Oekraïense Familie Le Pen kan blok aan het been worden aanval op vliegveld Donetsk Justitie België denkt dat schietpartij Remkes: Niet goed Joods Museum terreuraanslag was nagedacht over C2000 IN HET NIEUWS 3 Komende weken zal moeten blij ken of Wilders' alliantie met Front National wel zo handig is geweest. Wat betreft de zetels zit het wel snor. De partij van Mari ne Le Pen levert in haar eentje 24 van de 25 benodigde europarle mentariërs. De PW-afvaardiging is met vier zetels een stuk beschei dener. De crux zit hem in de voor waarde dat een fractie moet be staan uit vertegenwoordigers uit minimaal zeven landen. De Oos tenrijkse FPÖ (vier zetels) en het Vlaams Belang (één zetel) zijn haast zekere gegadigden. Daarna wordt het moeilijker. Grootste sta-in-de-weg is de Brit se winnaar UKIP. Wilders bewon dert de uitgesproken eurokriti- sche UKIP-leider Nigel Farage. De excentrieke Brit moet echter hele maal niets hebben van het Front National van vader en dochter Le Pen. Die weg loopt dus dood. Farage is bovendien de leider van een al bestaande eurosceptische fractie, de EFD. Als Wilders wil slagen, zal hij op zijn minst de Ita liaanse Lega Nord en de Ware Fin nen uit de EFD moeten zien los te weken. En dan nog staat de tel ler slechts op zes. Dat de Sloveense SNS de kies drempel niet heeft gehaald, is een flinke streep door de rekening van Wilders en Le Pen. Zo wordt de spoeling wel erg dun. Blijft over de Zweedse SD, een nieuw komer die de kaarten stevig tegen de borst houdt. SD werkt inten sief samen met de Deense Volks partij. Met die partij kan de PW het goed vinden, maar het Front National wordt ook door de De nen niet gepruimd. Op deze manier dreigt Marine Le Pen voor Wilders een blok aan het been te worden in plaats van een machtige bondgenoot. Er zijn nog wel andere kandida ten te bedenken, zoals Jobbik uit Hongarije of de Griekse Gouden Dageraad. Daar piekert Wilders dan weer niet over, omdat die par tijen hem te extreem zijn. Waarschijnlijk zijn er weken no dig om de puzzel te leggen. En als Wilders daar al in slaagt, dan blijft het de vraag hoe duurzaam de samenwerking zal zijn. Front National zat al eens eerder in een fractie - onder meer met Bulga ren en Roemenen - die door ru zie uiteenviel. Ook dat is een ken merk van de eurosceptische fami lie: ze zijn het op hoofdlijnen vaak roerend eens; maar kunnen zelden met elkaar door één deur. 's Ochtends vroeg hadden tiental len pro-Russische separatisten de len van de luchthaven veroverd. Vliegtuigen mochten er niet meer opstijgen en landen. De rebellen eisten het vertrek van Oekraïense militairen op het vliegveld. De separatisten in de regio Do netsk hebben zich onafhankelijk verklaard van Oekraïne. In veel plaatsen houden ze overheidsge bouwen bezet en hebben ze con troleposten opgezet. Ook vallen ze het Oekraïense leger aan, dat bezig is met een 'antiterreuropera- tie' tegen de rebellen. Rusland en de nieuwe president van Oekraïne, Petro Porosjenko, willen op korte termijn met el kaar in gesprek. Porosjenko zei gis teren dat zijn eerste ontmoeting met het Russische leiderschap in de eerste helft van juni moet plaatsvinden. Hij liet weten dat stabiliteit in het oosten van Oek raïne niet mogelijk is zonder Rus sische medewerking. De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Sergej Lavrov, herhaalde gisteren dat een 'echte dialoog' tussen Kiev en de rebellen in het oosten van het land de sleutel is voor de oplossing van de crisis. La vrov waarschuwde dat Oekraïne de legeractie tegen de separatis ten in Oost-Oekraïne niet moet opvoeren. Porosjenko is voorstander van voortzetting van de acties, maar is bereid