Nieuwe Kringloopwinkel opent deuren in Goes .PLUS To pi om BEVELANDEN en THOLEN 33 Wim en Helma Wondergem-Rotte uit Kruiningen bezitten memoires van David Polak, de broer van Lion. Topform voor tijdloos design MIDDELBURG - Lion Polak heeft ze nooit gekend. Toen Helma Rotte werd geboren in november 1945 was Lion net een halfjaar dood; vermoord door Nederlandse SS'ers van het Commando Pie- ters. Maar Lions broer David ken de ze wel. „Hij was een goede vriend van mijn moeder. Ik ben met mijn man bij hem op bezoek geweest in Amerika in 2002. Hij heeft ons toen zijn memoires ge geven." Na het verhaal over een boek over het Commando Pieters en de moord op Lion Polak die daar in beschreven wordt, in de PZC van vrijdag 2 mei, belt Helma Wondergem-Rotte de redactie. In de stamboom van de familie Po lak bij het artikel ontbreekt de sterfdatum van David. Zij kent die wel: „Dat is 5 maart 2004." Ze wil nog een 'foutje' rechtzet ten. In het boek over het Com mando Pieters en dus in het arti kel staat dat een medegevangene van Lion hem na de bevrijding in het water bij Loosdrecht heeft ge vonden. „Dat klopt niet. David schrijft in zijn eigen boek dat hij zijn broer heeft gevonden, in het water onder een steiger. Het was verschrikkelijk en hij durfde het zijn ouders niet te vertellen." De band tussen haar familie en de familie Polak is hecht en bij zonder - zowel van moeders als van vaders zijde. Die ontstond in de oorlog, toen het huis en gara gebedrijf van opa Sukkel - de va der van Helma's moeder - aan de Brakstraat in Middelburg werd ka potgeschoten. Hij trok met zijn gezin in een leegstaand huis aan de Rouaansekaai 27; het huis van Mauritz, Clara, Lion en David Po lak. Zij waren naar Frankrijk ge vlucht. Omdat ze hun einddoel Engeland niet konden bereiken en ze berichten ontvingen dat het in Nederland weer rustig was, keerde de familie Polak te rug naar Middelburg. „Toen bleken mijn grootouders in hun huis te zitten. 'Ons huis is groot genoeg, dus blijf maar, wij gaan wel in het souterrain', zei Mauritz Polak", vertelt Helma. Na de oorlog bleven de families Polak en Sukkel elkaar bezoeken. „Mijn moeder ging veel met Da vid om en hij noemde haar zijn grote zus. Ze was acht jaar ouder." In haar herinnering kwam Helma vaak op zondag bij oom Mauritz en tante Clara, zo als ze de ouders van Lion en Da vid noemde. „Toen ik tien was kreeg ik van tante Clara het zegel ringetje van Lion. Het ging kapot toen David me weer eens, zoals hij altijd deed, een stevige hand gaf. Het moest gerepareerd wor den, maar ik heb het nooit meer gezien. Dat vind ik heel erg. Het was het ringetje van Lion!" Haar moeder huwde met de Mid delburgse bakker Rotte. Ook zij raakten hun huis kwijt in de oor- log, maar de bakkerij bleef ge spaard, vertelt Helma. „Mijn va der heeft op de meelzolder de thorarollen uit de synagoge ver stopt. Zo hebben ze de oorlog doorstaan." Mauritz en Clara Polak zijn na de oorlog naar de Verenigde Staten verhuisd. David is hen gevolgd, te ruggekomen naar Europa en uit eindelijk definitief geëmigreerd. In zijn memoires schrijft hij trots over de dag dat hij Amerikaans staatsburger werd, 24 september 1999- «Hij kwam regelmatig op be zoek in Nederland. En dan moest hij altijd even langs mijn moe der." Zij woont nu in het verzor gingshuis in Weyevliet in Vlissin- gen. Helma: „Een foto van haar en haar zus en David en Lion hangt nog altijd boven haar bed." David overleed twee jaar nadat Helma en haar Wim Wondergem hem hadden bezocht, en een jaar nadat ze met hem op de invasie- stranden in Normandië waren ge weest. „Hij was een steengoeie vent, met veel humor. En tegelij kertijd overgevoelig. Hij was vlug aangedaan. Dat heeft met de oor log te maken", vertelt Wim. In zijn memoires maakt David Po lak geen geheim van zijn blijven de haat jegens Duitsers. 