Interesse voor DKW's dankzij de buurman Aantal jonge Zeeuwse comazuipers De Kirke centraal punt is vorig jaar zo goed als verdubbeld Dijkfeesten Westdorpe 66 De groei van de algen op ons afval water is onver wacht goed, zelfs explosief 32 ZEEUWS-VLAANDEREN ALGEN ZUIVEREN AFVALWATER Vijvers zo groen als gras door algengroei. Vijverbezitters gruwen ervan, zo niet bij Yara Sluiskil. o www.laatzenietverzuipen.nl Rollend Materieel De garage vult zich met blauwe rook en de ken merkende tweetaktgeur als Jan van Meurs de DKW1000 S Coupé De Luxe tot leven brengt. Auto's met tweetaktmotoren voor dagelijks gebruik zijn al lang ver dwenen uit het straatbeeld. DKW hield lang vast aan het tweetakt- principe als voortstuwing voor z'n auto's, en tweewielers. Te lang, want de achterstand op de concur rentie die al lang was overgescha keld naar het viertaktprincipe viel half jaren zestig niet meer in te halen. Maar tot 1966 rolden er leu ke modellen van de band bij DKW. Jan van Meurs uit Zaam- slag heeft een smetteloze DKW 1000 S Coupé De Luxe uit 1963, ge kocht van een verzamelaar die stopte met de hobby. Buitenom het gewone onderhoud hoeft er aan de oldtimer niets te gebeuren. Van Meurs houdt vooral van be heersbare techniek en Duitse de gelijkheid. Naast enkele Mercedes- sen - die ook gebruikt worden voor dagelijks vervoer - staat net als bij veel oldtimerliefhebbers in de schuur nog een aantal 'lopen de projecten'. Een Triumf Spitfire MKi die helemaal uit elkaar ligt, is voorlopig niet aan de beurt. Aan een Munga - een terreinvoer tuig met DKW-genen - wordt af en toe gewerkt. Maar uit de aan wezigheid van onderdelen van een DKW Hobby scooter blijkt ook zoon Gregory de interesse in het merk DKW met vader te de len. „Ik was veel bij een buurman die DKW auto's en motoren res taureerde", zegt Gregory. „Zo is de interesse ontstaan." Gregory, met z'n vader lid van de DKW Club Nederland, kent de hele DKW-historie uit z'n hoofd. Zijn DKW Hobby-scooter stamt van eind jaren vijftig en heeft qua ui terlijk iets weg van een Vespa of Lambretta, maar dan met grotere wielen. De scooter komt uit Bel gië en ligt helemaal uit elkaar voor restauratie. Het plaatwerk is gestraald en in de primer gezet. Aan de revisie van het 75 cc me tende tweetakt motorblokje wordt momenteel door een specia list de laatste hand gelegd. De DKW Hobby heeft een traploze automaat, waarvan het gerucht gaat dat DAF er de techniek voor hun Variomatic van zou hebben afgekeken. Gregory neemt de tijd voor de restauratie, want hij is pas 15 en het duurt dus nog even voor hij erop mag rijden. SLUISKIL - De proefis nog maar koud twee maanden geleden be gonnen en de eerste resultaten smaken al naar meer. Eind maart nam kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost - voorzover bekend - het grootste bassin voor afvalwa terzuivering door algenkweek in Europa in gebruik. Het is op nieuw een stap op weg naar een verdere verduurzaming van de be drijfsvoering. Niet minder dan tien miljoen li ter water gebruikt Yara elke dag. Het overgrote deel, 85 procent, wordt gebruikt voor de productie van kunstmesten en Ain, een pro duct dat in vrachtwagens wordt gebruikt om de uitstoot van stik stofoxiden te verminderen. Een flinke hoeveelheid blijft al met al nog als afvalwater over, waarvan de helft wordt gezuiverd in de wa terzuivering bij de draaibrug van Sluiskil. De andere helft wordt op het Kanaal Gent-Terneuzen ge loosd. Op zich is dat zonde. In het afval water van Yara zitten voedings stoffen als stikstof en fosfaten. Je moet daar meer mee kunnen dan 'zomaar' lozen. Je kunt ook probe ren de voedingsstoffen eruit te ha len voor hergebruik. Yara heeft die uitdaging opgepakt, met wa terbedrijf Evides, biotechnolo- gisch bedrijf AlgaSpring - dat on der meer bij een zuiveringsproef voor afvalwater op Schiphol be trokken is - en sociale werkvoor ziening Dethon. Het idee is algen te kweken met behulp van de al in het water aan wezige nutriënten. De natuur zorgt er op die manier voor dat de voedingsstoffen 'als vanzelf uit het water worden gezuiverd. De algen, geoogst door Dethon-mede- werkers, zijn weer in allerlei pro ducten bruikbaar. Ze bevatten vet zuren die toepasbaar zijn in on der meer cosmetica en kleurstof fen en ook bruikbaar zijn als vis- en veevoer. Yara heeft de stap gezet. „Ook om dat er strengere wetgeving aan komt voor de lozing van afvalwa ter", geeft communicatie-mana ger Gijsbrecht Gunter eerlijk toe. Maar dan nog, werkt het ook? Hij laat het door aannemingsbedrijf Sagro gebouwde bassin zien