ZEELAND Wolter Kroes Klaar voor ruiming zeemijn Lichte daling export verwacht almanak 28 en 29 Provinciebestuur unaniem over strategie zuidwestelijke delta, ondanks financiële zorgen toekomstige plannen. Watertoren wordt huis met uitzicht Cees Priem haalt start Giro naar Nederland DINSDAG 27 mei 2014 MIDDELBURG - De verbinding van de Grevelingen en het Volkerak Zoommeer met de zee wordt her steld. De Staten van Zeeland heb ben gisteravond unaniem een voorkeursstrategie voor de Zuid westelijke Delta aangenomen. Met de verzilting van de huidige zoetwaterbekkens moet de wa terkwaliteit verbeteren. Om te ga randeren dat de landbouw de be schikking houdt over genoeg zoet water voor irrigatie, betaalt Zee land 3,7 miljoen euro mee aan een gezamenlijk project met Noord-Brabant en Zuid-Holland. Die maatregel vergt een totale in vestering van 27 miljoen euro. Ook trekt Zeeland een miljoen uit voor bestrijding van de zand- honger in de Oosterschelde. Die suppletie van de Roggenplaat kost in totaal 12,5 miljoen euro. Bijna Statenbreed klonk de zorg door over de verdere financiële ge volgen van toekomstige plannen. Want dit is slechts het begin van een nieuwe versie van de Delta werken, zoals René Ruissen (WD) de aanpak omschreef. Deltacommissaris Wim Kuijken presenteert 11 juli zijn marsplan aan de minister. Bijna alle fracties - de coalitiepartijen SGP en CDA voorop - herhaalden hun eerder geuite vrees over 'terugtrekkende bewegingen' van het Rijk, waar door een groter deel van de reke ning bij de regio zal worden neer gelegd. Zorgen zijn er met name bij de PvZ en het CDA ook over de oeverbescherming en daarmee de veiligheid langs de Wester- schelde. Daar wordt in het pro gramma voor de Zuidwestelijke Delta onvoldoende bij stilgestaan, vinden die fracties. Gedeputeerde Carla Schönknecht (WD) sprak die visie tegen. Vol gens haar zit er in de bestaande teksten voldoende opgenomen om die veiligheid te borgen. Ook stelde ze de fracties gerust dat de Zeeuwse investering aan de zoet watervoorziening en de zandsup- pletie geen open einde kent. An- derszijds erkende Schönknecht dat de bijdrage een betere borging behoeft. Het mag niet zo zijn dat het geld voor de zoetwatervoorzie ning straks (2017) wordt uitgege ven en het Rijk op het laatste mo ment afziet van de verzilting van het Volkerak (investering van 45 miljoen), aldus de gedeputeerde. Schönknecht verwacht ook dat de ministeries Infrastructuur en Mi lieu en Economische Zaken hun toezegging voor aan 'serieuze bij drage' aan de bestrijding van de zandhonger in de Oosterschelde gestand zullen doen. ZEEMIJN BLOOTGELEGD f<mwm ytmuf; MIDDELBURG - Het Zeeuwse be drijfsleven verwacht 11,2 procent omzetgroei in het tweede kwar taal. Dat is het laagste percentage van alle provincies, blijkt uit de nieuwe conjunctuurenquête van de Kamer van Koophandel. Opvallend is dat bedrijven som ber zijn over de export. Ze voor zien een lichte daling (min 0,1 procent). De export is de ruggeng raat van de Zeeuwse economie. Intussen wordt ook een totale per- soneelskrimp van 2 procent ver wacht, als ook een daling van de winst met -3,6 procent. De inves teringen nemen licht toe (plus 0,6 procent). Sommige persberichten die de redac tie van deze krant binnenkrijgt, wek ken verbazing. Zo ook de e-mail waarin een 'spetterend optreden' van volkszanger Wolter Kroes op de Markt in Middelburg onder de aan dacht werd gebracht. Hij doet woensdag, tijdens Wereld MS-dag, als ambassadeur binnen 24 uur alle provincies aan voor een optreden. Kroes reist per trein, maar, zo viel te lezen in het persbe richt, naar Zeeland pakt hij het vliegtuig. Van het imago 'uithoek' is deze pro vincie duidelijk nog niet af. Het be richt vermeldde overigens niet of Kroes met een Boeing 747 komt of met de Airbus A320... PZC Deur voor verzilting staat open door Marcel Modde Tip? redactie@pzc.nl BRESKENS - Duikers van de Explosieven Opruimings Dienst Defensie (EODD) hebben gisteren een Britse zee mijn uit de Eerste Wereldoorlog grotendeels blootgelegd op de bodem van de Westerschelde. De mijn wordt van daag een paar honderd meter versleept naar een ankerge- bied ter hoogte van Park Scheldeveste. De voorbereidin gen voor het tot ontploffing brengen van de mijn verlie pen volgens plan. Door de aanwakkerende wind werd het na de middag moeilijker om in de buurt van het oorlogs tuig te komen, maar de geplande duikoperaties konden doorgaan. Als het weer niet rigoureus verslechtert, moet de mijn vandaag tot ontploffing kunnen worden gebracht De EODD laat het oorlogstuig op twintig meter diepte springen. Door de diepte zal niets van de ontploffing te zien zijn aan het wateroppervlak. Hoogstens is een be scheiden 'plof in de omgeving te horen. Hoe de mijn in de Westerschelde, een rivierarm in het in de Eerste We reldoorlog 'neutrale' Nederland, terecht kwam, is niet he lemaal duidelijk. „De Britten legden mijnen net buiten de monding van de Westerschelde om de aanvoer van goede ren naar het door de Duitsers bezette Antwerpen te be moeilijken. Zo'n mijn moet op drift zijn geraakt en op de huidige plek terecht zijn gekomen", denkt woordvoerster Justa van Hermon van de gemeente Sluis, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21