A Dijksma investeert in onderzoek eierabortus BINNENLAND 5 De superheffing bedraagt bijna 8000 euro per melkveebedrijf. Boeren vinden de boete 'zondegeld'. DEN HAAG - Melkveehouder en boerenvoorman Dirk Jan Schoon- man uit Brummen is dit jaar keu rig binnen zijn melkquotum ge bleven. Hij heeft 350.000 kilo melk geleverd aan FrieslandCam- pina en daarmee basta. De voorzit ter van de Nederlandse Melkvee houders Vakbond (NMV) is een van de weinigen. Veel Nederland se boeren krijgen te maken met de superheffing. Neem bijvoorbeeld zijn collega Cees Romijn, voorzitter van de sectie melkveehouderij bij LTO- Nederland. Die moet rekening houden met een forse boete. „Mijn quotum is 800.000 kilo. We zijn daar vorig jaar ongeveer 70.000 kilo overheen gegaan." Voor elke te veel geproduceerde kilo melk moet een boete van 28 cent worden betaald. De zakja- panner rekent voor dat Romijn een kleine 20.000 euro moet aftik ken. Die boete zal hij niet, zoals sommigen veronderstellen, la chend betalen. „Het is zondegeld. De melkveehouders die de boete voor lief nemen, kunnen niet an- fef,J li ders. Onze sector is een supertan ker. Die stuur je niet zomaar even bij." De 17.000 Nederlandse melkvee houders moeten dit najaar het re cordbedrag van 132 miljoen euro aan superheffing ophoesten. In de jaargang 2013/2014, die op 31 maart eindigde, werd door de Ne derlandse boeren ongeveer 4 pro cent boven het nationale quotum gemolken. Gemiddeld komt dat per melkveehouder op een boete van een kleine 8000 euro. De Nederlandse melkveehouders zijn op 1 april begonnen aan het laatste jaar van de quotering, die in 1984 voor de Europese Unie werd ingesteld om een einde te maken aan de boterberg en de melkplas. Ook dit jaar ziet het er naar uit dat er fors boven het quo tum zal worden gemolken. De spreekwoordelijke tanker van Ro mijn koerst namelijk af op de pe riode na 31 maart 2015. Op 1 april volgend jaar vervalt de beperking van de melkproductie. Nederland is dan, net als andere landen, overgeleverd aan de tucht van de wereldmarkt. Dat biedt de sector grote kansen, daar is ieder een het over eens. De wereldbe volking groeit met enkele miljar den en 'die mensen willen meer zuivel en vlees in plaats van rijst', zegt Romijn. Veel van de Neder landse melk gaat bijvoorbeeld als babymelkpoeder naar China. Of als kaas naar Rusland. „Dat is een geweldige kans, maar ook een risi co", beaamt Romijn. „Kijk naar de huidige crisis daar. Dat heeft met een zijn weerslag op de export." De afgelopen jaren steeg de melk prijs die de melkveehouders per 100 kilo kregen van iets boven de 35 euro naar bijna 45 euro. Omdat de vraag uit de opkomende lan den zo enorm is toegenomen. De laatste weken is de melkprijs weer iets gedaald. Er wordt nu rond 42 euro per 100 kilo betaald. Veel melkveehouders hebben de laatste jaren nieuwe en vooral gro tere stallen gebouwd om in te spe len op de groeiende vraag op de wereldmarkt. Ze hebben extra koeien in productie genomen; het duurt even voordat een vaars melk produceert. Dat is de belang rijkste reden van de huidige over schrijding van het quotum. Schoonman: „Je hebt immers geen melkgevende koe in een dag. Diezelfde boeren houden nu na af trek van de superheffing 10 tot 12 cent over per liter. En geloof me, dat is een verliespost. Dat hou je niet lang vol, zeker ook omdat de voerprijzen eveneens hoog zijn." De voorzitter van de NMV heeft besloten buiten die race naar groot-groter-grootst te blijven. „Ik ben met mijn vijftig koeien en 35 hectare tegenwoordig een klei ne boer. De gemiddelde boer heeft zo'n tachtig koeien." Daar zit Romijn iets boven. „Ik heb honderd koeien en er is plaats in mijn stal voor honderdtwintig." De melkveehouders kijken met ar gusogen naar Brussel, waar wordt onderhandeld over een 'zachte landing', waarbij de superheffing iets kleiner wordt door een reken- truc met het vetgehalte in de melk. Alleen al in Nederland worden per jaar 45 miljoen haantjes ge dood, omdat ze geen eieren kun nen leggen. Omdat ze ook niet snel genoeg groeien om het ge wicht van een vleeskip te berei ken, zijn ze economisch gezien waardeloos. Daarom worden ze vergast, waarna ze in veevoer be landen of als maaltje dienen voor dierentuindieren. Omdat het doden van zo veel die ren omstreden is, wordt al jaren naar een oplossing gezocht. Die lijkt nu in zicht. Het Leidse be drijf In Ovo heeft een nieuwe me thode ontwikkeld om in een be broed ei te kijken om te zien of er een hennetje of een haantje in zit. „Aan de hand van biochemi sche stoffen die van nature in een ei zitten, kunnen wij zien of er een haantjes- of hennetjesem bryo in zit", verklaart Wil Stutter- heim van In Ovo, dat in 2011 be gon als studentenbedrijfje. „Uit elk afzonderlijk ei nemen we een monster, dat wordt geanalyseerd." Dat klinkt ingewikkeld, met 90 miljoen eieren per jaar, maar in de toekomst is het proces hele maal te automatiseren, zegt Stut- terheim. Binnen'twee jaar moet de uitvinding klaar zijn voor ge bruik. Het Rathenau Instituut, dat voor Dijksma onderzoek deed naar alternatieven voor het doden van de haantjes, ziet het kijken in het ei als de beste oplossing. De kuikenbroeders en pluimveehou ders hebben beloofd in de tech niek gaan investeren, mits uit het onderzoek inderdaad blijkt dat die goed werkt. Er moet ook nog een bestemming worden gevon den voor de half uitgebroede eie ren. Pas na negen dagen in de broedmachine kunnen de haan tjeseieren worden geselecteerd. Dan kan er geen omelet meer van worden gebakken; het embryo heeft dan al ogen en een snavel tje. Volgens onderzoekers van de Wageningen Universiteit voelt het dan echter nog geen pijn. miawiwiiiM 12 dagen Makarska rivièra Dubrovnik 10 dagen het groene hart van Slovenië 8 dagen Boedapest en omgeving 10 dagen Porec Istrië 5 dagen Moezel, Trier en Koblenz mm WOENSDAG 28 MEI 2014 Boer neemt melkboete voor lief door Wilko Voordouw UI I I Dirk Jan Schoonman: „Ik ben met mijn vijftig koeien tegenwoordig een kleine boer." foto Luuk van der Lee/HH door Annemieke van Dongen DEN HAAG - Jaarlijks worden miljoe nen haantjes vergast zodra ze uit hun ei kruipen. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Za ken) trekt 350.000 euro uit voor een techniek die dit moet voorko men. Vertrekdata: 23,30juni 7,14,21, 28 juli/4,11,18, 25 aug/ 1,8,15,22,29 sept/ 6,13 okt Vertrekdata 9juni/21 juli/4 aug/ 1,29 sept Vertrekdata: 9,16, 23,30juni 7,14, 21 juli/25 aug/1, 8,15, 22, 9 sept 6,13 okt Vertrekdata: 16juni14 juli/II aug 8sept6 okt Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: Www.bolderman.nl Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v halfpension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 16 juni 7, 28 juli 18 aug 8,29 sept Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5