I I I I I Sem Stroosnijder is nog maar 28 en nu al wethouder. Voor de Socialistiche Partij; hij is in Zeeland de eerste wethouder voor die partij. 44 36 ZEELAND SEM STROOSNIJDER De voordeur van het rijtjes huis in Oost-Souburg zwaait open. „We zijn nog even de troep aan het oprui men", verontschuldigt Sem Stroosnijder zich. Zijn vriendin stofzuigt in hoog tempo de kamer; samen met zijn oudste doch ter ruimt hij de tafel af, ze hebben net het mid dageten op. Het is meivakantie, een week voor zijn installatie als wethouder: Sem Stroosnij der is de eerste SP-er in Zeeland die wethou der wordt. Had je zelf ooit nagedacht over de mogelijk heid om wethouder te worden? „Ia toch wel. Voor de verkiezingen was in de fractie al afgesproken dat als het ervan zou ko men, dat ik het zou gaan doen. Maar goed, dan nog.... Eerst zijn er zijn verkiezingen en je weet nooit wat de uitslag zal zijn. En toen de uitslag er was, zagen wij ook wel dat de kans dat we er niet uit zouden komen met de ande ren aanwezig was." Is het altijd je ambitie geweest om van poli tiek je vak te maken? „Nee, zeker niet. Ik zal niet zeggen dat ik ambi tieloos ben, dat zeker niet, maar ik ben bij de politiek betrokken geraakt omdat ik het ver schil wilde maken. Dat is mijn ambitie. Of dat nou als wethouder is, of als raadslid, dat maakt mij niet zoveel uit. Wat het verschil ma ken dan is? Nou, met name de afgelopen jaren merk je dat het vaak in communicatie met de burger stukloopt bij nieuwe plannen, meer nog dan op de inhoud van het plan. Dat vind ik persoonlijk een uitdaging als wethouder, om dat beter te doen, om daar zo goed moge lijk en iedere dag voor te gaan." Je werd bekend toen je actie voerde in Goes tegen het biddagakkoord, de politieke deal waarbij de winnaar van de verkiezingen, de PvdA, met opzet buiten spel werd gezet, acht jaar geleden. „Toen heb ik me voor het eerst heel erg kwaad gemaakt. Dan ga je naar de stembus en dan komt er een college uit waarbij de winnaar al op dag één niet uitgenodigd is. Dat heb ik nooit begrepen. Als dat in Vlissingen was ge beurd, had ik dat ook niet begrepen. Daar zijn nu trouwens ook wel stemmen voor opge gaan: om het zonder de Lokale Partij Vlissin gen te doen. Ik vind dat niet kunnen. Er gaan al zo weinig mensen stemmen in Vlissingen en dan zou je ook nog de LPV er buiten laten. Dat moet je als volksvertegenwoordiger niet doen." Andere mensen mopperen eens wat, of schrijven een ingezonden brief, maar jij ging actie voeren. „Ja, dat moest wel. Omdat ik de krant en het nieuws had gebeld; het was een impuls. Ik dacht: er bellen wel vaker gekken naar Om roep Zeeland, die zetten niet alles meteen er op, maar dat was dus een misvatting. Hahaha. Ineens was ik nieuws. En dan moet je er een succes van maken. Als er in de krant een op roep staat om naar de raadsvergadering te ko men, dan kan je als organisator niet zeggen: 'het gaat niet door, ik ben nog maar negentien en ik zie het allemaal niet meer zitten'. En on ze actie tegen het biddagakkoord heeft inder daad geholpen. Bij de vorige verkiezingen heb ben ze een informateur aangesteld, dus de pro cedure is wel veranderd in Goes." Vind je het erg als ze zeggen: De man die met eieren naar het stadhuis stond te gooien, wordt nu wethouder in Vlissingen? „Ik heb niet met eieren staan gooien, dus ik hoef mezelf niet te verdedigen. Er stonden misschien drie- vierhonderd man voor het stadhuis in Goes die avond. En er is met eie ren gegooid. Je kunt de organisator niet verant woordelijk maken voor wat een individu in zo'n groep doet." Hoe kom je in Vlissingen terecht?. „Dat ik in de gemeente Vlissingen woon en daar in de gemeenteraad kwam, is toeval. Mijn vriendin en ik wilden samen een huis ko pen. Zij komt uit Middelburg, eigenlijk wil den we daar gaan wonen, maar dat was prijs- technisch niet haalbaar. Dus toen werd het Oost-Souburg, aan de rand van de Witte Wijk. Die staat slecht bekend, dat klopt, maar ik wil hier nu niet meer weg. Het is heel fijn hier. Ja, afgelopen zomer is hier een auto in de fik gestoken, maar toen zat ik in Frankrijk. Vo rig jaar hebben ze hier een baksteen door een ruit gegooid bij een huis. Ik las dat in de krant en toen ik er langs reed