Proef geldautomaten op dorpen mag door Venetië, Kroatië Rome A, Veel wolken en regen 16° Gezond Hooikoortspatiënten hebben al een half jaar last van pollen. Nu is ook nog het gras gaan bloeien. De gevolgen zijn enorm. DINSDAG 27 mei 2014 Ziektes opsporen door de neus te gebruiken Zo n 2,5 miljoen Nederlanders (bijna 15%) hebben last van hooikoorts. Hooikoorts wordt veroorzaakt door pollen (stuifmeel) van planten en bomen. Met name elzen, hazelaars, berken, veel grassoorten en het onkruid bijvoet zijn veroorzakers van klachten. Het hooikoortsseizoen loopt van februari tot en met september, met het hoogtepunt in mei en juni. ^hoo Pollen zorgen ervoor dat jM bij mensen met hooikoorts de antistof 'histamine' vrijkomt. Die stof verwijdt bloedvaten hetgeen onder meer een loopneus veroorzaakt en hecht zich aan zenuwuiteinden waardoor jeuk en niesbuien ontstaan. NIJMEGEN - Nederland wordt dit jaar geteisterd door een ongeken de golf van hooikoorts. Allergolo- gen komen handen tekort om de ze te bestrijden. De uitzonderlijk zachte winter, gevolgd door een mild voorjaar, vormt een van de voornaamste oorzaken van de pro blemen. Het aantal patiënten met hooi koortsklachten in Nederland is momenteel niet alleen ongekend groot, ook de aard van de klach ten is extreem. Dat zegt internist-allergoloog Ad Jansen van het Radboud Medisch Centrum in Nijmegen. „De om vang en de ernst van deze hooi- koortsgolf is ongekend. Er bestaat in ons land toch al een tekort aan internist-allergologen, maar nu doet dat zich wel heel erg gevoe len. De toestroom van patiënten met acute verschijnselen - korta demigheid, dichtzittende ogen, maar ook oververmoeidheid - neemt veel tijd in beslag. De erg ste gevallen dienen we zware prednisoninjecties toe." Oorzaak van de hausse aan hooi- koortsgevallen vormt de bijzonde re zachte winter. Daardoor duurt het pollenseizoen nu al zes maan den vrijwel onafgebroken voort. Het begon namelijk al in decem ber. Bioloog Maurice Martens van de website Pollennieuws spreekt van een aanzwellende stroom van hooikoortsmeldingen: „Nog voor Kerstmis stonden de hazelaar en de els in bloei. Die werden ge volgd door de berk in het vroege voorjaar. Tijdens de periode van mooi weer in april kregen we dui zenden meldingen per dag te ver werken. Dat is ongekend voor die tijd van het jaar." Nu het gras in bloei staat, is het 'hoogseizoen' voor de meeste van de 2,5 miljoen hooikoortspatiën ten aangebroken. Een op de tien van hen is bovendien gevoelig voor andere pollen. Deze patiën ten raken door de aanhoudende overlast oververmoeid, bevestigt Ad Jansen. Bij Pollennieuws kunnen patiën ten via een speciale app melding maken van de overlast die ze on dervinden. Het afgelopen week einde en maandag was er met dui zenden meldingen sprake van een forse toename van de klach- tenstroom. Daaronder waren ook mensen in de categorie 'extreem veel' overlast. Martens: „Het is groeizaam weer, grassen bloeien. Als het mooi weer is in het komende weekein de, dan komen de pollen in volle hevigheid in de lucht. Mensen met gevoelige slijmvliezen moe ten dan extra oppassen. Zij krij gen namelijk last van loop neuzen, niesbuien, opgezwollen en rooddoorlopen ogen en be nauwdheid in de bovenste lucht wegen. Ik raad ze aan het huis overdag dicht te houden. Ze doen er bovendien goed aan om niet met de fiets naar het werk te gaan." Hooikoorts bestrijden kan met medicij'nen (tabletten, neusspray of oogdruppels) die de werking van histamine verstoren of de productie van histamine verlagen. Therapie om de allergie te verminderen, is ook "V een mogelijkheid. DEN HAAG - Banken mogen onder ling afspraken maken over het plaatsen van pinautomaten in dor pen en dunbevolkte gebieden. Dat heeft minister Jeroen Dijssel- bloem (Financiën) gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. In een Kamerbrief schrijft Dijssel- bloem dat de toezichthouder Au toriteit Consument Markt (ACM) toestemming heeft gege ven voor een proef, waarbij de banken de plaatsing van geldauto maten onderling afstemmen. Voor de banken zijn geldautoma ten in dorpen niet rendabel, waar door er steeds meer verdwijnen. Daarbij klagen gebruikers vaak over gebrekkige communicatie, waardoor ze worden verrast door het verdwijnen van een geldauto maat. Kras.nl/37204 of bel 0900-9697,scpm DESTELLING UW MENING 341 reacties Ik ga volgend jaar naar de Zeeuwse Tour-etappe kijken 8 71 16 B"555530" Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 124 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 Hooikoorts teistert Nederland door Paulus Smits Cruise per Norwegian Jade****+ van Venetië naar Koper (Slovenië), Split, Dubrovnik, Messina (Sicilië), Napels en Rome. KLM vliegreis, transfers en cruise o.b.v. Freestyle cruising Vertrek: alleen 25 oktober Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Ik maak me geen zorgen over de klimaatveranderingen zie pag. 7 Reageer op pzc.nl EENS WÊÊÊ 31% ONEENS 69%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1