Chauffeurs aan de slag 44 Datis het Jong en uit de bijstand VERDIEPING 11 Harold Derks Voor Harold Derks en zijn broer kwam het sectorplan 'trans port' als geroe pen. De Bemmel- se ondernemers moesten 33 van hun 70 chauffeurs ontslaan. Heel zuur. „De markt voor internationaal transport lag al op zijn gat en de crisis hielp daar niet bij." De meeste bedrijven gaan dan failliet en bieden hun ex-werkne mers niets, zegt Derks. Hij had zijn personeel ook weinig te bie den. „Dankzij het sectorplan krij gen onze 33 chauffeurs een aan vullende opleiding om ook in de toekomst nog te kunnen blijven rijden. 26 zijn er nu alweer aan de slag." taliseerd'. Een leek zou denken: waar gaat dat geld nou helemaal naartoe? „Er zit vaak veel jargon bij. Daar kun je jeuk van krijgen en kriebel en dat begrijp ik. Ik verzin het ook niet. Een transfercen trum is hetzelfde als een mobiliteitscen trum. Dat heb je nodig als je wilt dat men sen terechtkomen op de plek waar vraag naar hen is. Hoe je het ook noemt, je wilt ze met de juiste opleiding naar een baan be geleiden zodat ze niet werkloos raken." Er wordt veel geld gestoken in bijscholing. Is het niet ook de eigen verantwoordelijkheid van mensen om vakkennis op peil te houden? „Je ziet in alle laaggeschoolde sectoren dat vakbekwaamheidseisen steeds toenemen. Natuurlijk heeft een werknemer eigen ver antwoordelijkheid. Dan kom je op een ideo logische discussie: waar is de overheid voor? Je kunt zeggen: het leger en de dijken en dat is het, of je kunt zeggen: die bouw vakker die straks werkloos raakt en dat pa piertje niet heeft, komt er nooit meer tus sen." Asscher houdt de vinger aan de pols. Afge lopen week nodigde hij zeven mensen uit op zijn departement die geholpen zijn door de sectorplannen. Van ondernemer Harold Derks en de werkloze Anne Ra makers (zie kader) hoorde hij enthousiaste verhalen. Voor beiden kwam de ondersteu ning als geroepen. „Ik wil uit de praktijk horen hoe het gaat. Niet alleen de succes verhalen, maar ook kritiek. Om te kijken wat er nog verbeterd kan worden." Tot nu toe zijn economen heel kritisch. „Ben ik niet met je eens. Sommige econo men zijn inderdaad heel kritisch, anderen zeggen: heel nuttig, alleen creëer je er geen extra banen mee. Dat is waar, maar dat is ook nooit beweerd. Die banen komen pas als het echt beter gaat in het bedrijfsleven. Als je liever een werkgelegenheidsplan ziet als de aanleg van het Amsterdamse bos in de jaren '30, dan zeg ik: dat is een andere discussie. Moet je de vraag naar arbeid op die manier stimuleren met overheidsgeld? Dit kabinet vindt van niet." Moet je wel overheidsgeld investeren in ICT, zoals nu gebeurt? Die sector is een groeimarkt en wordt nauwelijks geraakt door de crisis. ingewikkelde van crisisbeleid: wanneer kan de arbeidsmarkt het weer overnemen? „Je moet de kansen die er zijn, benutten voor de arbeidsmarkt in zijn geheel. Geldt ook voor de techniek. Straks zijn daar veel vacatures en dan moet je wel zorgen dat mensen daadwerkelijk instromen, bijvoor beeld via zo'n sectorplan. Als je je alleen richt op de sectoren die zwaar getroffen zijn, is het de vraag of je daar genoeg ruim te hebt voor nieuwe werkgelegenheid. Ik zou het hachelijk vinden om als overheid te zeggen: jij mag meedoen en jij niet. Je moet puur kijken of het effectief is." Wat vindt u van de kritiek dat allerlei bureau tjes een slaatje willen slaan uit deze subsidie? „In de meeste gevallen gaat het om vaste scholingsinstellingen van sectoren die op leidingen verzorgen. Je hebt altijd kapers op de kust die denken: hé, dit is interes sant! Die komen er wat mij betreft niet in." Is de looptijd van de sectorplannen tot 2015 voldoende om de crisis uit te zingen? „Ik hoop en denk het wel. In 2015 wordt da ling van de werkloosheid verwacht, die mo gelijk zal versnellen in 2016. Ik weet het niet zeker. Dat is het ingewikkelde van cri sisbeleid: wanneer kan de arbeidsmarkt het weer overnemen? Als de groei aantrekt, gaan sectoren weer op jacht om mensen binnen te halen. Veel ondernemers hebben ingeteerd op vermogen en afgezien van in vesteringen om personeel vast te houden. Dus vind ik het zeer de moeite waard om te proberen hen hier doorheen te helpen." Anne Ramakers Ze is 25. Met alleen een vmbo-diplo- ma op zak kwam Anne Ramakers niet verder dan vrijwilligerswerk bij poppodium Burgerweeshuis in Deventer. „Door het sectorplan voor jongeren on der de 25 kan ik daar nu een jaar betaald werken én een mbo-op- leiding tot gastvrouw volgen." Stelt weinig voor, zegt ze, maar ze heeft het papiertje keihard no dig; ook om een baan te vinden als het poppodium door bezuini gingen ter.ziele zou gaan. „Voor de meest simpele baantjes vra gen ze een opleiding, zelfs als je de vloer wilt dweilen. Een studie kun je je niet veroorloven in de bijstand." VRIJDAG 30 MEI 2014 Minister Lodewijk Asscher, Harold Derks en Anne Ramakers, foto David van Dam/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11