ZEELAND Voicemail Recordaantal bezoekers Staatssecretaris Sander Dekker versoepelt de regels, speciaal voor scholen die te maken hebben met leerlingdaling. 3200 bezoekers in Sluiskiltunnel almanak MAANDAG 26 mei 2014 Benefietconcert voor Stichting Jayden succes Zelf kleding maken is razend populair door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Zeeuwse basisschol len en middelbare scholen kun nen in de toekomst makkelijker samenwerken en fuseren. Staatsse cretaris Sander Dekker (WD, On derwijs) versoepelt de regels. Het wordt vanaf 2016 eenvoudiger om een openbare en een christelij ke school samen te laten gaan. Scholenkoepels die veel last heb ben van de krimp (15 procent leer lingdaling in vijf jaar) en samen minder dan 2500 leerlingen heb ben, hoeven hun fusie niet meer goed te laten keuren door een toetscommissie. Daarnaast gaan kleine scholen die fuseren er financieel niet meer op achteruit. Nu is dat wel zo, omdat scholen met minder dan 145 leer lingen een zogeheten kleinescho- lentoeslag ontvangen. Een fusie is daardoor onaantrekkelijk, omdat scholen dan die extra toelage ver liezen. De overheid gaat gefuseer de scholen daarvoor straks gedu rende zes jaar compenseren. Scholen kunnen straks ook kie zen voor een geleidelijke fusie door bijvoorbeeld eerst een deel van de lessen of bepaalde klassen samen te voegen. Bestuurslid Anko van Hoepen van de Alpha Scholengroep (15 scholen op de Bevelanden) is blij met de maatregelen. „Hier wacht ten we al heel lang op. Er worden drempels weggenomen om sa men te werken, dus ik verwacht dat dat veel meer gaat gebeuren." Gerard Langeraert, voorzitter van de Coöperatie Primair Onderwijs Zeeland, denkt ook dat de maatre gelen scholen meer aanzetten tot samenwerken. „Niets staat samen werken meer in de weg. Nu is het aan de schoolbesturen." Staatssecretaris Dekker past de re gels speciaal aan voor scholen die te maken hebben met dalende leerlingaantallen. Hij zei vorig jaar tijdens een bijeenkomst in Wolphaartsdijk al dat samenwer king noodzakelijk is om lükrake sluiting van schooltjes te voorko men. Dekker was eerder van plan om de kleinescholentoeslag hele maal te schrappen. Dat plan is van tafel. Dat is jammer, vindt Van Hoepen. „De belemmeringen om samen te werken zijn straks weg, maar er is tegelijkertijd geen prikkel. Scholen die niet willen sa menwerken, hoeven het niet te doen. En als de ene school niks doet, kan de ander ook niet." Ook voor middelbare scholen wordt samenwerking makkelij ker. Zo komen er experimenten waarin scholen samen sectoren en profielen in vmbo, havo en vwo kunnen aanbieden. Vanaf het schooljaar 2015/2016 kunnen leerlingen maximaal de helft van hun totale schooltijd opeen ande re middelbare school volgen. OPEN HAVENDAG SLUISKIL/BRESKENS - De Sluiskil- tunnel, die volgend jaar mei open gaat, trok afgelopen zaterdag 3200 belangstellenden die tijdens de Dag van de Bouw naar de tunnel in aanbouw kwamen kijken. Bezoekers moesten er wel een pit tige wandeling over het bouwter rein voor over hebben, om een paar honderd meter door de tun nel te mogen lopen. Bezoekers kregen een stempelkaart waarop vragen konden worden beant woord. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die mag naar de officiële opening van de tunnel volgend jaar. Ze is al enige tijd met pensioen, maar ze doet haar best om tech nisch bij te blijven, de moeder van die Zeeuw. Ze stuurt wel eens een mailtje en heeft zelfs een mobiele te lefoon aangeschaft. Toch vat ze het idee soms niet helemaal. Afgelopen weekend zag de zoon dat hij een oproep van zijn moeder had gemist. Gelukkig had ze wel zijn voicemail ingesproken, dus luisterde hij snel wat ze had te melden. „Lieverd", klonk haar stem monter uit de voicemail. „Ik zou nog even doorgeven of we de verjaardag van je vader volgende week zaterdag of zondag vieren... Maar ja, je bent er nu niet, dus ik bel later wel terug om het te vertellen." Scholenfusie wordt eenvoudiger VLISSINGEN - De Open Havendag heeft zaterdag ruim 15.000 mensen naar Vlissingen-Oost getrokken. Dat is een record voor het evenement, dat plaatsvond bij Da- men Shiprepair. Daar presenteerden zo'n veertig havenbe drijven zich aan het publiek. Speciale aandacht ging dit jaar uit naar kennismaking met de havens door jongeren. De promotieorganisatie van ondernemers in de haven ZPPC (Zeeland Port Promotion Council) en havenbedrijf Zeeland Seaports willen er zo aan meehelpen dat Zeeuw se jongeren een technisch beroep kiezen en een baan in de haven zoeken. Want technische banen zijn er nog steeds te vinden in de havens, benadrukt de ZPPC. Het Technocentrum Zeeland - onderdeel van regionaal oplei dingencentrum Scalda - besteedde onlangs veel aandacht aan havens en techniek. Zo'n 750 scholieren werkten mee aan drie projecten die zaterdag zijn gepresenteerd en beoordeeld: Zeeuwse Havens (onderzoek naar de bij drage van havens aan een duurzame samenleving en ba nen voor meisjes in de haven), een mini-zonnebootrace (die zaterdag is gevaren) en Solar Olympics (hebbedinge tjes die werken op zonne-energie). Ook volwassenen gre pen de Open Havendag aan om zich te oriënteren op werk in de havens. Bij de kraam van uitzendorganisatie Tempo Team was het druk. foto Izaak Verkeste Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17