laatste keer zagen' 'Dat was de dat we Lion Vaak gingen meerdere klassen op één schoolfoto Kiek noe! 34 SCHOUWEN-DUIVELAND Wim en Helma Wondergem-Rotte uit Kruiningen bezitten memoires van David Polak, de broer van Lion. MlDDELBURC - Lion Polak heeft ze nooit gekend. Toen Helma Rotte werd geboren in november 1945 was Lion net een halfjaar dood; vermoord door Nederlandse SS'ers van het Commando Pie- ters. Maar Lions broer David ken de ze wel. „Hij was een goede vriend van mijn moeder. Ik ben met mijn man bij hem op bezoek geweest in Amerika in 2002. Hij heeft ons toen zijn memoires ge geven." Na het verhaal over een boek over het Commando Pieters en de moord op Lion Polak die daar in beschreven wordt, in de PZC van vrijdag 2 mei, belt Helma Wondergem-Rotte de redactie. In de stamboom van de familie Po lak bij het artikel ontbreekt de sterfdatum van David. Zij kent die wel: „Dat is 5 maart 2004." Ze wil nog een 'foutje' rechtzet ten. In het boek over het Com mando Pieters en dus in het arti kel staat dat een medegevangene van Lion hem na de bevrijding in het water bij Loosdrecht heeft ge vonden. „Dat klopt niet. David schrijft in zijn eigen boek dat hij zijn broer heeft gevonden, in het water onder een steiger. Het was verschrikkelijk en hij durfde het zijn ouders niet te vertellen." De band tussen haar familie en de familie Polak is hecht en bij zonder - zowel van moeders- als van vaderszijde. Die ontstond in de oorlog, toen het huis en gara gebedrijf van opa Sukkel - de va der van Helma's moeder - aan de Brakstraat in Middelburg werd ka potgeschoten. Hij trok met zijn gezin in een leegstaand huis aan de Rouaansekaai 27; het huis van Mauritz, Clara, Lion en David Po lak. Zij waren naar Frankrijk ge vlucht. Omdat ze hun einddoel Engeland niet konden bereiken en ze berichten ontvingen dat het in Nederland weer rustig was, keerde de familie Polak te rug naar Middelburg. „Toen bleken mijn grootouders in hun huis te zitten. 'Ons huis is groot genoeg, dus blijf maar, wij gaan wel in het souterrain', zei Mauritz Polak", vertelt Helma. Na de oorlog bleven de families Polak en Sukkel elkaar bezoeken. „Mijn moeder ging veel met Da vid om en hij noemde haar zijn grote zus. Ze was acht jaar ouder." In haar herinnering kwam Helma vaak op zondag bij oom Mauritz en tante Clara, zo als ze de ouders van Lion en Da vid noemde. „Toen ik tien was kreeg ik van tante Clara het zegel ringetje van Lion. Het ging kapot toen David me weer eens, zoals hij altijd deed, een stevige hand gaf. Het moest gerepareerd wor den, maar ik heb het nooit meer gezien. Dat vind ik heel erg. Het was het ringetje van Lion!" Haar moeder huwde met de Mid delburgse bakker Rotte. Ook zij raakten hun huis kwijt in de oor log, maar de bakkerij bleef ge spaard, vertelt Helma. „Mijn va der heeft op de meelzolder de thorarollen uit de synagoge ver stopt. Zo hebben ze de oorlog doorstaan." Mauritz en Clara Polak zijn na de oorlog naar de Verenigde Staten verhuisd. David is hen gevolgd, te ruggekomen naar Europa en uit eindelijk definitief geëmigreerd. In zijn memoires schrijft hij trots over de dag dat hij Amerikaans staatsburger werd, 24 september 1999. „Hij kwam regelmatig op be zoek in Nederland. En dan moest hij altijd even langs mijn moe der." Zij woont nu in het verzor gingshuis in Weyevliet in Vlissin- gen. Helma: „Een foto van haar en haar zus en David en Lion hangt nog altijd boven haar bed." David overleed twee jaar nadat Helma en haar Wim Wondergem