Watergebouw van voormalig spoorwegstation Vlissingen-Stad BUITEN 17 i Cultureel [Erfgoed cwa- i be- •laat- gemeente Vlissingen contact gezocht, wat heeft geresulteerd in het stilleggen van de sloop twee uur voordat men aan het ge bouwtje zou zijn toegekomen. Overigens was voortzetting hiervan achteraf gezien niet eenvoudig geweest, dit omdat uit de oorspronkelijke bouwtekeningen bleek dat onder het gebouwtje een 4 meter diepe wa terkelder zou liggen en dat was ook zo. Ver volgens heeft Heemschut een rapport ge maakt met begroting van de kosten voor herstel van de nog aanwezige restanten, en een aparte begroting voor de reconstructie van het complete gebouw. Beide varianten zijn aan de gemeente Vlissingen voorge legd, maar daar is tot op heden niets meer mee gebeurd. Het watergebouw kan die nen als blikvanger voor een daar te vesti gen bedrijf en kan daarbij ook nog ruimte bieden voor ander functioneel gebruik. Willem Heijbroek, Bond Heemschutafde ling Zeeland Toon Franken, WIEZ ijm- irlijk fers, ikers ruipt ond: >oort lol is Vlissingen heeft in het verleden twee spoorwegstations bezeten, namelijk Vlissingen-Stad gebouwd in 1873 en I Vlissingen-Haven gebouwd in 1894. Bij sta tion Vlissingen-Stad stonden diverse lood sen voor locomotieven, rijtuigen en goede ren, een los- en laadplaats en een draai schijf om van richting te veranderen. Ook was er een voorziening waarmee de stoom- 1 locomotieven water konden innemen, een zogenoemde 'watertoren'. Dergelijke water- torens werden al sinds 1840 door en voor de spoorwegen gebouwd en pas vanaf 1856 ook voor de drinkwatervoorziening ge bruikt. De watertorens bij de spoorstations waren meestal minder hoog dan die voor de drinkwatervoorziening en kregen daar om ook wel de naam 'watergebouw' of'wa terreservoir'. Beide spoorwegstations zijn geheel gesloopt met uitzondering van het watergebouw van stationsgebouw Vlissin gen-Stad, dat gelegen is op het industrieter rein aan de Edisonweg 37- Het dak en het waterreservoir van het gebouw zijn later verwijderd, de overige delen van het ge bouwtje zijn daarentegen gespaard geble ven. Na 1952 is de bovenverdieping er van af gesloopt. De begane grond bleef bestaan als kantoorruimte voor een garagebedrijf. Bij de herinrichting van het industrieter rein is dit gebouwtje, met een hoge zeld- zaamheidswaarde, in zijn geheel 'weg be stemd'. Op 8 september 2009 komt er bij het Meldpunt Erfgoed Zeeland een mel ding binnen, dat men met de sloop van de omringende gebouwen was begonnen. In overleg met de Werkgroep Industrieel Erf goed Zeeland (WIEZ) is besloten actie te ondernemen tegen de sloop van dit bijzon dere gebouwtje. Heemschut heeft met de sen", zegt Wijsman, „of oesterban- ken aan te leggen, zoals bij de Slik ken van Viane: ijzeren vlechtwer ken gevuld met wilde Japanse oes ters die een substraat vormen voor de zich eraan hechtende nieuwe generaties. We onderzoe ken hoe het gaat, en of het wel licht mogelijk is om dergelijke rif fen commercieel te exploiteren. Het is heel interessant." Hoe bijzonder het is dat in de toe komst ecologische processen deel uitmaken van infrastructurele -en economische werken, drong indertijd in Normandië nog niet zo tot je door, tijdens die'lome septembernamiddag aan de pick nicktafel. Je vulde de glaasjes weer, reikte slikkend naar de schelpen, sloot je ogen, rook een vleugje noten en stulpte je lippen om het romige zilte zuigen. Eerste keren hebben met elkaar gemeen dat zij onvergelijkbaar en onherhaalbaar zijn. Toch zal na die van Calvados doordrenkte Franse oesters binnenkort de Zeeuwse delicatesse volgen. Het valt nauwelijks te voorspellen of het weer een waterscheiding wordt, maar wel is het opnieuw een eerste keer. We tasten toe. En proeven. [Stichting [Zeeland WOENSDAG 28 MEI 2014 r-v- - we. j. In de Oosterschelde heb je twee soorten oesters. De traditionele inheemse Zeeuwse Platte en de uitheemse Japanse oesters, de Zeeuwse Creuse. foto's Jeroen Wijsman ■lain Wn— - i'i Wie vervallen of vergeten waardevol erfgoed te genkomt doet er goed aan dit door te geven aan het Meldpunt Erfgoed Zeeland (MEZ), www.Meldpunterfgoedzeeland.nl Meer informatie: www.imares.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17