dacht ik: o, wacht dat is gewoon bij mij in de straat, hahaha. Als je maar leuke buren hebt, dan heb je nergens last van." Kom je uit een politiek nest? „Nee, absoluut niet. We hadden het thuis nooit over politiek. Echt nooit. Mijn vader was politieman, mijn moeder verzorgende, ze wa ren niet zo met politiek bezig. Ik denk dat ik politiek geïnteresseerd raakte door de tijd waarin ik opgroeide, ik heb de opkomst van Pim Fortuyn bewust meegemaakt. Op school kreeg ik maatschappijleer en daar werd die in teresse wel aangewakkerd. In discussies met klasgenoten merkte ik dat ik bepaalde dingen wel heel belangrijk vond. Ik wist toen hele maal niet welke partij bij me paste, ik wist wel dat ik links was, maar niet welke smaak links precies." Je zit nu vier jaar in de raad. Is jouw kijk op politiek veranderd? „Veel raadsvergaderingen waren min of meer Ik denk dat ik politiek geïnteresseerd raakte door de tijd waarin ik opgroeide, ik heb de opkomst van Pim Fortuyn bewust meegemaakt voor de bühne. Iedereen had vooraf zijn stand punten al ingenomen, alles lag al vast, naar ar gumenten werd niet meer geluisterd, dat be perkt de mogelijkheid om te kunnen sturen." Mis je het debat? „Het debat in de gemeenteraad ging te vaak over punten en komma's. Dat vind ik jammer. Als politicus, en ook als burger, kun je wél je punt bereiken, met een brief of een actie, ze ker als het echt om issues gaat, maar bij de gro te lijn, bij de vraag: wat willen we nou met Vlissingen, daar valt de regie een beetje weg. Dan komt het toch wel aan op wat het college en de ambtenaren aandragen. Maar dat is ook waar de gemeenteraad over zou moeten gaan. Op dat gebied moet er wel wat gebeuren de komende tijd." „Ik heb vier jaar lang in de oppositie gezeten, ik realiseer me wel dat ik me anders moet op stellen, maar dat kan ik best. Op mijn werk op het ROC moet ik ook wel eens besluiten ne men, dan ga ik daar ook niet met een gestrekt been in. Dan ben ik ook niet onwrikbaar." Speelt je leeftijd een rol? „Ik merk het op zich niet dat ik wat jonger ben dan anderen, maar ik ben nu op school ook wel gewend om met wat ouderen te wer ken. Het lijkt wel of ik altijd de jongste ben er gens. Altijd als je ergens nieuw bent, ben je al snel de jongste. Ja, ik ben ook jong vader ge worden, dat was een bewuste keuze. We wis ten dat we graag kinderen wilden en hebben besloten om er vroeg aan te beginnen. En nu in het college ben ik weer de jongste." Moet je een deel van je wethouderssalaris af staan? „Ja. Mijn wethoudersvergoedingen gaan naar de landelijke partij en ik krijg daar een mooi salaris van de SP voor terug. 2670 euro netto. Maar dat betekent ook dat ik kosten voor repre sentatie kan indienen bij de SP. Ik zal bijvoor beeld nette kleding nodig hebben. Nee, ik ga niet dagelijks in pak lopen, maar ik heb wel ge leerd dat het aantrekken van een pak een ver schil kan maken of je serieus wordt genomen of niet." „Verder hoefik geen onkostenvergoedingen. Als ik nu naar mijn werk ga met de auto, krijg ik dat ook niet vergoed. Het vorige college de clareerde kilometers als men overleg had met de provincie in Middelburg. Als je tweehon derd euro in de maand onkostenvergoeding krijgt, mag je ook voor jezelf wel bijhouden hoeveel ritjes naar Middelburg je daarvoor kunt maken, vind ik. Van de vergoeding voor raadsleden, ongeveer negenhonderd euro, mag ook wel wat af, vind ik. Dat is bijna een bijstandsuitkering voor vier avonden in de maand vergaderen. Je bent er wel tijd aan kwijt ja, dat klopt, maar iemand die voorzitter is van een voetbalclub, is ook tijd kwijt." F Het lijkt wel of ik altijd overal de jongste ben door Nadia Berkelder Over zes dagen wordt Sem Stroosnijder 29. Hij werd gebo ren in 's-Heeren- hoek en verhuis de als peuter naar Goes. Hij studeerde che mie aan de Ho geschool Zee land en werd docent in Ber gen op Zoom en op het Schel- demond in Vlis singen. Later do cent energie techniek op het Scalda in Mid delburg. Toen hij negentien was, werd hij lid van de SP. Hij kwam in 2010 in de Vlis- singse gemeen teraad. Stroosnijder heeft een vrien din en twee dochtertjes. Eentje van vier en eentje van anderhalf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 94