Arne voor dertig jaar de 'baas' van de haven m i Bergmann stuurt petitie kinderpardon ongetekend door naar Den Haag 30 JAAR LA VACA 32 WALCHEREN Na 25 jaar is het Maïsbaaigebied in Middelburg nog steeds in trek: overal dichtbij en uitzicht is gratis. Zeldzame orchideeën gestolen La Vaca Interieur, Langeviele 77, Middelburg Volgens voorzitter Piet Castenmil- ler is er lang onderhandeld om dit resultaat te bereiken. Tot voor kort huurde de vereniging steeds voor drie of vijf jaar de haven. „Wij hebben nu zekerheid dat we voor een langere periode zeggen schap hebben en kunnen nu ook grotere investeringen doen", al dus de voorzitter. De gemeente wilde aanvankelijk de haven laten exploiteren door een commerciële partij. De leden van De Arne vreesden dat ze dan te maken zouden krijgen met een zeer forse stijging van de liggel den. Na verzet van hun kant liet de gemeente de haven taxeren om zodoende een huurbedrag te weten te komen dat De Arne zou moeten opbrengen. Het was dus danig hoog dat het bestuur vrees de dat het liggeld met zeker vijf- KWADENDAMME - Dieven hebben in de afgelopen week zeldzame wilde orchideeën gestolen uit het natuurgebied De Zwaakse Weel. Het gaat om de Gevlekte Rietor chis, een soort die in deze tijd bloeit met paarse bloeiaren. Daar door vallen de planten nu op. Vrij wel alle inheemse orchideeen staan op de Rode Lijst van streng beschermde planten. Boswach ters van Natuurmonumenten ont- tig procent zou moeten stijgen. Na overleg met de gemeente mocht De Arne een eigen taxa teur inschakelen. Castenmiller: „Hij kwam op een veel lager be drag uit. Na lange onderhandelin gen hebben we vervolgens over eenstemming kunnen bereiken over een reële erfpachtprijs." Dat houdt wel in, zo zegt Castenmil ler, dat de liggelden verhoogd wor den. „We weten nog niet in welke mate. Ik verwacht tussen de tien en vijftien procent." Nu de erfpacht is geregeld, is De Arne ook van plan te investeren in de haven. „Renovatie van het sanitair bij ons clubgebouw, on derhoud van de steiger bij de Punt en handhaven van de Blau we Vlag." En niet onbelangrijk, zo zegt hij tot slot: „Samenwerken met ondernemers in de binnen stad. Als er evenementen zijn in de binnenstad willen wij ook zor gen dat er in de haven wat te doen is." Zo ligt er op 6 juni, als in Middelburg de afschaffing van de slavernij wordt herdacht, in de haven een zeilschip dat oogt als een oud handelsschip en kunnen kinderen boegspriet-lopen. dekten dat de planten op twee plaatsen zijn uitgegraven, waar schijnlijk door verzamelaars. Bos wachter Lindoana Todisescu: „We hebben hard aan het landschap ge werkt om deze soorten terug te krijgen. Er groeien maar een klein aantal planten. De gestolen plan ten kunnen zich nu niet uit zaaien. In een tuin overleven de planten niet. Orchideeën stellen heel specifieke eisen." middelburg - Het pareltje van Middelburg. Maar ook: de goud kust voor de nouveaux riches - de nieuwe rijken. Bewoners van de Maïsbaai moesten opboksen te gen het imago dat de nieuwe buurt kreeg opgeplakt. Dat was in het begin, 25 jaar geleden, zegt Klaas Tenwolde. „Het exclusieve imago is wel weg. De prijzen voor veel appartementen liggen ook veel lager dan voorheen." Tenwolde woont aan de Touw- baan en is betrokken bij de Vere niging van Eigenaren van de twee complexen waartoe zijn woning behoort. „De trein, de binnenstad en de bibliotheek, die zijn alle drie op loopafstand. En mijn boot ligt voor de deur." Hij wil maar zeggen: wat wil je nog meer! Bovenbuurman Mar Aalders knikt. „Trein, stad en bi bliotheek waren de overwegingen om hier te willen wonen. En het uitzicht krijg je cadeau." Veel ouderen die gelijkvloers wil len wonen, voelen zich aangetrok ken tot de Maïsbaai. Dat de appar tementen levensloopbestendig zijn, speelde voor Aalders en zijn vrouw ook een rol. „Ons idee was: dit wordt het laatste huis dat we kopen." In een nieuw appartementencom plex dat momenteel wordt ge bouwd, komt bovendien een zorg- steunpunt. Dus ook die hulp is straks zeer nabij. De Maïsbaai is in 1989 gebouwd onder de supervisie van de be roemde