Comfortbeddcn HOUTB0UW HOLLAND Scholen opgezadeld met dubieuze antipestprojecten EU-leiders koppelen vijfjarenplan aan benoeming nieuwe voorzitter molenaar Een op de drie otters doodgereden AjaJ-uAurlCilt qoed. m*. 6 BINNENLAND - t -ïd-r WWW. HOUTBOUW www.molenaar.ni BEEK - Van de circa honderd otters in Nederland zijn er vorig jaar ze ker 32 jaar doodgereden. Dat meld den gisteren de vereniging Das&Boom en Otterstation Ne- :bouw Ontwerpers in houtbouw ONTVANG NU 15% BTW VOORDEEL OP DE MONTAGE Douglas/Lariks kapschuur, afmeting: 600 x 550 cm Compleet gemonteerd: 16.616, .'nu €.15.565, *M' 1 - 'i1 1 -^iÊïBBÈKgü^ï Douglas/Lariks nostalgie schuur, afmeting: 900 x 500 cm Compleet gemonteerd: 19.908, nü 18.639,- Douglas/Lariks kapschuur, afmeting: 900 x 550 cm Compleet gemonteerd: C 21.958, nü 20.477,- Phileas Foggstraat 28 Emmen 0591 634422 derland. De helft stierf op plek ken die bekend staan als knelpun ten voor zwervende otters. De ver enigingen zijn boos omdat het Rijk die nog niet heeft aangepast. Het Pestbriefje is dé manier om pesten simpel en geruisloos te la ten stoppen. Binnen een dag, claimt bedenker Rinus Roden burg, vader van een gepest kind. Zijn methode: een kind dat wordt gepest, meldt dat anoniem door een vragenlijst in te vullen. Om zijn kant van het verhaal te vertel len, vult daarna ook de pester zo'n 'pestbriefje' in. De school laat vervolgens zijn ouders het for mulier ondertekenen, legt Roden burg uit. „Het probleem is dan vaak al opgelost, omdat ouders hun kind corrigeren." Om te voor komen dat de pestkop opnieuw de fout in gaat, moet hij komende tijd elke pauze een briefje laten ondertekenen door de conciërge. Die houdt hem op het school plein of in de aula extra in de ga ten. Al 65 scholen hebben daar goede ervaringen mee, stelt Ro denburg. „Zij zijn heel positief." Een speciale commissie die in op dracht van staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs) en Kinder ombudsman Mare Dullaert 61 an- tipestprogramma's beoordeelde, denkt daar anders over. Het Pest briefje is een van de 48 methodes waarvoor te weinig bewijs is dat ze werken. Vanaf het schooljaar 2015/2016 moeten alle basis- en middelbare scholen verplicht een erkend anti pestprogramma invoeren. Door het enorme aanbod van zulke me thodes zien scholen door de bo men het bos niet meer. „Om het kaf van het koren te scheiden hebben we onderzocht voor welke methoden weten schappelijk bewijs is, en of ze pes ten in de praktijk verminderen", zegt Inge Anthonijsz van het Na tionaal Jeifgdinstituut. Hoewel geen enkel antipestpro gramma aan alle criteria voldoet, zijn er dertien veelbelovend. Het gaat bijvoorbeeld om de KiVa-me- thode. Deze in Finland ontwikkel de aanpak is niet alleen gericht op Het Pestbriefje is een van de 48 methodes waarvoor te weinig bewijs is dat ze werken. de dader of het slachtoffer, maar op de hele klas. Zo moeten leerlin gen die zelf niet worden gepest het opnemen voor het slachtoffer en de dader aanspreken. Leer krachten worden getraind om pes ten beter te herkennen. Een ande re methode die een pluim kreeg is de Kanjertraining. Doel daar van is dat een kind positief over zichzelf en de ander leert denken. KiVa is mede ontwikkeld door de Rijksuniversiteit Groningen, Kan jertraining door de Universiteit Utrecht. Van de zes commissiele den die de antipestprogramma's beoordeelden, waren er drie ver bonden aan deze universiteiten. Volgens Anthonijsz is geen spra ke van een slager