nachtstad, de dertiende thril ler van Arnaldur Indriöason. „Dit eiland vraagt bijna om moord." 14 DIZZIE De mooiste boeken ontdek je samen! THEO HAKKERT De berichten spre ken elkaar tegen, nog niet alle de tails zijn bekend, maar zeker is dat er na twee seizoenen een ein de komt aan het huidige panel met vier boekhandelaren die el ke maand in De wereld draait door vier recente boeken kwa men aanprijzen. Niet langer de thrillertips van Wim Krings, niet langer de pas sie van Gerda Aukes, niet lan ger de gekrulde rock-'n-roll van Ronnie Terpstra, niet lan ger de cameragenieke eruditie van Monique Burger. Het boekhandelarenpanel is in deze twee jaar een richtingge vende speler geworden. Het lijstje met boeken die bestsel lers zijn geworden nadat ze bij Matthijs van Nieuwkerk aan ta fel omhoog werden gehouden, is groot, lang en sterk. Wie en wat er zoal op staan: Stoner van John Williams, Schro der van Amity Gaige, De officier van Robert Harris. De hele Het panel van boekhandelaren is in twee jaar een richtinggevende speler geworden reeks van Knausgard. Zelfs boe ken die niet Boek van de Maand werden, maar slechts werden genoemd, doken in de Bestseller 60 op. Ronnie Terpstra liet op Twit ter weten dat het panel blijft, maar dan met nieuw bloed. Gerda Aukes somberde op het zelfde kanaal dat ook dat niet zeker is en ze bood het huidige kwartet per tweet aan andere programma's aan. 'Succesvol kwartet in boekpromotie, met grote ervaring in spraakmaken de televisie is beschikbaar voor Nederlandse tv\ Het zou geestig zijn wanneer RTL Boulevard zou toehappen. Het entertainmentprogramma liet uitgerekend deze week we ten aandacht aan boeken te gaan schenken. DWDD belooft te komen met 'een verklaring'. Als er inderdaad vier 'nieuwe' boekhandelaren aanschuiven en de maandelijkse rubriek dus voor DWDD behouden blijft, is er weinig aan de hand. Maar o wee als door Hilversum- se grillen het panel zou sne ven. Dat zou een enorme ader lating zijn voor het boekenvak. Heel bijzonder eigenlijk. Zit driekwart van boekenverko- pend Nederland op een dins dag bij de buis om te verne men welke boeken snel bijbe steld moeten worden. Hij behoort al 25 jaar tot de vaste waarden in de Nederlandse lette ren. Maar dat is het dan ook. Om het in onelegante sporttermen uit te drukken: Gijs IJlander is een middenmoter. Geen gevaar voor degradatie, maar nooit hoger ge reikt dan de subtop. In zijn nieuwe roman Vergeef ons onze zwakheid voert hij het soort man op dat wel vaker in een IJlan der opduikt. Mentaal niet sterk bij tegenwind. Of bij stank. Verpleeghuisarts Sybrand Staring lijkt controle over zijn leven te hebben, maar van die schijnzeker heid blijft weinig over als hij wordt aangeklaagd voor het uit voeren van euthanasie. De direc teur, een oude studievriend, laat hem vallen om de naam van het tehuis te beschermen. De afwegin gen rond de euthanasie worden te simplistisch weergegeven om de lezer tot stellingname te dwin gen. Het gaat IJlander om de in nerlijke strijd bij Staring, die de wijk neemt naar zijn vakantie huis op een eiland bij Schotland. Daar spoelt prompt een walvis aan. Staring probeert het angst beeld van een rechtzaak van zich af te zetten, maar die dreiging is even hardnekkig als de stank die de dode walvis al snel begint te verspreiden. Het malen in zijn hoofd houdt niet op. Toch is het de hele tijd niet uitgesloten dat Staring de cri sis overwint. Dat zou wel een ver rassing zijn geweest, niet in de laatste plaats omdat het in ro mans waarin het van kwaad tot er ger gaat zelden goed komt. Hoe subtiel IJlander zijn tragische held aan het eind ook behandelt, die verrassing blijft uit. Reageer op recensies van Dizzie-leden Een ontmoeting met Karin Slaughter Het karakter van de detective bepaalt welke moord ik verzin Plaats delict. Kijk. Daar, voor het hotel, ligt het pleintje waar altijd zwervers op de houten bankjes zitten. Soms gaan ze met elkaar op de vuist, meestal is het vredig. En hier, in de winkelstraat, de juwelier die de oorbel maakte voor de ver miste vrouw. Even verderop, op de begraaf plaats, het graf van Jón Sigurdsson, waar een vrijend stel een lijk ontdekte. Reykjavik, half zes in de namiddag. De zon schijnt, de wind maakt het koud. Net bui ten het centrum is het vaalbruin geschilder de houten huis waar de zwervers kunnen overnachten. Mits ze nuchter zijn. Perfecte timing. Bij het huis dat figureert in Nachtstad, de meest recente misdaadro man van Arnaldur Indriöason, komt de eer ste zwerver aangewandeld, plastic tasje in de hand. Voor de deur verzamelt zich een groepje dat wacht tot de deur open zal gaan. Wachten op een warme maaltijd en een plek om de kou te ontvluchten. Een van hen zal - wie de thriller heeft gelezen weet het - niet worden binnengelaten. Hij zwalkt. Dronken. In ieder boek van de hand van Arnaldur Indriöason verdwijnen mensen, of worden dood aangetroffen. Nachtstad is de dertiende thriller rond re chercheur Erlendur Sveinsson. Dit keer duikt de speurder in de dood van Hanni bal, een zwerver en dronkenlap die in een oude turfafgraving buiten Reykjavik is ver dronken. Niemand kan het iets schelen. Maar Erlendur - nog niet zo lang bij de po litie - heeft de zwerver leren kennen tij dens een van zijn nachtelijke surveillance diensten en het sterfgeval laat hem niet met rust. De geest van Arnaldur Indriöason (53) Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lezers vinden elkaar op Dizzie en de len daar hun liefde voor boeken. Ca naar Dizzie.nl ROMAN door Theo Hakkert Gijs IJlander - Vergeef ons onze zwak heid. 186 blz. Cossee. 18,90 euro. RECENSIES 'Schaduw van de tijd van Jen Mink man is een heerlijke mix van ro mantiek, spiritualiteit en geschie denis.' Leden van Dizzie bespre ken romans uit allerlei genres. Reacties stellen zij zeer op prijs. MEET GREET Karin Slaughter was in het land. Vijf le den van Dizzie mochten aanwezig zijn bij een interview door advocate Inez Weski. Ook was er een exclusie ve meet greet met de schrijfster. Lees het verslag op de website. IJsland perfecte plek voor duistere zaken door Marjon Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14