met separatisten te pra ten die hun wapens neerleggen. Hij herhaalde dat hij er alles aan zal doen om de door Rusland ge annexeerde Krim weer onderdeel van Oekraïne te maken. Een nog onbekende schutter schoot 'schijnbaar doelbewust en vastberaden' met een kalasjnikov drie personen dood, een vierde persoon raakte zwaargewond en overleed later in het ziekenhuis. Ook het feit dat de schietpartij in het Joods Museum plaats vond, wijst op een terroristisch motief, aldus het landelijk parket. Ook duurde de hele aanslag nog geen 90 seconden. Het onderzoek con centreert zich nu op de analyse van ruim duizend uren aan opna mes van bewakingscamera's. Ook is contact gelegd met buitenland se collega's. Verder worden tips nagetrokken. Onder de slachtof fers was een koppel uit Israël. Het OM probeert te achterhalen of het stel een bewust gekozen doel was. Justitie houdt ondanks het vermoeden van een terroristische achtergrond 'alle pistes open'. De voortvluchtige dader heeft zijn daad mogelijk gefilmd. Hij zou een camera op zijn borst heb ben gedragen. Dat meldden Vlaamse media gisteren. Hij kan zijn dat de schutter be wust de Algerijnse terrorist Mo hammed Merah kopieerde, die be gin 2012 in een Joodse school in het Franse Toulouse drie kinde ren en een volwassene ombracht en dat filmde. Kort voordat hij door de politie werd doodgescho ten, dreigde hij de beelden op het internet te plaatsen. Dat zei oud-minister Johan Rem kes van Binnenlandse Zaken giste ren tegen de commissie-Elias die namens de Tweede Kamer onder zoekt waarom zoveel ICT-projec- ten bij de overheid mislopen. C2000 werd in 1996 opgericht en in 2006 opgeleverd. Dat was te laat, maar het systeem was ook veel duurder geworden. Het ver toonde gebreken en er was kritiek van politie «1 brandweer, onder meer over de beperkte dekking. De commissie hield Remkes voor dat C2000 bij oplevering 765 mil joen kostte, 30 procent meer dan begroot. Verder is de overheid 86 miljoen aan exploitatiekosten kwijt, 100 procent meer dan ver wacht. Volgens Remkes, nu com missaris van de Koning in Noord-Holland, was het een gro ve raming in 1996 en had die te maken met de technologie die toen gebruikt werd. Hij zegt dat na een vernietigend rapport van de Algemene Rekenkamer alsnog veel problemen zijn opgelost. DINSDAG 27 MEI 2014 Marine Le Pen kon zondagavond triomfantelijk in de camera's kijken. Haar Front National levert in zijn eentje 24 van de 25 europarlementariërs die nodig zijn om met andere partijen een grote fractie te kunnen vormen, foto Jean Bernard Vernier/HH ANALYSE ANTI-EUROPESE FRACTIE door Laurens Kok DEN HAAG - PW-leider Geert Wil- ders reist morgen zelf naar Brussel af om een nieuwe anti-Europese fractie te smeden in het Europees Parlement. Dat zal lastig worden. DONETSK - Oekraïense gevechts vliegtuigen hebben gisteren aanval len uitgevoerd op de luchthaven bij de stad Donetsk in het oosten van het land. Dat hebben woordvoer ders van de Oekraïense veiligheids diensten gezegd. Volgens Porosjenko is stabili teit in het oosten van Oek raïne niet mogelijk zonder Russische medewerking BRUSSEL - De schietpartij zaterdag middag in het Joods Museum in Brussel was hoogstwaarschijnlijk een terroristische aanslag. Dat meldde het Belgisch openbaar mi nisterie (OM) gistermiddag. Vlaamse media melden dat de dader de schietpartij mogelijk met een camera op zijn borst gefilmd heeft DEN HAAG - Toen het communica tiesysteem C2000 voor de hulp diensten werd ontwikkeld, is niet goed nagedacht over het doel, de eisen en de kosten. Bovendien zijn de mensen die ermee moesten gaan niet goed voorgelicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3