ECONOMIE 13 EPZ gebruikt voor het eerst een mix van verarmd uranium en gerecycled plutonium als brandstof kerncentrale. ft 1. rr BORSSELE - Een bijzonder mo ment in de geschiedenis van de kerncentrale in Borssele. Bij de splijtstofwisseling die tot 13 juni duurt, bestaat een deel van de nieuwe elementen niet puur uit uranium, maar voor 8 procent uit plutonium. Deze brandstof heet Mox ofwel mengoxide. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en Greenpeace hebben tot aan de Raad van State geprobeerd het gebruik van splijtstof met een klein percentage plutonium tegen te houden. Volgens de tegenstan ders zijn milieu- en veiligheidsri sico's groter dan bij splijtstof die uitsluitend uit uranium bestaat. Het risico zit volgens hen in de component plutonium, die zwaar giftig is en in theorie kan worden gebruikt voor de productie van 'vuile kernbommen', bedoeld om een gebied met radioactiviteit te besmetten. De Raad van State deelde die zorg niet en verwierp de bezwaren te gen de vergunning die het minis terie van Economische Zaken voor het gebruik van Mox-brand- stof had verleend. EPZ zegt dat aan Mox geen grote- re risico's kleven dan aan splijt stof die, zoals voorheen, volledig uit verrijkt uranium bestaat. „Na vier, vijf jaar is het plutonium op gebrand. Bovendien ontstaat bij kernsplijting van uranium ook plutonium. Ook levert het geen extra nucleair opval op en even min heeft Mox gevolgen voor het rendement van de kerncentrale. Die blijft hetzelfde", zegt Jeroen van Gent, plantmanager nucleaire operaties bij EPZ. Splijtstofstaven zijn quasi de ben zine waar een kerncentrale op draait. In Borssele wordt elk jaar ongeveer een kwart van de 121 splijtstofelementen gewisseld. Uit gebluste staven bestaan voor 94 procent uit uranium, 1 procent uit plutonium en voor 5 procent uit radioactieve isotopen, die - ge mengd en gestold in glas - wor den opgeslagen bij de Centrale Or ganisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Borssele. Plutonium komt voor splijtstoffa- bricage beschikbaar door eerder gebruikte splijtstof te recyclen. Aan gerecycled uranium is even min gebrek doordat wereldmach ten hebben afgesproken hun kern wapenarsenaal drastisch te ver minderen. Uranium uit kernkop pen kun je omwerken tot lagere percentages. Dat is dan bruikbaar als reactorbrandstof. EPZ gebruikt al ruim tien jaar voormalig mili tair uranium, maar tot deze week geen plutonium. Het leek EPZ zin vol eigen plutonium te laten recy clen in de Melox-fabriek van Are- va, vlakbij Avignon. Het herge bruik van opgepepte reactiebrand stof is beter voor het milieu en on der de streep goedkoper. Tijdens de splijtstofwisseling is de kerncentrale uit bedrijf, omdat het vat moet afkoelen van 320 gra den Celsius naar kamertempera tuur. Dit keer vervangt EPZ Bors sele 24 splijtstofelementen. Van Gent: „We tillen ze met een ma chine uit het reactorvat. Vervol gens koelen ze twee jaar af in een bassin, waarna ze naar de opwer kingsfabriek van Areva in het Franse Cap de la Hague gaan." Het gros van de nieuwe splijtele- menten die momenteel in het reactorvat worden geïnstalleerd, bestaat uit het getrouwe uranium. De acht Mox-elementen bevatten 94 procent verarmd uranium en 8 procent gerecycled plutonium. Areva laat de uitgewerkte splijt stofstaven uit Borssele in Cap de la Hague verknippen, ontbinden en scheiden. Het plutonium verkast naar de Melox-fabriek bij Avignon, waar het wordt gekneusd tot poeder en daarna gemengd met verarmd ura nium. Vervolgens maakt Areva er pellets van. Deze, kleine cylinder- tjes worden gebakken op 1700 gra den om ze zo sterk te maken dat ze niet vervormen in een splijt stofelement. Zo'n element bestaat uit 205 splijtstaven van pluto- niumpellets die een omhulsel van zirconium zijn gevat. De Mox-elementen worden ver- t 1| O O spreid over het reactorvat ge plaatst. „Dat doen we om de reac tor zo optimaal mogelijk te laten presteren." De komende jaren vol gen nog jaarlijks 12 Mox-elemen ten. In 2018 moet Borssele voor 40 procent op mengoxide draaien. Dat zijn er dan maximaal 48. Meer is niet mogelijk, omdat dat de vervanging van dure regel- en meetsystemen vereist. Soms kleeft aan een nadeel ook weer een voordeeltje. Door een ontwerpfout gingen in oktober vo rig jaar de generatorkoelers in het niet-nucleaire deel van de kern centrale in Borssele stuk. Twee maanden was de kerncentrale uit bedrijf. Die tijd benutte exploi tant EPZ om werkzaamheden die tijdens de splijtstofwisseling in 2014 zouden plaatsvinden, maar meteen uit te voeren. Zo zijn on der meer de schoepen van de tur bine van de kerncentrale vervan gen. „Dat kan alleen als