met 120.000 liter water. Een schoepen rad houdt het water constant in beweging. Anders zouden de al gen te veel aankoeken. Op het eerste gezicht is al te zien dat de algen goed gedijen. Het wa ter oogt, zoals een vijverbezitter het niet graag ziet. Een lichtgroe ne waas hangt erover. Remy Bun is er ook bij gekomen. Hij leidt het algenzuiveringsproject. „Het is altijd afwachten of de algen die je erin doet, echt aanslaan." Bun laat even een stilte vallen. „De groei is onverwacht goed, ex plosief zelfs." Dat is mede te dan ken aan 'een truc'. De algen krij gen een extra zetje door CO2 (stikstofdioxide) toe te voegen aan het afvalwater. Hergebruik van het afvalwater, ook na de zuivering door algen, is overigens 'lastig', laat projectlei der Bun nog weten. „Het water is minder zout dan het water in het Kanaal Gent-Terneuzen", geeft hij aan, „maar altijd nog brak." Ya ra heeft dat liever niet in zijn in stallaties. De algenproef duurt twee jaar. De kosten zijn 984.000 euro. Yara en zijn partners betalen dat groten deels. De provincie draagt 295.200 euro bij, omdat de proef past in het streven naar vergroening van de economie. Spannend wordt nog hoe goed de algengroei zal zijn onder koudere, winterse om standigheden. De eerste tekenen zijn in elk geval hoopvol. Slaagt de proef verder, dan wil Yara op- schalen en al het afvalwater met algen, minuscule keiharde wer kers, gaan zuiveren. De cijfers van het eerste kwartaal van 2014 (10 jongeren) laten een verdere stijging zien ten opzichte van dezelfde periode in 2013 (8). Gunstig is wel dat de leeftijd iets hoger is geworden (2013: 16 jaar en 2 maanden, 2014: 16 jaar en 4 maanden). Het gemiddelde alco holpercentage steeg echter ook licht, van 1,82 in 2013 tot 1,84 in 2014. Bij een promillage boven de 1,5 is ziekenhuisopname noodza kelijk. In 2007 begon de landelijke regi stratie van jongeren tot 18 jaar met een (dreigende) alcoholcoma die voor een spoedbehandeling werden opgenomen. Tot 2011 liep het aantal gestaag op, in 2012 was er voor het eerst een daling. Die daling is nu gestopt. Bij een landelijk overleg van alco holpoli is een mogelijke verkla ring geopperd: de verhoging van de minimumleeftijd voor het ver kopen en schenken van alcohol tot 18 jaar, die op 1 januari dit jaar inging. Met dat vooruitzicht zou den 16- en 17-jarigen nog even hun kans gegrepen hebben om flink in te nemen. Mischa Laeven van het Zeeuwse profectbureau Laat ze niet verzui pen geeft aan dat de cijfers het top je van de ijsberg zijn. „Want van uit Zeeuws-Vlaanderen worden geen jongeren bij het ADRZ bin nengebracht. Bovendien zullen er genoeg ouders zijn die zeggen: laat ze thuis hun roes maar uitsla pen." De Dijkfeesten beginnen zaterdag om 8 uur met een rommelmarkt met kinderanimatie. TXissen 10 en 17 uur houdt de brandweer open huis. Er zijn onder meer kinder spelletjes. Op het podium bij de kerk wordt vanaf 14 uur Pop op de Dijk gehouden. Daar treden The Fictionals, Triple Motions, Be hind the Mirror op. Om 19 uur start de wielerkoers, en's avonds treden Woodworks (in 't Oude Raedhuys) en Superautomatic (in De Tukker) op. De kunstmarkt in de Kirke is zaterdag van 10 tot 17 uur en zondag 11 tot 17 uur. Zondag begint om 11 uur een dartstoernooi in De Tukker. Ook die dag is de reünie Westdorpe schrijft historie, van 11 tot 12 uur en van 13 tot 15 uur. Op het podium bij de kerk staan vanaf 15 uur mu ziekvereniging Eikels Worden Bo men, shantykoor Zuidwest 10 en het duo De Maffooos. Tot slot tre den vanaf 18.00 uur Goes en de Gasten op in 't Oude Raedhuys. door Chris Platteeuw Tijd speelt geen rol. De liefhebbers van oud rollend materieel steken vaak al hun vrije uren in hun hobby. In deze rubriek vertellen Zeeuws- Vlamingen over hun passie. Vandaag vader en zoon Van Meurs. Kleine harde werkers helpen Yara vooruit door Harmen van der Werf Remy Bun, projectleider door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Het aantal jonge 'co mazuipers' is in 2013 flink toegeno men ten opzichte van het jaar er voor. Waren het er in 2012 nog ze ventien, in 2013 werden 32 jonge ren opgenomen in het ADRZ, waar de Zeeuwse alcoholpoli gevestigd is. WESTDORPE - Het nieuwe multi functioneel centrum de Kirke in Westdorpe doet komend weekend voor het eerst echt dienst. Op de jaarlijkse Dijkfeesten is de voorma lige RK kerk het toneel van een kunstmarkt en een expositie over Oud- Westdorpe. Gregory (links) en Jan van Meurs met de DKW 1000 S Coupé De Luxe uit 1963. foto Chris Platteeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 82