Minister Asscher heeft 600 miljoen euro uitgetrokken om mensen aan de slag te houden. Plannen zat, maar wordt het geld goed besteed? 10 VERDIEPING SECTORPLANNEN en gezondheidscheck om kraanmachinisten 'lekker in hun vel' te laten zitten. Speeddaten bij uitzendbu- reau's. Een diploma voor au todidacte metselaars. Zijn dat nou echte crisismaatrege len? Lodewijk Asscher, PvdA-minister van So ciale Zaken en Werkgelegenheid, weet dat hij kwetsbaar is voor grappenmakerij. Toch trok hij de afgelopen maanden de porte monnee om zulke projecten financieren. Ze maken deel uit van 24 sectorplannen, bedoeld om in deze barre economische tij den ervaren krachten te behouden voor hun vak en mensen die hun baan verliezen naar een ander werk te begeleiden. Gewoon afwachten tot de crisis overwaait en de banenmarkt weer aantrekt, wil As scher niet. Want, zegt hij, voor de werkne mers die met ontslag bedreigd worden, kunnen de plannen een verschil maken van dag en nacht. Dat mag wat kosten: in totaal is er 600 mil joen euro mee gemoeid. Het bedrijfsleven, dat de plannen opstelt, legt daar nog eens minimaal eenzelfde bedrag bij. Met die 1,2 miljard euro worden loopbaantrainingen betaald, arbeidsbemiddeling, bewustwor dingprogramma's. Economen fronsen de wenkbrauwen: het is verspilling van duur belastinggeld waar vooral consultants blij van worden, vinden zij. Asscher legt uit wat hem bezielt. Minister Asscher, het is crisis, is je lekker voe len dan wel zo belangrijk? „je kan erom lachen, maar een bedrijf met een laag ziekteverzuim heeft lage basiskos ten. Bij kraandrijvers geldt: één kraan, één werknemer. Dus is iemand ziek, functio neert de kraan niet. Het is belangrijk voor zowel het bedrijf als de economie dat men sen gezond blijven. Bij dit bedrijf was te rugdringen van ziekteverzuim noodzake lijk om de crisis te overleven. En de ongedi plomeerde metselaars die nu hun diploma hebben, zijn daar dolblij mee. Anders wa ren zij de eersten die op straat stonden." Doen de sectorplannen wat ze moeten doen? „Het heeft even geduurd voordat ze op gang kwamen. Er was gesteggel om de rege ling goed te krijgen, zijn ze niet te streng, of te soepel. Ik heb er veel aan moeten sleu ren en dat maakt natuurlijk kwetsbaar. Toen dacht ik wel: gebeurt er nog eens wat? Nu zie ik een flink aantal plannen die mensen raken. Het gaat om 185.000 werk nemers, die bijvoorbeeld om- of bijge schoold worden. Nu ik zie wat de plannen voor mensen betekenen, ben ik er heel trots op." Van die 185.000 krijgen sommigen een baan, een opleiding, maar van een groot deel van de maatregelen is het effect minder duidelijk. „Intuïtief denk je: het moeten allemaal vol waardige arbeidsplaatsen zijn. Helaas, was het maar waar. Maar je moet ook kijken naar het effect dat je per euro bereikt. Dan is bijvoorbeeld een loopbaancheck, waar door sommige columnisten lacherig over is gedaan, een ongelooflijk nuttig instru ment. Dat kost 150 euro, het effect is dat baas en werknemer met elkaar in gesprek gaan en bepalen: wat is eigenlijk nodig om de komende tien jaar hier je brood te ver dienen; zodat je niet bij de volgende ronde eruit gaat. In een ideale arbeidsmarkt is dit allemaal niet nodig, alleen die blijkt in Ne derland toch niet te bestaan." Sommige voorstellen zijn wel heel cryptisch. Zo staat er: 'Ontwikkelen formats, modellen, checklists en stappenplannen voor het uitrol len van transfercentra, waar mogelijk gedigi- Je kan er om lachen, maar een bedrijf met een laag ziekteverzuim heeft lage basiskosten Asscher helpt, tot na de dip door Sandra Donker en Francine Wildenborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10