de kern centrale stilligt. We hebben dat werk toen meteen meegepakt." Minister Kamp van Economische Zaken heeft Borssele een vergun ning verleend om de bedrijfsduur van de kerncentrale te verlengen tot 2034. Om ervoor te zorgen dat de centrale tot die tijd veilig en ef ficiënt produceert, zijn tijdens de uitval vorig jaar alvast enkele le vensverlengende projecten uitge voerd. Verder is een reeks brand melders vervangen. Veel zitten er op moeilijk bereikbare plaatsen. Daarnaast heeft EPZ een flink aan tal inspecties gedaan, die alleen uitgevoerd kunnen worden als de kerncentrale uit bedrijf is, zoals tijdens een langere onderhouds- stop die normaliter zo'n dertig da- gen in beslag neemt. Dankzij dat voorwerk kan de splijtstofwisse ling dit jaar worden beperkt tot vijftien dagen. Van Gent: „We hebben van de nood een deugd ge maakt." Tijdens de stop voert EPZ ook al lerlei andere inspecties en onder houdswerk uit, In totaal gaat het om 1700 activiteiten. EPZ Iaat on der meer de koelwaterleidingen van en naar de Westerschelde rei nigen. In de brandstofwisselperio- de werken er enkele honderden mensen extra op het terrein van de kerncentrale. SPECIALE LEZERSAANBIEDING 3 dagen all-inclusive voor €149 p.p. Argentinië lost schuld alsnog af Argentinië gaat miljarden dol lars aan achterstallige interna tionale schulden alsnog aflos sen. Het Zuid-Amerikaanse land heeft op een bijeenkomst van de Club van Parijs overeen stemming bereikt over een re geling om omgerekend ruim 7 miljard euro aan schulden over een periode van vijfjaar terug te betalen. De Club van Parijs is het samenwerkingsverband van de negentien landen met de grootste internationale schuldenclaims, waaronder Ne derland. Nederland heeft ruim 500 mil joen tegoed. Argentinië staakte de betalingen in 2002. Nederland krijgt 560 miljoen euro terug van Argentinië. Een woordvoerder van het ministe rie van Financiën heeft dat don derdag gezegd. Handelsmissie gaat op orderjacht in Turkije Minister Lilianne Ploumen (PvdA, Buitenlandse Handel en Ontwik kelingssamenwerking) gaat van 2 tot en met 4 juni met een handels missie naar Turkije. Tijdens haar bezoek leidt ze dertig bedrijven door het land. De minister bezoekt maandag een aantal Nederlandse bedrijven in Istanbul. Dinsdag doet ze Anka ra aan, waar ze onder meer de Turkse minister van Economi sche Zaken ontmoet en een Ne derlandse fabriek opent. Neder land bedrijft in grote mate handel met Turkije. Zo bedroeg de Neder landse export in 2013 2,5 miljard euro en de import 2,57 miljard eu ro. Nederland kan in Turkije vooral zijn steentje bijdragen aan duurza mere productiemethoden die minder water en energie gebrui ken. Toploon: 58 miljoen Oprichter Larry Ellison van softwareproducent Oracle was met (omgerekend) 58,5 miljoen euro in 2013 de bestbetaalde be stuursvoorzitter van een beurs genoteerd bedrijf in de Verenig de Staten. Dat meldt The Wall Street Journal. Ellison mocht vorig jaar 76,9 miljoen dollar (58,5 miljoen eu ro) aan beloning op zijn reke ning bijschrijven. Dat bedrag bestaat volledig uit aandelenop- ties. Mobiel internet groeit Het gebruik van mobiel inter net is in het laatste kwartaal van 2013 met de helft gestegen vergeleken met dezelfde perio de een jaar eerder. Het aantal verstuurde sms'jes kromp daar entegen met een derde. Dat meldt toezichthouder ACM. 110 rr i Dinkf.loord VRIJDAG 30 MEI 2014 reactorvat Borssele Plutonium in I Het reactorvat van de kerncentrale in Borssele. In 2018 draait de centrale voor 40 procent op Mox. foto's EPZ door Frank Balkenende Jeroen van Gent, plantmanager nu cleaire operaties bij EPZ. PARIJS DEN HAAG NEW YORK DEN HAAG Hotel-Restaurant Dinkeloord ligt in het prachtige Twentse landschap, waar u heerlijk kunt fietsen en wandelen. Of huur een bootje en verken de natuur vanaf het water! Hier kunt u onbezorgd genieten van een all-inclusive verblijf met lekker eten, voor een vaste voordelige prijs. FtETCHS* H O J E l J Beuningen j Overijssel 2 x overnachting incl. ontbijtbuffet 2 x a la carte lunch 2 x 3-gangen diner Onbeperkt koffie, thee en non-alcoholische dranken Alcoholische dranken* worden geschonken vanaf 17.00 uur Gebruik binnenzwembad met whirlpool Gebruik van binnen- en buitensauna Gratis WiFi 'Bier, wijn en dranken uit het binnenlands gedistilleerd assortiment. Piïjs is a.b.v. verblijf van twee persmien, exclusief reservenngskoswr {€5 per boeking), tax handling tee (€2p.p.p.n.)en weekendtoeslag (€5 o.o.p.n.). Geldig van 01-07-2014 t/m 30-09-2014. Boeken? Ga naar www.fletcherhoteldinkeloord.nl/allin of bel: +31 (0)541 - 351 387

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13