+9? St. Janshof 14 BUITEN In de polders tussen Terneuzen en Zaamslagveer ligt het plekje Val, of eigenlijk: De Val. De buurtschap bestaat uit drie verschillende stukjes dichtbij elkaar aan een oude, gelijknamige binnendijk. Het middelste stuk ligt in de bocht van de dijk en is een idyllisch zicht: tuinen vol groen en bloeiende bomen en struiken vormen een warm welkom voor de bezoeker. In een prachtige tuin zitten inwoners Marjan en Wim Geertsen te genieten van het heerlijke weer. Er fietst een handjevol mensen op de dijk, bewoners laten de hond uit en groeten de passanten vriendelijk. De Val ademt rust en geeft iedere bezoeker direct een vakantiegevoel. et middelpunt van de buurt schap wordt gevormd door de Valput, een diepe kreek die ontstond na een dijkdoor braak zo'n 200 jaar geleden van de zeedijk. Hier komt ook de naam 'Val' vandaan. Na de doorbraak werden er verschillende volksver halen over de kreek ver teld, zo zouden er vrou wen zonder hoofd en 'wit te wieven' rondzweven. Die verhalen houden de bewoners overigens niet erg bezig, die genieten vooral van het mooie uit zicht en de rijke natuur rondom de put. Vroeger kon je nog om de put heen lopen, weet het echtpaar Geertsen. „Het meertje is veel groter geweest dan dit, toen was het nog veel mooier. Gelukkig is het twee jaar geleden wel helemaal uitgebag gerd, daar is het flink door opgeknapt." Wim kwam in 1980 naar de buurtschap, hij woon de een paar jaar in een flat op Walcheren en was op zoek naar wat meer ruimte. Hij vond een klein huisje 'op de Val'. Toen twee jaar later Marjan uit Amsterdam bij hem kwam wonen werd het huis grondig verbouwd. „Hier stonden allemaal oude arbeidershuis jes, van zo'n 7 bij 4 m2. Ik heb twee huisjes gekocht en daar een gezinswoning van ge maakt." Het gehucht Verk°rting De Val I Terneuzen Inmiddels wonen Marjan en Wim al jaren met veel plezier in de buurtschap: „Vanaf het begin hadden we het direct naar ons zin. We houden niet van drukte om ons heen. Ze ker nu het landbouwver- keer nog in rust is, is het heerlijk rustig hier op de Val. Je voelt dat je net bui ten de drukte van Terneu zen woont, maar eigen lijk ben je er zo. Het is nog geen vier kilometer naar de supermarkt, toch hebben mensen al tijd het idee dat je enorm ver weg woont." De vorige generatie die nog beeldend kon vertellen over de geschiedenis van het plekje is verdwenen, maar gelukkig zijn de verha len wel overgedragen. „Toen wij hier kwa men wonen, woonde die oude generatie er nog. Deze ouderen hebben ons dan ook veel verteld. Onze vorige buurman vertelde vaak mooie verhalen over hoe het hier vroeger was." Lang geleden waren er nog drie win keltjes in het plekje, nu moet je voor de boodschappen naar Terneuzen. Inmiddels staan er nog zo'n dertig huizen in de buurtschap en heeft het plekje zo'n tach tig inwoners. Vroeger was het niet zozeer groter, maar woonden er wel meer mensen: „Er woonden hier veel grote gezinnen, soms woonden ze wel met acht gezinsleden in zo'n klein huisje. Dat kun je je nu niet meer voorstellen. De huisjes toen waren heel een voudig, maar wel heel verzorgd." Nog steeds besteden de meeste inwoners van De Val be hoorlijk wat aandacht aan de tuin. En heb ben de bewoners geen moestuin aan huis, dan tuinieren ze een paar honderd meter ver derop, onder aan de dijk, op een gezamenlijk stukje 'niemandsland'. „Zes of zeven inwo ners hebben daar een stukje tuin, dat wordt een beetje uitgewisseld tussen iedereen die er plezier aan heeft. We betalen er niks aan." Verder is er niet veel contact onder de buurt genoten. „Vroeger kenden we iedereen in de buurtschap en maakten we regelmatig een praatje. Iedereen stond gezellig op de dijk te praten, jong en oud door elkaar. Er zat ook ei genlijk altijd wel een groepje op het bankje te kletsen. Met dat de oudere inwoners over leden of weggingen is ook dat contact ver dwenen. Dat is soms jammer, maar gelukkig hebben we met de naaste buren wel goed contact." Toch is het voor het echtpaar zeker geen re den om te vertrekken: „Het is hier ontzet tend mooi en je hebt een prachtig uitzicht. Het is hier echt een groene oase te midden van heel veel landbouwgrond." WC door Matthanja Schipper De Valput, een diepe kreek die ontstond na een dijkdoorbraak zo'n 200 jaar geleden, foto's Mark Neelemans Groene oase te midden Het St. Janshof bij Sint Janskerke op Walcheren, geschilderd op documentaire wijze door Kees van der Burght. Weergegeven is het erf en de gebouwen van vóór de inundatie van 1944. l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14