die zijn eigen vlees keurt. „De commissieleden hebben geen programma's beoor deeld waarbij ze zelf betrokken waren." Ze erkent dat het goed mogelijk is dat scholen wel goede ervaringen hebben met antipestmethodes die zijn afgeserveerd. Zulke pro gramma's kunnen waarschijnlijk nog voor 2015 een nieuw oordeel aanvragen. Rodenburg is dat ze ker van plan. Dat de commissie de effectiviteit van zijn Pestbrief je niet bewezen acht, vindt hij niet zo gek. „Mijn methode be staat nog geen jaar." ZELFMOORDEN NA PESTEN Ook moet de Belg met de Luxem burgse oud-premier Jean-Claude Juncker een nieuwe voorzitter zoeken voor het dagelijks bestuur van de EU, de Europese Commis sie, die aanvaardbaar is voor zo wel het Europees Parlement als de EU-leiders zelf. Zo hopen de EU-leiders tegemoet te komen aan de onvrede van veel kiezers, die 'te veel Brussel met een te laag democratisch gehalte' afgelopen weekeinde afstraften met een stem op protestpartijen. Premier Mark Rutte erkende gis teravond in Brussel dat er 'naar de mensen' moet worden geluisterd. Hij wil dat de EU eerst de strate gie bepaalt en er dan een 'passen de' Commissievoorzitter bij kiest. „Die zou een van de drie Spitzen kandidaten kunnen zijn, maar ook iemand anders", zei hij. De Spitzenkandidaten zijn door de fracties in het Europees Parle ment (EP) gekozen als hun voor keuren. Omdat de christen-demo craten (EVP) de grootste partij zijn in het nieuwe EP, kreeg hun kandidaat Juncker gisteren van de voorzitters van de zeven EP-frac- ties het mandaat om te kijken of hij een meerderheid van het EP achter zich kan krijgen. De Britse premier David Came ron is is bezig met een campagne tegen de eurofiele Juncker. Rutte beaamde dat Cameron hem ook heeft gebeld, maar wilde daar niet verder op ingaan. De Franse presi dent Francois Hollande, een so ciaal-democraat, zou Juncker steu nen. Hij wil IMF-voorzitter Chris tine Lagarde, naar verluidt Angela Merkels favoriet, niet aan het roer. Uitrijdbaar mogelijkheden Meerdere comfortzones Elektrisch verstelbaar 1 en 2-persoonsbedden Bijpassende nachtkasten Ideale instaphoogte Verschillende breedtes Voor een gezonde nachtrust Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 - 27 40 400 k 'i' L.' vï. «Jf 'j door Annemieke van Dongen DEN HAAG - Duizenden scholen wer ken met een antipestprogramma dat niet zou deugen. Voor 48 van de 61 onderzochte methodes, met namen als Het Pestbriefje en Rots Water, is geen of te weinig be wijs dat ze werken. I Kinderen op een schoolplein, foto Allard de Witte/HH Vorig jaar kwam een aantal keer groot in het nieuws dat scholieren zelfmoord hadden gepleegd, mo gelijk mede doordat ze werden ge pest. Zulke 'tragische incidenten' waren voor staatssecretaris Dekker van Onderwijs en de Kinderombuds man aanleiding om samen een plan van aanpak te maken om pesten terug te dringen. Dekker zal na de zomer een wets voorstel bij de Tweede Kamer indienen waarmee de verantwoor delijkheid van de school voor het tegengaan van pesten in de wet wordt verankerd. Ook moet er op lerarenopleidin gen meer aandacht komen voor het aanpakken van pesten. Daar werkt de Stichting School en Vei ligheid samen met de pabo's en de lerarenopleidingen aan. door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - De Europese leiders heb ben hun vaste voorzitter Herman Van Rompuy opgedragen een Euro pese 'speerpuntenagenda' voor de komende vijf jaar op te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6