Tom Cruise als sukkeltje blijkt ijzersterk uitgangspunt 59 Kolderieke overdrijvingen en soms gekke zijsprongen 1 Ik wil me niet zo snel binden. Mensen worden tegenwoordig wel 35 jaar. Ik ga eerst aan mezelf werken." Aldus het ver waande vriendinnetje van een schaapher der in het Wilde Westen anno 1882. Seth MacFarlane ('Family guy') neemt in zijn nieuwe filmkomedie weer bekende genres op de hak. In 'A million ways to die in the West' klutst hij de klassieke western en de moderne romantische komedie op absur distische wijze door elkaar. Schapenboer was een beroep dat destijds laag in aanzien stond. De grap is dat Mac Farlane deze door hemzelf gespeelde sym pathieke antiheld als het ware met onze ogen naar dat veel geromantiseerde westernleven laat kijken. Zien jullie niet wat voor een idiote en gevaarlijke tijd het is, lijkt hij de inwoners van het prairiedorp je Old Stump toe te willen roepen. Uitge daagd voor een duel probeert hij zich er al tijd uit te kletsen, tot ongenoegen van het op bloed beluste publiek. Nadat zijn liefje hem heeft gedumpt, sluit hij vriendschap met een vrouwelijke scherpschutter (Chali- ze Theron). Dan beginnen de moeilijkhe den voor hem pas goed. Deze beeldschone nieuwkomer wordt namelijk geclaimd door de gevaarlijkste boef uit de streek. Het eindresultaat is soms flauw, maar vaak ook hilarisch. In hoog tempo rijgt MacFar lane zijn kolderieke overdrijvingen, gekke zijsprongen en historische curiositeiten aan elkaar. schap met een verweesd men senkind, Stefan. Jaren later is Maleficent uitgegroeid tot een machtige beschermster van de moerassen, vertolkt door een majestueuze Angelina Jolie. Ste fan jaagt ondertussen op het kasteel van de koning zijn maat schappelijke ambities na. Men selijke ambities zorgen er ook voor dat Maleficent verraden en verminkt wordt. Vooral haar geloof in ware liefde loopt een ernstige deuk op. Samen met een betoverde raaf - die kan veranderen in de men selijke gedaante van Sam Riley - trekt zij zich terug in het met hoge doornen omzoomde moe ras, zinnend op wraak. Die op merkelijk begrijpelijke wraak neemt ze dus op dat doopfeest. Het is knap hoe de makers van Maleficent de sleutelmomen ten uit 'The sleeping beauty' hebben verwerkt in deze duis tere versie, die te eng is voor kinderen. De film behoort toe aan Angelina Jolie die zich in de uitdossingen van meester- grimeur Rick Baker helemaal uitleeft in een compleet scala van heftige emoties. Tom Cruise als sukkeltje. Dat is voor de verandering een ij zersterk uitgangspunt voor een Cruisiaanse actiefilm. Door gaans meet deze ster met de meest onmogelijke missies zich toch een ij dele, krachtige rol aan. En zeker niet eentje waarin hij ge kleineerd wordt. In het eerste half uur weet Cruise zijn ego goed naast zich neer te leggen als mili taire public relations-officier Wil liam Cage. Zijn takenpakket be staat vooral uit laffe praatjes ma ken. Met als doel soldaten te re kruteren voor de oorlog tegen een hardnekkig leger aliens. Het bui tenaardse ras rukt gevaarlijk snel op, zo leren de nieuwsbulletins in 'Edge of Tomorrow'. Tot dusver kunnen we nog verwikkeld zijn in een vervolg op zijn eigen 'War of the worlds', maar Cruise is stukken minder heroïsch dan zijn rol in die Spielberg-hit. Door het beledigen en manipule ren van een commandant belandt hij als soldaat aan de frontlinies van het oorlogsgebied. Cage, die als een lafaard probeert weg te ko men uit de strijd, sterft. Hij blijkt echter de plotselinge gave te heb ben de dag te herstarten. Alles herhaalt zich exact zoals het zich de eerste keer voordeed, maar steeds met een twist. 'Edge of to morrow' is eigenlijk een hybride van 'Groundhog day' en 'Starship troopers', met een zeer menselij ke Cruise als middelpunt. WOENSDAG 28 MEI 2014 door Leo Bankersen De schaapherder (Seth MacFarlane) verstopt zich voor zijn belagers, foto DPD 'A million ways to die in the West' Regie: Seth MacFarlane Met: Seth MacFarlane, Charlize Theron, Liam Neeson; te zien in: Vlissingen. boze fee 'Maleficent; regie: Robert Strom- berg met o.a. Angelina Jolie en Sam Riley; te zien in: Goes, Vlissin- ger en Terneuzen. door Ruben van Eijl Tom Cruise de tijdreiziger in 'Edge of tomorrow', foto DPD 'Edge of Tomorrow'; regie Doug Li man; met o.m. Tom Cruise en Emily Blunt; te zien in: Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59