architect Aldo van Eyck. Na 25 jaar vinden Aalders en Ten wolde het gebied 'nog steeds ei gentijds'. „Op misschien het kleurgebruik na. Het is be schermd stadsgezicht, maar de kleuren waarvoor toen is geko zen, zijn niet modern meer, een beetje flets." Wie er woont, wil niet meer weg, merken Tenwolde en Aalders. „Ouderdom en overlijden, dat zijn de redenen waarom mensen eventueel vertrekken. Niet omdat het ze niet meer bevalt." Hun Vereniging van Eigenaren heeft onder meer als doel de ap partementen te promoten. „Voor dien werd er om gevochten", zegt Tenwolde. „Maar de laatste twee jaar was het mede door de crisis moeilijker om ze verkocht te krij gen." Inmiddels gaat het beter. Een hoekappartement op de bovenste etage wordt ingrijpend gereno veerd door Peter van Dijk en Ma rian Schrauwen. Ze komen uit Halsteren en hij werkt in Vlissin gen. „We vonden Middelburg al tijd al een aantrekkelijke stad. Jong, dynamisch, trendy, de bin nenstad en alle voorzieningen op loopafstand", somt Schrauwen de redenen op om voor de Maïsbaai te kiezen. „Bovendien, we zijn wa tersporters en we wilden per se rond de haven zitten. We vinden het leuk om naar de vaarbewegin- gen te kijken." Vroeger was de Maïsbaai het hoofdkwartier van de VOC. Schrauwen: „Het is hier nog steeds een komen en gaan van schepen." Kampeercentrurrr MechjelSeil in 25 JAAR MAÏSBAAI MIDDELBURC tot 1 juli 2014 incL: Gratis meten en monteren Zoals verwacht zei Bergmann dat hij als burgemeester nooit poli tiek getinte petities zal onderteke nen. Dat een groot aantal van zijn collega's geen moeite heeft met het zetten van hun handtekening, was voor Bergmann geen reden om van zijn principe af te wijken. In zijn rol als voorzitter van de ge meenteraad zal hij aan de minis ter wel de gevoelens van de raad overbrengen. De raadsleden die voor het voor stel waren zeiden het standpunt van de burgemeester te respecte ren. De WD stemde tegen het voorstel voor een ruimer kinder pardon omdat het om landelijk be- Middelburgse burgemees ter tekent petitie niet maar belooft zich wel in te zetten voor asielkinderen. leid gaat waarover de lokale over heid geen zeggenschap heeft. Het feit dat hij de petitie niet te kent, betekent volgens Bergmann niet dat hij zich als burgemeester niet zal inzetten voor asielkinde ren in de gemeente Middelburg. Hij zal bij de staatssecretaris aan kloppen als kinderen die al lang in Nederland zijn dreigen te wor den uitgezet. Bergmanns weigering om de peti tie te ondertekenen heeft niets met de intentie of inhoud te ma ken. Hij vindt dat een benoemde en boven de partijen staande bur gemeester geen politieke stand punten moet innemen. 'Nog steeds een komen en gaan van scheepjes' door Emile Calon MIDDELBURG - Watersportvereni ging De Arne heeft met de gemeen te een erfpachtcontract gesloten zodat ze dertig jaar lang de zeggen schap heeft over de Middelburgse jachthaven. door Maurits Sep De Maïsbaai in Middelburg ligt tus sen het Kanaal door Walcheren en de Kinderdijk/Korendijk, aan de haven van de stad. In het Maïsbaaigebied herinneren straatnamen nog aan de oude werf die er eeuwen geleden was, zoals de Oude Werfstraat en de Touwbaan, en aan de geschiedenis van de VOC, zoals het Compagnie plein. Later stond er de fabriek van Vitri- te. Door de verplaatsing van Vitri- te naar Arnestein aan de rand van de stad, kwam ruimte vrij voor wo ningen. In 1989 begon de bouw van appar tementen van de Maïsbaai. De klapper van het project, een museum voor hedendaagse kunst (Museum 13/IX) kwam er nooit Met de bouw van een complex met appartementen en zorg door Woongoed en SVRZ op het Com pagnieplein wordt het Maïsbaaige bied voltooid. I Gilc To Jewe 118% 35 HO irwiTiM i, Vlissingen - Bouwmansweg 18, Burgh-Haam 100 - E info@mechielsen.eu - www.mechiels ste en.c de iü MODE VOOR JE RAAM door Theo Giele MIDDELBURG - Met uitzondering van de WD verzocht maandag avond de voltallige Middelburgse gemeenteraad burgemeester Ha- rald Bergmann de petitie voor een ruimer pardon voor asielkinderen te ondertekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32