hem hadden bezocht, en een jaar nadat ze met hem op de invasie- stranden in Normandië waren ge weest. „Hij was een steengoeie vent, met veel humor. En tegelij kertijd overgevoelig. Hij was vlug aangedaan. Dat heeft met de oor log te maken", vertelt Wim. deur open en zeiden dat hij eruit moest komen. De andere drie solda ten doorzochten alles, maar vonden niet wat ze zochten. Radio, typema chine, papier en voltooide nieuwsbul letins waren verstopt achter een hou ten wand van de boot. Lion werd ge arresteerd en de SS'ers namen hem mee. Toen Lion vertrok, waren zijn laatste woorden: 'Mijnheer en me vrouw Dijkstra (mijn ouders), be dankt voor alles wat u voor mij hebt gedaan!' Dat was de laatste keer dat we Lion in leven zagen. Tien minu ten nadat de SS weg was, pakten we onze fietsen en verlieten de woon boot, zonder iets mee te nemen. Dan rijst bij mij de vraag: wat zou er gebeurd zijn als we op de boot wa ren gebleven? Mensen uit Loosdrecht hebben ons na de oorlog verteld dat de SS'ers ons kwamen zoeken een paar uur nadat we waren vertrok ken. Dat blijkt uit de memoires van Da vid Polak. Zo werd Lion opgepakt: En zo gebeurde het op een zondag morgen halverwege april 1945 toen we zaten te ontbijten, dat vier SS-sol- daten onze boot op stormden en zij binnen vroegen naar 'Verkade'. Daar door wisten we meteen wie Lion had verraden. We hadden de SS'ers te laat aan boord zien komen. Lion sprong in een kast, maar dat moeten ze hebben gezien, want ze deden de Op deze foto is duidelijk de boog te zien met de naam Christelijke school voor L. en U. L. O (school voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs). Op de plek waar dit gebouw ooit stond is nu de Johan Louis de longeschool. Wie er op de foto staan weet Bep Quant niet en wanneer de opname werd ge maakt is evenmin niet bekend. Het grote aantal kinderen op de foto duidt volgens Quant - die zelf ruim veertig jaar voor de klas stond - op een schoolfoto met daarop meerdere klassen. „Dat ge beurde in die tijd wel vaker", al- Klassenfoto's van Schouwen -Duiveland uwtc.pzr. nt/'kit'knw dus Quant. ,Dat was goedkoper voor de ouders, want van sommi ge gezinnen zaten er vaak meerde re kinderen tegelijkertijd op school. Door één foto van meerde re klassen tegelijk te maken bleef het betaalbaar." Wie weet namen van kinderen op de foto of heeft herinneringen aan de christelijke lagere school aan het Vrije? Mail naar Kieknoe@gmail.com. Oude schoolfoto's - liefst inclusief ver haal - zijn ook meer dan welkom bij de redactie van kieknoe. vond zijn broer Lion 'David door Maurits Sep Wim Wondergem, Bep Rotte-Sukkel en Helma Wondergem-Rotte bekijken het boek dat David Polak schreef over zijn leven en over de moord op zijn broer Lion in april 1945. foto Lex de Meester MlDDELBURC - Dat de Nederlandse SS'ers van het Commando Pieters Lion Polak een keer op het spoor zouden komen was een kwestie van tijd. De woonboot waarop Lion met zijn ouders en broer David zat ondergedoken, lag maar twee mijl verwijderd van Het Witte Huis, het hotel-restaurant waar het comman do zijn gruweldaden uitvoerde. ^IrtAr Dint 1/loomtnr door Piet Kleemans ZlERlKZEE - In Kieknoe deze week een fraaie opname uit de collectie van Kieknoe-lezeres Bep Quant uit Zierikzee. Kinderen - waarschijnlijk van meerdere klassen - van de christelijke lagere school aan het Vrije poseren voor de Anefo-foto- graaf. Meer schoolfoto's www.pzc.nl/kieknoe ■jafbMMMNMta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68