Busreizen Zuid-Europa Studieavontuur in het buitenland lonkt nu Veel doden bij zware strijd om Donetsk IN HET NIEUWS 3 Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 10 dagen al v.a. DEN HAAG - De student die last heeft van schuldenvrees, doet er verstandig aan een kijkje te ne men over de grenzen. Want met het sociaal leenstelsel in het voor uitzicht, kan het veel geld schelen een universiteit of hogeschool in het buitenland uit te zoeken. De Nederlandse student zal on der meer zijn collegegeld a 1800 euro per jaar moeten betalen, zon der dat hij een studiebeurs krijgt. De Zweedse, Oostenrijkse, Deen se en Finse student hoeven hele maal geen geld te lenen voor hun studie. Die is namelijk gratis. Bel gië en Frankrijk hanteren wel kos ten voor het inschrijven bij een hogere onderwijsinstelling, maar deze blijven onder de 700 euro. Omdat de EU heeft afgesproken dat studenten uit de lidstaten in andere landen het lokale studieta rief betalen, betaalt de Nederland se student in het buitenland vaak minder dan dicht bij huis. Heeft de Nederlandse student daarom reden tot klagen? In elk geval niet tegenover zijn Britse evenknie. Engeland is in de jaren negentig al overgegaan op lenin gen. Sinds september 2012 mogen instellingen voor hoger onderwijs een collegegeld van 10.350 euro per jaar vragen. Driekwart van de universiteiten doet dat ook. Wel zijn ze verplicht een kwart van de inkomsten in te zetten voor beur zen voor de armste studenten. Dat alles had tot gevolg dat Engel se studenten massaal zijn gaan le nen, zoals veel Nederlandse stu denten ook zullen gaamdoen. Maar volgens Lex Herweijer, on derzoeker bij het Sociaal en Cultu reel Planbureau, heeft het er ook toe geleid dat Engelse studenten steeds vaker een studie zijn gaan volgen in andere EU-landen. Toch is Engeland een uitzonde ring, denkt Herweijer. Hij voor ziet geen exodus van Nederlandse studenten naar buitenlandse on derwijsinstellingen vanwege het leenstelsel. Ouders springen vaak bij. Wel zullen studenten vaker kos tenoverwegingen gaan maken. Een tweede master? Toch maar niet... Ontwikkelingswerk in Afri ka? Te duur... Een college over slaan voor een bijbaantje? Wat moet, dat moet... Het leven van de student wordt, met andere woorden, iets minder luxueus. De gevechten begonnen maan dag, een dag nadat Petro Porosjen- ko tot president werd gekozen. Het nieuwe staatshoofd kondigde kort na zijn verkiezing aan de strijd tegen 'terroristen' in het oosten van zijn land te zullen op voeren. De gevechten begonnen op de luchthaven van Donetsk, waar Oekraïense militairen slaags raakten met pro-Russische separa tisten die de luchthaven in han den hadden. Het leger heroverde het vliegveld volgens Kiev na he vige strijd. Later op de dag werd er ook ge vochten bij het station en andere delen van Donetsk, dat ongeveer 1 miljoen inwoners telt en een bol werk van de separatisten is. De OVSE probeert intussen koortsachtig contact te krijgen met een team buitenlandse waar nemers bij Donetsk. De Organisa tie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa heeft sinds maan dagavond niets van de vier verno men. De leden van het team ko men uit Estland, TUrkije, Zwitser land en Denemarken. Het contact ging verloren, nadat de waarne mers tijdens een 'routinepatrouil le' op een controlepost waren ge stuit. De Deense minister Mogens Jen sen van Handel en Ontwikkeling meldde gisteren dat de ontvoerde Deen en zijn drie collega's door separatisten worden vastgehou den. Op welke informatie dat is gebaseerd, is niet bekend. WOENSDAG 28 MEI 2014 Bloemenrivièra Cinque Terre Cultuur strand: lekker luieren aan de Italiaanse kust en excursies naar o.a. San Remo en Portofino. Hotel nabij het strand in een gezellige badplaats Zie: Kras.nl/39397 Gardameer, Dolomieten Venetië Vier vakantie aan het Gardameer en de Adriatische kust én bezoek o.a. Venetië, Verona en Padua. Laatste plaatsen vertrek juni en juli Zie: Kras.nl/39456 Lago Maggiore Comomeer Geniet aan de mooiste meren van Italië van stadjes met chique promenades en majestueuze tuinen. Hotel direct aan het Lago Maggiore Zie: Kras.nl/39444 Opatija, de parel van Kroatië Populaire reis met zon, zee, strand en excursies naar o.a. Pula, het eiland Krk en de Plitvice meren. Hotel in Opatija, gratis drankjes bij het diner Zie: Kras.nl/39464 Eerstejaarsstudenten trekken door de Belgische universiteitsstad Bergen. Studeren in België is voor buitenlanders financieel interessant omdat zij daar vaak minder voor betalen dan voor een studie in eigen land. Voor Nederlandse studenten wordt een keuze voor België nu nóg aantrekkelijker, foto HH door Mathijs Noij DONETSK - De verkiezing van een nieuwe president in Oekraïne heeft niet bepaald voor rust in het land gezorgd. Hevige gevechten in Do netsk in het oosten van Oekraïne hebben volgens pro-Russische sepa ratisten de afgelopen twee dagen aan zeker honderd mensen het le ven gekost. De OVSE maakt zich zorgen over vier waarnemers die bij de stad zijn verdwenen. De OVSE probeert koorts achtig contact te krijgen met een team buitenlandse waarnemers bij Donetsk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3