'Ik weet dat ik niet moet generaliseren, maar zelfs nu, meer dan vijftig jaar later, is mijn haat nog net zo sterk als tijdens de oorlog.' De kringloopwinkel is een initia tief van dertien samenwerkende Zendingscommissies van Gerefor meerde Gemeenten in Noord- en Zuid-Beveland, als alternatieve in zamelingsbron voor fondsenwer ving via inzameling van oud pa pier. Zendingscommissies hou den zich daar al tientallen jaren mee bezig, maar de opbrengsten staan onder druk. In Middelburg is om die reden twee jaar geleden al een Kringloopwinkel (Ramsj- burg) geopend en die is inmid dels een begrip. De netto opbrengst van de win kel, die wordt bemenst door vrij willigers, is bestemd voor de Zen ding Gereformeerde Gemeenten (ZGG) uit Woerden. Het geld wordt gebruikt om zendingswer kers vanuit Nederland over de he le wereld uit te zenden. Zij onder steunen de lokale bevolking met voedsel, kleding en onderwijs. Voor de inwoners van de Bevelan- den geeft de nieuwe Kringloop winkel een extra mogelijkheid om spullen in te leveren of juist aan te schaffen. Particuliere zorg organisatie Anemoon heeft ook een kringloopwinkel in Goes, aan de Dirk Dronkersweg. Goed Gebruikt heeft een ruim te van 600 vierkante meter en biedt onder meer meubelen, huis raad, elektronische en elektrische apparaten, glaswerk, serviezen, boeken, cd's, lp's, speelgoed en lampen aan. De officiële opening wordt vrij dag om 11.00 uur verricht door de nieuwe SGP-CU-wethouder André van der Reest. Vanaf 10.00 uur is de winkel open en ook za terdag is het open dag. De openingstijden van de kring loopwinkel zijn dinsdag en don derdag van 09.30 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. 2502' hand'.fietsen Elda bij de Jonge Hoek van Dijke WOENSDAG 28 MEI 2014 Lion gevonden' door Maurits Sep I De zusjes Sukkel en de broertjes Polak (Lion tweede van links, David rechts). De foto hangt nog altijd aan de muur bij Bep Rotte-Sukkel (twee de van rechts). Helemaal links staat haar zus Annie. door Luc Oggel GOES - Aan de Gebr. Spykerstraat in Goes opent vrijdag de nieuwe Kringloopwinkel Goed Gebruikt de deuren. Goes krijgt een tweede kringloopwinkel, een initia tief van dertien samenwer kende Zendingscommissies. OPENINGSTIJDEN Dinsdag - woensdag 9.00- 18.00 u Donderdag - vrijdag 9.00 - 20.00 u Zaterdag 9.30 - 17.00 u TINUSVAN OVERVELD w Sats. KttSSgae 3f* m 1 ui on •..i.j.v.tr.ï.C Af PIN A iff >X 1 HU. f ff Bank Elda. Een ruime 4-zits bank met metalen onderstel, in een nieuwe bekleding met de looks van nubuck leer. Naar keuze uit te voeren met contrasterend of ton sur ton stiksel. In diverse stoffen, leersoorten, kleuren en maten. Als afgebeeld 1.699. Introductieprijs 1.499 www.topform.nl Ontdek de Elda en de nieuwste Topform collectie bij de Jonge Hoek van Dijke. De adviseurs van de Jonge Hoek van Dijke kunnen u helpen bij de juiste keuze meubelen, de stoffen, kleuren en het materiaalgebruik. 'Living should be easy" is het thema van Topform en de Jonge Hoek van Dijke helpt u dit te realiseren. de Jonge Hoek van Dijke de Jonge Hoek van Dijke Schouwersweg 7 4451 HS Heinkenszand 0113-561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75