FZC 1 Deze zestiende editie van het VÓLkorenfestival begint vrij dagavond al met een openings concert in de Nieuwe Kerk ver zorgd door Grootkoor Zeeland en zangeres Mar jon van I waarden. „Met 200 inschrijvingen zaten we net iets onder het aantal van vorig jaar. Maar-het zijn er nog steeds heel veel meer dan we er kunnen plaatsen en ook dit keer moesten we tientallen koren op de wachtlijst zet ten", zegt secretaris Hans de Kuijper van Middelburg VÓLkoren. De deelnemers komen uit alle delen van het land en er doet zelfs een dameskoor uit Noorwegen mee. Alle genres zijn vertegen woordigd met deelnemers als Operakoor De Maasstad, Kamper Koggezangers, New Sound uit Delft, Gospelkoor Share, Soli Deo Glorie uit Herwijnen om er slechts en kele te noemen. Middelburg VÓLkoren is uitgegroeid tot een manifestatie waar je echt een keer ge zongen móet hebben. „Het is een zangfes tijn voor jong en oud, waar alles kan", zegt De Kuijper. Geen wedstrijd, geen verplich te nummers, geen jury, geen beoordelin gen. Het draait hier om vrijheid/blijheid en om het plezier van het zingen. De opzet van dit druk bezochte festival vereist ech ter wel inzet en kwaliteit. Wie als koor het publiek wil boeien, zal zeer zijn best moe ten doen. Immers een klein stukje verder op bij de volgende locatie zingt alweer een ander ensemble de sterren van de hemel. Of - dat gebeurt ook in Middelburg - er vaart een boot door de gracht met aan boord een zanggroep die zijn repertoire vanaf het water laat weerklinken. Het festival voert de duizenden bezoekers langs 26 verrassende locaties. „Nieuwe op- voeringsplekken dit keer zijn de tuinkamer van de Kloveniersdoelen, de ABS school aan de Zuidsingel, verpleeghuis Willibrord en Hotel aan de Dam", zegt De Kuijper. Hij is blij met het openingsconcert door Groot koor Zeeland onder leiding van Nan van Groeningen en Etty van der Mei. Hun con cept van samen zingen op projectbasis sloeg zo aan dat er inmiddels elf Grootko ren actief zijn in Nederland. Zangeres Mar- jon van Iwaarden opent het VÓLkorenfestival tijdens dit concert met een zelf geschreven Zeeuws lied. De Kuijper is sinds het bescheiden begin destijds met tien koren bij dit festival be trokken. Hij heeft de ontwikkelingen en de vitaliteit van koorzang gevolgd. Zoals de op komst van pop- en shantykoren. „Wat dit keer opvalt is dat popkoren zich gaan on derscheiden door repertoirekeuze. Naast gouwe ouwe uit de jaren '6o en '70, wordt er nu ook gekozen voor recente pop, funk en punk. Ook smartlappenkoren staan vol op in de belangstelling, want het publiek lijkt het steeds leuker te vinden om mee te zingen." Zelf zingt De Kuijper in Vocaal En semble St. Laurens. „Wij brengen dit keer iets heel nieuws met Nederlandse vertalin gen van enkele Engelse verhalende liede ren, die het publiek in de oorspronkelijke taal niet zo gemakkelijk zou oppikken." Koepelorganisatie Koorplein Zeeland biedt tijdens dit festival een extra program- ma-onderdeel met masterclass coaching in de Zeeuwse Concertzaal door zangpeda goog Rob van der Meule. Koren mogen zelf aangeven met welk onderdeel zij met hem aan de slag willen. Belangstellend publiek zal daar actief bij worden betrokken. Het festival krijgt op beide dagen een groot scheepse meezing-slotmanifestatie vanaf 16.45 uur op het Abdijplein. Het VÓLkorenfestival laat Middelburg zaterdag en zondag weer zinderen. Duizenden zangers vullen de stad met pop-, musical-, geestelijk-, klassiek- en modern repertoire, wereldliederen, shanties en smartlappen. V k *1 JL >1r-. Donderdag 28 mei tot en met woensdag 4 juni 2014 UitGids door Ali Pankow Vrij. 30 mei Openingsconcert Grootkoor Zee land, Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 u.; VÓLkorenfestival, binnenstad, za. 31/5 en zon. 1/6,12.30-17.30 uur. Slotmanifestatie van het VÓLkorenfestival vorig jaar op het drukbezochte Abdijplein in Middelburg VÓLkorenfestival The Pretty Things treden op in De Piek Angelina Jolie overtuigt als kwade fee 'Maleficent' PAGINA 6 en 7 PAGINA 2 EN 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53