Het vuur onder de woekerpolissen laait weer op. Het regent claims en rechtszaken. Met de staat als grootste woekeraar. Deel 1 van een 3-delige serie. 10 VERDIEPING De strijd rond woekerpo lissen is weer volop los gebarsten. De ene na de andere stichting met claimende advocaten klopt aan bij verzeke raars voor duizenden eu ro's schadevergoeding. De eerste uitspra ken van rechters zijn hoopvol voor de hou ders van de 3,3 miljoen nog actieve woeker polissen. Verzekeraars die de polissen verkocht heb ben, moeten klanten wier polis 'onder wa ter' staat, dit jaar benaderen en hen een op lossing aanbieden. Dat eist toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM). In de eerste drie maanden van dit jaar zijn de schrijnende gevallen al benaderd. Daar bij gaat het om polissen waarin veel te wei nig wordt opgebouwd om straks de hypo theek mee af te kunnen lossen of om het pensioen te betalen. Voor het eind van dit jaar moet 80 procent van de kwetsbare klanten zijn benaderd. Bij hen is het gat tussen opbouw en opbrengst minder dra matisch. In april spoorde AFM de verzeke raars aan niet alleen brieven te schrijven, maar hun klanten vooral ook te bellen. Ook De Nederlandsche Bank zit de verzeke raars achter de vodden. De verzekeraars die woekerpolissen heb ben verkocht, willen niet zeggen hoeveel schrijnende gevallen zij in hun bestand hebben. Ze verwijzen naar het rapport dat AFM daarover na de zomer uitbrengt. „Wij hebben in elk geval de indruk dat het aan tal niet opbouwende polissen sterk is gere duceerd", zegt Theodor Kockelkoren, direc tielid van AFM. Maar verzekeraars - SNS Reaal en ASR hebben dat publiekelijk ge meld - stuiten ook op mensen die hun woekerpolis bewust in de la laten liggen, brieven over de polis niet openmaken en adviezen om hun situatie te verbeteren in de wind slaan. „Zorgwekkend", vindt Kockelkoren. „Je hoeft je polis niet voort te zetten, je kunt er ook gewoon mee stop pen. In veel gevallen ben je daar zelfs beter mee af." Sommige polissen 'lopen leeg'. Dat kan gebeuren bij polissen met een hef boomeffect: hoe lager het rendement van de beleggingen, hoe hoger de overlijdens- risicopremie die aan de polis is gekoppeld. Dat veel polishouders de tikkende tijdbom onberoerd laten, snapt Kockelkoren wel. „Zeker als je daarover wordt gebeld of een brief krijgt van dezelfde mensen die jou de polis verkocht hebben. Dat is geen feest der herkenning." Woekerpolissen zijn de veenbrand onder honderdduizenden huishoudens. Tussen 1992 en 2012 verkochten verzekeraars in to taal 7,2 miljoen verzekeringen waarvan de opbrengst afhankelijk is van beleggingen. Bij 30 procent is de opbrengst bedoeld om straks de hypotheek mee af te lossen. In meer dan de helft gaat het om opbouw van pensioenvermogen, aldus het Centrum voor de Verzekeringsstatistiek. Nadat TROS Radar in 2006 de woekerpolis op de korrel Je hoeft je polis niet voort te zetten, je kunt er ook gewoon mee stoppen nam en de AFM in 2008 constateerde dat een groot deel van de premie, zonder dat de klant het wist, opging aan kosten en dus niet werd belegd, volgde in 2009 een omstreden akkoord over compensatie van te veel betaalde kosten. De ene polishouder kreeg vorig jaar wel compensatie van zijn verzekeraar, de ande re niet. De slotsom: iedereen voelde zich bekocht. Niemand begreep hoe de compen satie was berekend of waarom er niets werd uitbetaald. „Ik werd afgescheept met vijf tientjes", zegt Huub de Haan uit Oss (42) die in 1998 een beleggingspolis voor pensioenopbouw kocht bij Nationale Ne derlanden. Toen hij daarover klaagde, bood Nationale Nederlanden hem 9000 euro, als hij zijn mond maar hield. Waarmee De Haan wil zeggen dat de twee stichtingen, Woekerpolisclaim en Verlies- polis, die in 2009 het compensatieakkoord voor een totaal van 3 miljard euro sloten, hun werk slecht hebben gedaan. „Dat was gewoon handjeklap met de verzekeraars. Van elke verzekeraar waarmee ze het op een akkoordje hebben gegooid, streken ze 350.000 euro op. Ze zeiden dat 99 procent van de leden instemden met het akkoord. Dat klopt voor geen meter, dat kan elke en quêteur je vertellen. Ik heb de gegevens op gevraagd, maar die kreeg ik niet, want het was geen openbare stemming." Aangevuurd door de schrale kostencom- pensatie en de hoge rendementsbeloften hebben tientallen advocaten zich opge warmd voor de tweede ronde rondom woe kerpolissen. Dit keer gaat het om big mo ney: 20 tot 30 miljard euro, schat Arnoud Boot, hoogleraar financiële markten in Am sterdam. Nu draait het om genoegdoening voor verzwegen 'eerste kosten' en onwaar achtige rendementsbeloften. Boot zegt dat 'overheid en toezichthouders zich tegen de consument gekeerd hebben om de woekerpolisclaim zo klein mogelijk te houden'. Hij snapt waarom. „Want bij vergoeding van de werkelijke schade zijn ze failliet. Gelukkig blijkt de rechtbank nog recht in de leer en laat de rechter de consument niet in de steek." Pikant detail: inmiddels is de Nederlandse staat de grootste houder van woekerpolis sen. Van de 7,2 miljoen polissen zijn er ruim 2 miljoen van ASR en SNS Reaal. Bei de bedrijven zijn staatseigendom. Minister Dijsselbloem wil ASR en verzekeraar Reaal snel verkopen. Maar de interesse bij kopers in een bedrijf dat tot de nok vol zit met woekerpolissen, is gering. Ook bij Nationa le Nederlanden, dat op het punt staat naar de beurs te gaan, hangen de woekerpolis sen als een steen om de nek. Woekerpolis begint aan tweede ronde door Chris van Alem illustratie Censuur Theodor Kockelkoren, AFM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10