Zeeuwse Landschap wil liever niets forceren met Robesin (PvZ) wil niet opnieuw Babijn in één Statenfractie Bert Droge voeten De zeespiegel r Meer verzilting KLIMAATVERANDERING rijst in de laatste scenario's van het KNMI sneller dan gedacht. Houdt Zeeland de voeten droog? woensdag Er zijn columnisten die denken dat je een goe de column schrijft door de meest obscure synoniemen te etaleren. Klets. Met schrijven heeft het niet zo veel te maken. Belangrijker is het leven dat je leidt of lijdt. Een vriend/ex-collega bijvoor beeld. Ik noem hem Bert. De eerste keer dat hij een her senschudding opliep was toen een noodluik uit een bus pre cies op zijn hoofd viel. Zijn ge nezingsproces liep enige vertra ging op omdat hij op Kreta deel nam aan een wel erg ruige rondrit per jeep over de meest onherbergzame plekken op het eiland. Nauwelijks hersteld, kwam hij met zijn hoofd tus sen de deuren van een kapotte lift. Niet leuk voor hem maar wij lachten ons ziek. We genoten van zijn avonturen met zijn opvouwbare en steeds lekke kano, we leefden met Bert mee toen een babyhuis- dierratje in zijn auto ontsnapte en vervolgens hem en zijn gara ge wekenlang bezighield. Het beestje overleefde in zijn auto massa's rattengif maar overleed later, eenmaal gevangen, aan een koutje. We stonden er dan ook bij Bert niet van te kijken dat hij bij ons in de achtertuin schuilde voor een enge man die hem in de douches in het zwembad al steelse blikken toe wierp en hem vervolgens per fiets de hele stad achtervolgde. Ooit viel hij tijdens een inter view in slaap. Gewoon, midden op de dag. Niet zijn schuld. Hij had destijds een seksueel veel eisende vriendin die hem tot op het bot uitgeput had. Maar de hersenschuddingen die hij steeds weer op de meest exotische manieren opliep, vormden wel de duidelijkste ro de lijn in zijn leven. Hij was dan ook vaak ziek. Zijn hoofdredacteur was het beu en schreef hem een brief waarin hij stelde dat hij norma liter niemand kwalijk kan ne men wanneer die een noodluik op zijn hoofd krijgt, maar dat hij in zijn geval toch een uitzon dering moest maken. Op zich een begrijpelijke reac tie. Maar hij had er beter aan ge daan door hem een column aan te bieden. Want met Bert had hij goud in handen. De schrik zat er goed in bij mos selkwekers en -handelaren toen in de zomer van 2012 giftige algen uit de Ouwerkerkse Kreek op de Oosterschelde terecht kwamen. Daarom willen ze niets weten van lozingen in de buurt van hun percelen. Alternatieven bleken niet voor handen. Een buisleiding naar de Noordzee is te duur en lozing van het gebruikte water uit de aqua- cultuurbassins via de sloten stuit te op bezwaren bij de landbouw en waterschap Scheldestromen die vrezen voor verhoging van het 's zomers toch al hoge zoutge halte in de bodem. Hemminga: „Dat betekent dat we de volgende stap in de bestem mingsplanprocedure niet kunnen zetten. Het heeft geen zin de zaak op de spits te drijven." Die conclu sie is mede ingegeven door de er varingen van zes jaar geleden toen de schelpdiersector en de landbouw de natuurbescherming onder het motto 'de groene leu gen regeert' lijnrecht tegenover el kaar stonden. Hemminga is wel blij met het voorstel van het waterschap de af water ingsproblematiek van bin- nendijkse aquacultuur in Zeeland provinciebreed op te pakken en te bespreken. „Dat gaat alleen te lang duren voor ons Kustlab in Burghsluis. Daarom gaat we met de ondernemers die volgend jaar aan de slag hadden willen gaan breder in de Delta naar een ande re locatie zoeken." Drie groepjes ondernemers zagen wel wat in het idee om aquacultuur te bedrij ven in een aantrekkelijk ingericht landschap: een wilde zich richten op zeegroenten, een op wieren en een op schelpdieren. De stichting Het Zeeuwse Land schap kreeg vier jaar geleden 6 miljoen euro van de Postcodelote rij voor haar plan aquacultuur, landschap, recreatie en veiligheid te combineren. Aanvankelijk viel het oog op de Oud-Noord-Beve- landpolder bij Colijnsplaat, maar er klonken protesten bij de bevol king. Bovendien lag het gebied te hoog en zou de grondverwerving lastig zijn. Die bezwaren kende de locatie bij Burghsluis niet. Het Zeeuwse Landschap had de beno digde 50 ha grond er al gekocht. MIDDELBURG - Het zeewater kan aan de Zeeuwse dijken in 2085 zo'n 80 centimeter hoger staan. Dat is één facet van de klimaatver andering. Het weerinstituut schetst op basis van onderzoek van het VN-klimaatpanel IPPC vier scenario's, waarbij ons toe komstige klimaat lijkt op dat van Zuid-Engeland of, bij een sterke opwarming, op dat van Bordeaux in Zuidwest-Frankrijk. We kunnen rekenen op nattere winters, waarin de schaatsen in het vet kunnen blijven. De zo mers worden droger, maar buien, al dan niet met hagel