Regenval is plaatselijk groter dan maandsom Riool vol speed en xtc r zlm. BINNENLAND 7 Met LEGO kun je alles maken, dus ook kunst, dacht Nathan Sawaya. Hij stopte als advocaat en leeft nu van zijn speelgoed. Vooral in het zuiden regende het fors. Lange tijd hing een neerslag- gebied vrijwel stil boven delen van Zeeland, Limburg, Noord-Bra bant en Zuid-Holland. Daardoor viel lokaal ongeveer een maand som aan water in een dag tijd naar beneden. Later op de dag trok de hevigste regen langzaam maar zeker weg, maar vandaag gaat het opnieuw plenzen vanuit het oosten. Maandag viel er op sommige plaat sen ook veel regen. Toen kregen Drenthe, Overijssel en Friesland de volle laag. Hoogeveen spande de kroon met 59 millimeter in 7 uur tijd. Dat leidde toen tot wa teroverlast en ook gisteren liepen her en der straten onder. Boven dien leidde de regen tot een druk- keondspits en stroomde de Vecht over door de regen. Met zandzak ken moest worden voorkomen dat een evenemententerrein in Dalfsen onder water liep. EINDHOVEN - Extreem hoge waar den speed en xtc in het rioolwater van Eindhoven wijzen erop dat drugsafval ook in het riool wordt geloosd. „Het kan niet komen door het gebruik alleen. Ik steek er mijn hand voor in het vuur dat drugs vanuit illegale laboratoria rechtstreeks op het riool worden geloosd", zegt onderzoeker Pim de Voogt van wateronderzoeksin stituut KWR. Het rioolwater in Europese ste den wordt al jaren onderzocht om het drugsgebruik te meten en vergelijken. De Voogt stelt dat de hoeveelheid speed die in 2011 en 20013 in het Eindhovense rioolwa ter werd gevonden, tien keer ho ger ligt dan bij het gemiddelde ge bruik. Voor het drinkwater is er geen gevaar. Eerder onderzoek wees uit dat de rioolwaterzuive ring er in slaagt de drugs uit het water te krijgen. D66 in Brabant wil dat er nader onderzoek komt naar het probleem. Door een ge wijzigde methode blijft bij de pro ductie van synthetische drugs als xtc en speed meer afval over. Veel wordt geproduceerd in Noord-Bra bant. AMSTERDAM - Als je er met je neus bovenop staat, heb je geen idee waar je naar kijkt. Maar zet je een paar stappen achteruit, dan her ken je Mona Lisa van Leonardo da Vinci of De sterrennacht van Vin cent van Gogh. Niet de echte, maar eentje gemaakt van LEGO. The art of the Brick in Amster dam Expo is een feest van herken ning voor wie vroeger (of nog steeds) veel met de steentjes speelde. Nathan Sawaya koos het kinderspeelgoed als materiaal voor zijn kunst. Dat is niet gemak kelijk: het oppervlakte glimt, de kleuren zijn altijd fel en weinig subtiel, en de blokjes zijn, natuur lijk, hoekig. „Ik hou van de rechte lijnen en hoeken. Als je dicht bij het werk staat, zie je die. Maar van veraf vervagen die rechte hoe ken in bogen. Dat is iets ma gisch", vertelt de Amerikaan over zijn keuze voor LEGO. Ook lastig: musea zijn er niet zo dol op als een kunstwerk in tienduizend stukjes arriveert. Sawaya moet dus alle blokjes aan elkaar lijmen. De tentoonstelling is ook een feest van herkenning voor kunst liefhebbers, die werken van Ed- vard Munch (De schreeuwen Mi chelangelo David) nagemaakt zien in LEGO. „Ik moest een twee dimensionaal schilderij omzetten in een driedimensionaal werk: wie weet hoe de schreeuwer er van de zijkant uit ziet?", schetst Sawaya de uitdagingen die de steentjes met zich meebrengen. Dat werk is bewonderenswaardig, maar het wordt pas echt interes sant als Sawaya's eigen werk voor bij komt. Zoals Geel, zijn bekend ste werk, onder andere gebruikt in een clip van Lady Gaga. Het is een man die zijn borst open scheurt en waar honderden lego blokjes uit vallen. Het roept een gevoel van frustra tie op, een bevrijdingsdrang. „Het gaat over jezelf opengooien voor de wereld, maar ook over alles ge ven van jezelf. Kinderen vinden het gewoon cool omdat het lijkt alsof alle ingewanden eruit lig gen." Sawaya, in wiens studio's zo'n 4 miljoen blokjes liggen, haalt veel inspiratie uit zijn rei zen. Ook nu in Amsterdam heeft hij weer nieuwe ideeën, verklapt hij. Sawaya (40) was niet altijd kunstenaar. Ooit was hij een suc cesvol advocaat in New York. Maar hij besloot die carrière opzij te schuiven om fulltime met LE GO te kunnen spelen. „Als ik na mijn werk thuis kwam, tekende ik, schilderde ik en maakte ik beel den van traditionele materialen als klei. Tot mijn ouders mij ver telden dat ze al mijn oude speel goed gingen weggooien: of ik daar nog wat van wilde bewa ren?" Hij hervond zijn LE- GO-speelgoed en besloot daar gro te beelden mee te maken. Die zet te hij online. Toen zijn website crashte omdat te veel mensen hem bezochten, besloot hij een punt te zetten achter zijn advoca- tencarrière. Spijt heeft Sawaya niet van zijn ommezwaai. „De slechtste dag als een kunstenaar is altijd nog beter dan de beste dag als advocaat." f WOENSDAG 28 MEI 2014 ZEIST - Plaatselijk viel er gisteren in Nederland meer regen dan gemid deld in de hele maand mei. Her en der kwam volgens weeronline.nl zo'n 70 millimeter naar beneden, terwijl er normaal in deze maand zo'n 60 millimeter regen valt. Beelden van LEGO. Mijn kleine jongen (22.590 blokjes, boven), Skelet van een dinosaurus (80.020 blokjes, linkson der) en Ceel (11.014 blokjes, rechtsonder). Sawaya: „De dinosaurus is een bedankje voor de kinderen die mijn ex positie bezoeken. Ik heb er een hele zomer over gedaan en ik werd er af en toe gek van." foto Stijn Rademaker/HH Beeldhouwen met steentjes door Freke Remmers The art of the Brick, van 29 mei tot 15 september in Amsterdam Expo u tevreden, wij tevreden Waarom Roos zo tevreden is over onze autoverzekering? Lees haar verhaal op zlm.nl of vraag het uw ZLM adviseur. verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7