en bliksem, zullen veel heftiger zijn. Wat betekent die klimaatverande ringen voor de veiligheid en ge zondheid van de Zeeuwen? En is warmer en extremer weer een ze gen of een plaag voor de land bouw, de natuur en het toerisme? Zes Zeeuwse belanghebbenden la ten hun licht erover schijnen. Met het oog op de zeespiegelrijzing is 350 kilometer zeedijk verhoogd en verstevigd. Al vanaf het begin van de huidige periode is duidelijk dat het niet klikt tussen de twee vertegen woordigers van de PvZ in de Zeeuwse Staten. Babijn stond bij Naam: Toine Poppelaars Beroep: dijkgraaf Zijn onze dijken berekend op een zeespiegelstijging van 80 centimeter in 2085? „Ja", zegt Toine Poppelaars, dijkgraaf van het Waterschap Scheldestro men. „Zeeuwen hoeven niet te vrezen voor natte voeten." Sinds 1997 versterkt het Bureau Zeeweringen, een samenwer king van Rijkswaterstaat en wa terschap - de zeedijken. „We hebben 350 kilometer dijk ver hoogd en verstevigd. We zijn nu bezig aan de laatste 20 kilo meter. Straks voldoen alle dijk vakken aan de norm." Het ministerie van Infrastruc tuur en Milieu komt binnen kort met een nieuwe bereke ningsmethode voor risicovolle objecten. In Zeeland zijn dat het chemiecluster in de Kanaal zone en de kerncentrale in Borssele „Ik denk niet dat ingrij pende maatregelen nodig zijn." Ook bij extreme regenval loopt het water niet over de laars- rand. „We hebben natuurvrien delijke oevers aangelegd, waar door de hoofdwatergangen re genwater beter en sneller kun nen afvoeren." de verkiezingen van 2011 nummer vier op de kandidatenlijst van de PvZ. Hij kreeg genoeg voorkeur stemmen om desondanks de tweede zetel te bezetten die de partij behaalde. Robesin erkende dat hem als lijst trekker en niet-stemhebbend lid van de kiescommissie terughou dendheid past bij de vraag wie de andere kandidaten op de lijst zul len zijn. „Maar", zei hij, „ik wil wel nadrukkelijk betrokken wor den bij de keuze van de kandida ten op de plaatsen twee tot en met vijf. Ik wil kwaliteit in de kopgroep. Geen mensen die de dingen zwart-wit zien, maar ge- Naam: Maarten Janse jr. Beroep: akkerbouwer De opwarming van de aarde heeft voor- en nadelen voor de land bouw, zegt akkerbouwer Maarten Janse jr. uit Wolphaartsdijk. „Het aantal natte, warme winters zal de komende decennia toenemen. Een winter zonder vorst is slecht voor de bodemstructuur. Twee weken nachtvorst zorgt ervoor dat de grond uitzet, verkruimelt en dus lekker los wordt. Na de zachte winter die we hebben ge had, was alles één grote kluit." Warme lentes en droge zomers lij ken juist gunstig voor boeren. „Door de temperatuurstijging ko men gewassen sneller tot was dom, met meestal meer op brengst per hectare. Op dit mo ment is dat ook financieel in ons voordeel, maar als een droge zo mer regel wordt, ben je dat ook weer kwijt." Aan deze klimaattrend zitten schaduwzijden: een grotere verzil- ting en verarming van de Zeeuw se bodem tijdens droge zomers. En als het dan een keer regent, komt het ook met bakken naar be neden. „Met het risico dat je ge wassen gaan rotten." nuanceerde denkers, mensen die de samenwerking zoeken, ook bui ten de fractie." Partijvoorzitter Mark Rijk be greep hem. „Je wilt de komende vier jaren een kundig persoon naast je. Iemand die kan teamen, kan luisteren en na afloop van de vergadering een pint kan drinken met een ander statenlid met wie hij het tijdens de vergadering grondig oneens was." Bij al dat gekenschets viel Babijns naam niet. Na afloop van de verga dering gaf Robesin toe dat hij wel degelijk op zijn huidige fractiege noot doelde. Rijk ontkende dat het over Babijn ging. Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen WILHELMINADORP - Directeur Mar ten Hemminga van de stichting Het Zeeuwse Landschap denkt dat het wel zou zijn losgelopen met de lozing van giftige algen uit het Kust- laboratorium bij Burghsluis. „Het is juist de bedoeling dat we alle voe dingstoffen uit het water halen om zeegroenten, en wieren te telen en schelpdieren te kweken. Dus de kans dat er toxische algen in zou den zitten, is vrij gering. Maar ik kan me de zorgen van de mossel sector wel voorstellen." Het Zeeuwse Landschap wil met 'De Groene Leugen' in het achterhoofd de zaak niet op de spits drijven door Frank Balkenende en Cornelleke Blok Toine Poppelaars, dijkgraaf door Ben Jansen HEINKENSZAND - Statenlid Johan Ro besin van de Partij voor Zeeland weigert nog een periode van vier jaar met zijn partijgenoot Francois Babijn in één fractie te zitten. Dat maakte hij gisteravond duidelijk tij dens de ledenvergadering waarop hij vlot opnieuw werd gekozen tot lijsttrekker bij Statenverkiezingen van volgend jaar. Straks vliegen er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30